رحمان وضع بدخشان را با سفرای خارجی بررسی کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پرزیدنت رحمان عملیات را برای بازداشت "جنایتکاران" مهم خوانده است

رئیس جمهوری تاجیکستان با عده‌ای از سفرای کشورهای خارجی مستقر در این کشور مسائل مربوط به وضعیت بدخشان را بررسی کرده است.

طوری که سایت رسمی ریاست جمهوری می‌نویسد، در این ملاقات رئیسان نمایندگی سازمان امنیت و همکاری اروپا و اتحادیه اروپا در تاجیکستان نیز شرکت داشتند.

آقای رحمان در این ملاقات قاطعانه اظهار داشته است که هدف عملیات ویژه مقامات انتظامی و امنیتی در شهر خاروغ بازداشت مظنونان در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت ولایت بدخشان، بوده است.

همچنین، شیرخان سلیم‌زاده، دادستان کل تاجیکستان، و رستم نظراف، رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر، در این جلسه گزارش‌هایی داده‌اند.

سایت ریاست جمهوری در مورد جزئیات این گزارش‌ها و وضع فعلی شهر خاروغ اطلاعی منتشر نکرده است.

ولی پرزیدنت رحمان در این ملاقات گفته است: “تمام چاره‌ها ‌اندیشیده می‌شوند، تا که گروه‌های مسلح غیرقانونی سلاح بر زمین گذارند و به قانونیت و ترتیبات حقوقی اطاعت نمایند.”

در خبر سایت ریاست جمهوری می‌خوانیم که نمایندگان سفارت‌های آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه به نوبه خود اظهار امیدواری کرده‌اند که تأمین امنیت ساکنان غیرنظامی در این عملیات در نظر گرفته شود.

همچنین، نمایندگان کشورهای خارجی از رئیس جمهور تاجیکستان خواسته‌اند که تحقیق و بازجویی افرادی که در جریان عملیات بازداشت شده‌اند، به طور شفاف و با رعایت حقوق آن‌ها انجام شود.

اعتراض در لندن

در تحولی دیگر، خبرهای رسیده از لندن حاکیست که روز جمعه ۲۷ ژوئیه، گروهی عبارت از ۲۰-۲۵ نفر با شعارهایی برای قطع عملیات در خاروغ در نزد سفارت تاجیکستان در بریتانیا دست به تظاهرات زده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اخبار رسیده حاکی از کشته شدن عده زیاد غیرنظامیان در خاروغ است

شاهدان عینی می‌گویند که معترضان در نزد سفارت شعارهایی نظیر "کشتار را در خاروغ بس کنید!" و "ارتباطات با بدخشان را برقرار سازید!" حمل می‌کردند.

معترضان در لندن نامه‌ای به سفیر تاجیکستان ارائه داده‌اند که در آن از کشته شدن غیرنظامیان در عملیات خاروغ ابراز نگرانی شده است.

آن‌ها همچنین از قطع ارتباط با پیوندانشان در بدخشان ابراز ناراحتی کرده و نوشته‌اند که بی‌اطلاعی باعث پهن شدن هرگونه اخبار تشویش‌آور گردیده و "ما را به عذاب روحی و بی‌خوابی وادار کرده است."

در این نامه آمده است: "ما عملیات نظامی را در مناطق اهالی‌نشین شدیداً محکوم نموده، از حکومت تعجیلاً خواهش داریم که استفاده از نیروهای نظامی را خاتمه بخشد و هر گونه مسائل و تفاوتی که باشد، به شیوه مسالمت‌آمیز و متمدن حل و فصل گردد. ارتش باید از مناطق اهالی‌نشین بیرون آورده شود و ارتباط بزودی برقرار شود، تا که مردم توانند با خانواده‌های خویش در منطقه در تماس شوند."

گفته می‌شود، بیشتر مردم معترض تاجیکان مقیم لندن بوده‌اند، اما در میان آن‌ها افغان‌ها، انگلیسی‌ها و نمایندگان ملل دیگر نیز به مشاهده می‌رسیدند.

سفیر تاجیکستان در بریتانیا با برخی از تظاهرکنندگان صحبت کرده و در باره وضع امنیتی و عملیات نیروهای دولتی در خاروغ به آن‌ها اطلاع داده است.

وی ازجمله گفته است که عملیات نظامی در این شهر علیه افراد مسلحی صورت می‌گیرد که در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت، مظنون هستند.

این در حالیست که منابع محلی در بدخشان می‌گویند که نیروهای دولت شب گذشته به منازل ساکنان در یکی از محلات خاروغ تیراندازی کرده‌اند.

به گفته منابع آگاه، در درگیری‌های خاروغ تا کنون ده‌ها غیرنظامی کشته شده و نیروهای دولتی نیز تلفات قابل ملاحظه‌ای داده‌اند.

'مردم خاروغ را ترک می‌کنند'

در همین حال، عده‌ای از افرادی که تازه از بدخشان بازگشته‌اند، می‌گویند که شمار زیادی از ساکنان شهر خاروغ از بیم کشته شدن از شهر فرار می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption منابع محلی می‌گویند که نیروهای دولتی به سوی منازل مردم تیراندازی کرده‌اند

ولی شمار بیشتری از ساکنان این شهر به امید این که عملیات نظامی در شهر تکرار نخواهد شد، تا امروز منازل خود را ترک نکرده‌اند.

روز ۲۵ ژوئیه، پرزیدنت رحمان دستور آتش‌بس یا قطع عملیات در شهر خاروغ را داد و طی دو روز اخیر در این شهر آتش‌بس برقرار بوده، هرچند صدای تیراندازی در شهر شب گذشته شنیده شده است.

طبق خبرهای رسیده از شهر خاروغ، بیشتر مردم این شهر هم‌اکنون بر این باورند که نیروهای دولتی فردا عملیات را از سر خواهند گرفت.

یک منبع محلی می‌گوید که گروهی به نمایندگی از ساکنان شهر خاروغ با وزیر دفاع تاجیکستان، شیرعلی خیر‌الله‌اف، ملاقات داشتند، تا وضعیت را بررسی کنند. اما آقای خیر‌الله‌اف به آن‌ها گفته است که عملیات به هر قیمتی ادامه‌ خواهد یافت.

به گفته این منبع، حدود ساعت ۱۷:۳۰ به وقت محلی، شماری از هلی‌کوپترهای نظامی که یکی از آن‌ها حامل موشک‌هاست، وارد خاروغ شده‌اند.

در چنین شرایطی بسیاری از ساکنان شهر از بیم از سرگیری عملیات تلاش می‌کنند زنان و فرزندان خود را از خاروغ به مناطق دیگر کوچ دهند.

روز جمعه شماری از خارجیان نیز خاروغ را ترک کرده و وارد شهر دوشنبه شده‌اند. برخی از این خارجیان می‌گویند که شهر در انزوا قرار گرفته و بیشتر مردم در خانه‌های خویش زندانی شده‌اند.

در همین حال، سفارت بریتانیا در تاجیکستان به شهروندان این کشور و کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا که در شهر خاروغ زندگی می‌کنند، توصیه کرده است که در داخل خانه‌های خود بمانند.

این سفارتخانه به شهروندانش همچنین توصیه کرده که در وضعیت فعلی در شهر خاروغ که خطر تیراندازی وجود دارد، برای ترک کردن این شهر تلاش نکنند و در صورت ضرورت با نمایندگان سفارت تماس بگیرند.

کمبود مواد غذایی

از سوی دیگر، برخی از ساکنان شهر خاروغ که به مناطق امن‌تری در ولایت بدخشان، از جمله به ناحیه روشان، فرار کرده‌اند، در صحبت تلفنی گفتند که ساکنان شهر در انزوا قرار گرفته و بشدت به مواد غذایی نیاز دارند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دولت می‌گوید که عملیات در خاروغ علیه افراد مظنون در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش محل امنیت در بدخشان، صورت می‌گیرد

دولت می‌گوید که عملیات در خاروغ علیه افراد مظنون در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش محل امنیت در بدخشان، صورت می‌گیرد.

کمبود مواد غذایی در برخی از روستاهای ناحیه روشان نیز احساس شده است. رحیمه، یک ساکن روستای پستخوف، می‌گوید: “تا باز بودن مغازه‌ها هر کسی توانست آرد، شکر و روغن خریداری کرد، ولی حالا در مغازه‌ها تقریباً چیزی نمانده است.”

بدخشان منطقه‌ای کوهستانی بوده و با بیش از دویست هزار جمعیت از فقیرترین مناطق تاجیکستان محسوب می‌شود. قیمت مواد مورد نیاز اولیه در این ولایت به دلیل دوری راه همیشه نسبت به سایر مناطق تاجیکستان گران‌تر بوده است.

این ولایت در آغاز جنگ داخلی در اوایل سال‌های ۱۹۹۰، با مشکل شدید کمبود غذایی روبه‌رو شده بود، ولی بعد از باز شدن راه خاروغ - اوش (قرقیزستان) انتقال کمک‌های بشردوستانه به ولایت مردم منطقه را از ورطه گرسنگی نجات داد.

مطالب مرتبط