اعتراضات حامیان محیط زیست در چین پروژه ای دولتی را متوقف کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption گزارش ها حاکی از این است که معترضان دبیر حزب محلی شهر را به پوشیدن پیراهنی با شعار حفظ محیط زیست واداشته اند.

مقامات چین در پی اعتراضات در این کشور به آسیب های زیست محیطی پروژه ساخت یک لوله فاضلاب شهری را متوقف کرده اند.

تظاهرکنندگان چینی در شهر کویدونگ در اعتراض به ساخت این لوله که بخشی از یک کارخانه کاغدسازی است به خیابان های شهر ریخته و دفاتر دولت محلی را غارت کرده اند.

به گفته این معترضان ساخت این لوله باعث آلودگی آبهای ساحلی شهر می شود.

بعد از سه دهه رشد سریع اقتصادی، نارضایتی عمومی از تبعات زیست محیطی این رشد رو به افزایش است.

هزاران معترض در این شهر ماشین ها را واژگون کرده اند و به دفاتر دولت محلی یورش برده اند و اسناد دولتی را از پنجره ها به بیرون ریخته اند.

گزارش ها حاکی از آن است که معترضان شیشه های شرابی که ادعا می کردند مقامات شهر اغلب به عنوان رشوه دریافت می کنند در دفاتر دولتی یافته اند.

حتی گزارش شده معترضان خشمگین پیراهن یک مقام محلی را از تنش به درآورده اند.

به نوشته وبلاگ نویسان سایت "ویبو" معترضانی که از یافتن اقلام تجملی در دفاتر دولتی خشمگین بوده اند می خواسته اند ببینند مارک لباس دبیر شاخه کویدونگ حزب چیست.

براساس این گزارش ها معترضان که دیده اند این مقام محلی لباس گرانقیمت ایتالیایی به تن دارد او را تا کمر برهنه کرده اند و واداشته اند پیراهنی با شعار حفظ محیط زیست به تن کند.

مقامات محلی تلاش کردند با به تعلیق درآوردن ساخت و سازها خشم مردم را فروبنشانند اما معترضان این اقدام را ناکافی می دانند.

ژی فنگ یک معترض هفده ساله به خبرگزاری رویترز گفته "اگر دولت واقعا قصد متوقف کردن پروژه را داشت باید از همان ابتدا این کار را می کرد. الان دیگر دیر شده است."

اوایل ماه جاری پس از اینکه هزاران معترض با پلیس در ایالت سیشوان درگیر شدند ساخت یک کارخانه مس متوقف شد.

معترضان به چنین پروژه هایی در چین اخیرا صریح تر شده اند و اعتراضاتشان سازماندهی و تاثیر بیشتر و بهتری دارد.