سازمان ملل خواستار تحقیقات مستقل درباره خشونت‌های برمه شد

حق نشر عکس a
Image caption گفته شده در جریان درگیری‌ها تاکنون حدود ۸۰ هزار نفر آواره شده‌اند

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در پی انتشار ادعاهایی در مورد سوء رفتار نیروهای امنیتی برمه در استان رخاین، خواستار انجام تحقیقاتی مستقل درباره عملکرد این نیروها شده است.

خانم پیلای گفته است که براساس گزارش های دریافتی، نیروهای برمه که برای فرونشاندن نا آرامی ها در شمال به آن منطقه اعزام شده بودند مسلمانان ساکن در این نواحی را هدف قرار داده اند.

در همین رابطه آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است که در پی بروز خشونت میان بوداییان و مسلمانان دست کم ۸۰ هزار نفر بی خانمان شده اند.

به گفته این نهاد، اکثر این آواره ها در حال حاضر در چادرها و اردوگاهها زندگی می کنند.

خشونت های اخیردر ماه مه سال جاری و پس از آن آغاز شد که در میان بوداییان منطقه شایع شد یک مرد مسلمان به یک زن بودایی تجاوز کرده و بعد او رابه قتل رسانده است.

پس از آن گفته شد که در سوم ماه ژوئن یک گروه ناشناس، ۱۰ مسلمان را کشت.

به گفته دفتر خانم پیلای تاکنون در جریان این خشونت ها، دست کم ۷۸ نفر کشته شدند. این در حالی است که آمار غیررسمی شمار کشته ها را بیش از این میزان برآورد کرده است.

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل گفته است: "گزارش های دریافتی از منابع مستقل حاکی از اقدامات تبعیض آمیز نیروهای امنیتی برمه و حتی دخالت آنها در درگیری ها در مناطق شمالی آن کشور است."

به گفته خانم پیلای" گزارش ها نشان می دهد که واکنش مقامات به درگیری های فرقه ای در آن کشور در ابتدا با هدف سرکوب مسلمانان انجام شده است."

خانم پیلای از تصمیم دولت برمه مبنی بر اجازه دسترسی نماینده سازمان ملل به استان رخاین در هفته آینده استقبال کرد و گفت که " هیچ جایگزینی به جز انجام تحقیقاتی مستقل " در این باره وجود ندارد.

آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان در برمه، اخیرا از نمایندگان پارلمان این کشور درخواست کرد تا با تصویب قانونی، از حقوق اقلیت های قومی و دینی در این کشور حمایت کنند.

خانم سوچی، که پس از سال ها محرومیت از فعالیت سیاسی، اخیرا به نمایندگی پارلمان انتخاب شده، در نخستین سخنرانی پارلمانی خود گفت که تبدیل نظام سیاسی برمه به یک دموکراسی واقعی، مستلزم تساوی حقوق تمامی شهروندان است.

مطالب مرتبط