کمونیست‌ها: 'در عملیات خاروغ از ارتش نباید استاده کرد'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عکس‌های رسیده از خاروغ حاکی از کشته شدن غیرنظامیان در درگیری نیروهای دولتی با شورشیان است

حزب کمونیست تاجیکستان با پخش یک بیانیه از دولت خواسته است که قضیه بدخشان را بدون شرکت نظامیان حل و فصل کند.

در این بیانیه آمده است که تنیش در یک منطقه مرزی با کشور خارجی می‌تواند منجر به فتنه‌انگیزی و جلب توجه افراطگرایان از کشورهای دیگر شود.

مسئولان این حزب در یک جلسه اعضای آن این بیانیه را انتشار داده و در آن اظهار داشته‌اند که بررسی قتل ژنرال نظراف بر عهده کارمندان انتظامی و امنیتی تاجیکستان وا‌گذار شود.

شادی شبدال‌اف، رهبر این حزب، روز جمعه ۲۷ ژوئیه، در صحبت با بی‌بی‌سی گفت: “ما شدیداً از وضع به عمل آمده در ولایت بدخشان نگرانیم. همچنین از آن که در این قضیه افراد بی‌گناه کشته شده‌اند، اندوهگین هستیم.”

آقای شبدال‌اف آغاز عملیات نظامی دولت در بدخشان برای بازداشت افراد مظنون در قتل ژنرال نظراف را "اشتباه محض دولت" خواند.

وی افزود: “اعضای حزب ما بر این عقیده است که متهمان قتل رئیس بخش امنیت ملی ولایت بدخشان بازداشت و مجازات شوند. ولی نه به این طرزی که حالا دولت از آن استفاده می‌کند. طبق قانون موجوده در تاجیکستان، از ارتش برای مقابله با تهدیدهایی از بیرون استفاده می‌شود، اما در داخل، به مناقشه میان جنایتکاران باید کارمندان امنیتی و انتظامی رسیدگی کنند.”

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شبدال‌اف: "طبق قانون در تاجیکستان از ارتش برای مقابله با تهدیدهایی از بیرون استفاده می‌شود"

آقای شبدال‌اف می‌گوید که سر زدن ناآرامی در شهر خاروغ که در نزدیکی مرز با افغانستان واقع شده است، می‌تواند منجر به جلب توجه افراد جنایت‌پیشه از کشورهای دیگر خارجی به این منطقه و تاجیکستان شود.

وی همچنین می‌گوید: “اعضای حزب ما از جلب افسران جوانی که فعلاً به ارتش دعوت شده و برای شرکت در عملیات نظامی در بدخشان فرستاده شده‌اند، متأسفند. این جوانان هنوز جنگیده و از خود حمایت کردن را یاد نگرفته‌اند.”

درخواست حزب کمونیست برای خودداری از جلب نظامیان به عملیات خاروغ در حالیست که سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان شرکت نظامیان در عملیات شهر خاروغ را تکذیب کرد. اما گفته می‌شود که شیرعلی خیر‌الله‌اف، وزیر دفاع، در این روزها در میان مسئولان این عملیات در شهر خاروغ به سر می‌برد.

قطع ارتباطات با مرکز بدخشان دریافت همه گونه اطلاعات از مقامات رسمی این ولایت را با مشکل روبه‌رو کرده است.

شادی شبدال‌اف، رهبر حزب کمونیست، نیز قطع ارتباطات با این منطقه را عملی نادرست خواند و گفت: “قطع ارتباطات با این منطقه و امکان دریافت اطلاعات در باره مردم آن منجر به سر و صداهای مختلف شده است.”

حزب کمونیست، در بیانیه خویش از آن ابراز نگرانی کرده که گروه‌های افراطگرا در نزدیک مرز در افغانستان می‌توانند با استفاده از وضع کنونی در بدخشان تاجیکستان، فعالیت‌های خود را در سراسر مرز مشترک این کشورها تقویت دهند.

مسئولان این حزب می‌گویند که اگر دولت تاجیکستان برای ساکنان کم‌زمین ولایت بدخشان جای‌های کاری دائمی و زندگی اجتماعی بهتری را تأمین می‌کرد، ساکنان این ولایت از افرادی که حالا جنایت‌پیشه خوانده می‌شوند، حمایت نمی‌کردند.

دو روز قبل، حزب نهضت اسلامی و حزب سوسیال - دیموکرات تاجیکستان نیز بیانیه‌هایی انتشار داده و عملیات نظامی دولت در بدخشان را یک عمل شتابزده خواندند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در روز اول عملیات بنای خوابگاه مدرسه شبانه‌روزی خاروغ آتش گرفته است

عملیات نیروهای دولتی در شهر خاروغ به دنبال کشته شدن عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت در ولایت بدخشان، روز ۲۴ ژوئه آغاز شد.

ژنرال نظراف روز شنبه ۲۱ ژوئیه در یک مناقشه با افراد نامعلوم در نزدیکی شهر خاروغ کشته شد و مقامات افراد وابسته به طالب ایام‌بیک‌اف، مسئول اداره مرزبانی ناحیه اشکاشم را که از فرماندهان بانفوذ مخالفان در زمان جنگ داخلی محسوب می‌شد، در این حادثه مظنون دانسته‌اند.

اما آقای ایام‌بیک‌اف در نامه‌ای به رئیس جمهوری تاجیکستان ارتباط خود و نزدیکانش با این حادثه را تکذیب کرده است.

مسئولان کمیته امنیت ملی و وزارت امور داخله اعلام کرده‌اند که در عملیات ۲۴ ژوئیه در شهر خاروغ ۱۲ نیروی دولتی و ۳۰ نفر از افراد مسلح مخالف دولت کشته و ۴۰ نفر دیگر بازداشت شده‌اند.

بدخشان منطقه‌ای کوهستانی بوده و با بیش از دویست هزار جمعیت از فقیرترین مناطق تاجیکستان محسوب می‌شود. فقر و بی‌نوایی بیش از پنجاه هزار ساکن این ولایت را وادار به ترک کشور کرده و این افراد در حال حاضر در مهاجرت کاری در روسیه و کشورهای دیگر خارجی به سر می‌برند.

این ولایت در زمان جنگ داخلی پنج ساله در سال‌های ۱۹۹۲-۹۷ در تاجیکستان، از پایگاه‌های اصلی مخالفان محسوب می‌شد.

مطالب مرتبط