درگیری در حلب ادامه دارد

حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان مسلح دولت سوریه در حلب

درگیری نیروهای دولتی و مخالفان دولت برای در اختیار گرفتن کنترل شهر حلب همچنان ادامه دارد.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی که هم‌اکنون در نزدیکی شهر حلب به سر می‌برد، می‌گوید که گزارش‌هایی از بروز درگیری شدید در مرکز شهر منتشر شده است، هرچند این گزارش‌ها قابل تایید نیست.

وزیر امور خارجه سوریه هم امروز (یکشنبه، ۲۹ ژوئیه) گفت که مخالفان دولت "از پای درآمده‌اند."

در عین حال عبدالباسط سیدا، رئیس شورای ملی سوریه، از گروه‌های اصلی مخالف بشار اسد، از کشورهای خارجی خواسته است تا برای تسلیح مخالفان مسلح دولت وارد عمل شوند.

براساس گزارش‌ها، نیروهای نظامی دولتی از صبح امروز استفاده از تسلیحات سنگین برای ضربه زدن به مواضع مخالفان مسلح دولت سوریه در شهر حلب را از سر گرفته‌اند.

گزارش شده است که در درگیری‌های دو طرف تاکنون بیش از ۳۰ نفر کشته شده‌اند، هرچند به نظر می‌رسد نیروی زمینی ارتش سوریه پیشرفت اندکی در برخی مناطق حلب داشته‌ است.

مخالفان دولت گفته‌اند که در شهر دیرالزور در شرق سوریه نیز بر اثر اصابت گلوله تانک به اتوبوس حامل افرادی که در حال گریز از خشونت‌های این کشور بودند، ۱۷ نفر کشته شده‌اند.

همزمان با ادامه درگیری نیروهای ارتش سوریه و مخالفان مسلح دولت در شهر حلب، کوفی عنان، فرستاده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد در امور سوریه گفته است که حوادث اخیر در این شهر نشانگر ضرورت اقدامات بین‌المللی برای یافتن راه‌حلی برای انتقال قدرت سیاسی در سوریه است.

عبدالباسط سیدا نیز گفته است که به جای آن که به بشار اسد وعده عفو و امان‌نامه داده شود، باید او را به اتهامات مرتبط با "قتل‌عام" محاکمه کرد.

پیش از این، اتحادیه عرب خواهان کناره‌گیری هرچه سریع بشار اسد از قدرت شده و وعده داده بود که در این صورت، او و خانواده‌اش می‌توانند در امان، از سوریه خارج شوند.

در عین حال، با ادامه درگیری‌ها در حلب، کشورهای غربی نسبت به احتمال بروز کشتار و به راه افتادن "حمام خون" در این شهر هشدار داده‌اند.

حلب پرجمعیت‌ترین شهر سوریه به شمار می‌رود.

'محاکمه اسد'

حق نشر عکس AFP
Image caption عبدالباسط سیدا: تسلیحاتی لازم داریم که بتوان با استفاده از آنها، با تانک‌ها و جت‌های جنگنده مقابله کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالباسط سیدا در کنفرانسی مطبوعاتی در دوبی گفت: "تسلیحاتی لازم داریم که بتوان با استفاده از آنها، با تانک‌ها و جت‌های جنگنده مقابله کرد."

او از "دوستان و برادران" عرب خواست تا از ارتش آزاد (سوری) حمایت کنند.

براساس گزارش‌ها، مخالفان مسلح دولت سوریه تاکنون از حمایت نظامی خارجی برخوردار نبوده‌اند.

در ماه آوریل، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس با پرداخت "حقوق" به پیکارجویان ارتش آزاد سوریه موافقت کردند. اما منتقدان گفتند که این منابع مالی می‌تواند برای خرید تسلیحات در بازار سیاه مورد استفاده قرار گیرد.

آقای سیدا گفت که "تجربه یمن" که در جریان آن علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن در ازای کناره‌گیری از قدرت توانست مشمول عفو شود، "نمی‌تواند در قبال سوریه مورد استفاده قرار گیرد."

او اضافه کرد: (در سوریه) "کشتار و قتل‌عام رخ داده است. به باور ما بشار اسد باید محاکمه شود. او یک مجرم است و نباید پناه داده شود."

'نگرانی' عنان

کوفی عنان، فرستاده ویژه اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد در امور سوریه، دیروز (شنبه، ۲۸ ژوئیه) گزارش‌هایی را که درباره تقویت حضور نظامی ارتش و استقرار تسلیحات سنگین در اطراف شهر حلب منتشر شدند، نگران‌کننده خواند.

او گفت که حوادث اخیر در حلب نشان می‌دهد که لازم است جامعه بین‌الملل برای یافتن راه‌حلی برای انتقال قدرت سیاسی (در سوریه) وارد عمل شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز دیروز گفت که یک "تراژدی" در حلب در حال شکل‌گیری است.

با این حال، او اضافه کرد که واقع‌بینانه نیست انتظار داشت دولت سوریه حضور یک گروه مخالف مسلح را (در خاک این کشور) بپذیرد.

براساس اعلام مخالفان دولت، از بامداد دیروز تانک‌های ارتش پیشروی در مناطقی در جنوب غرب حلب را آغاز کردند.

مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح دولت در حلب نیز در طول دیروز زیر آتش جنگنده‌های ارتش بود و گزارش‌هایی از بروز درگیری‌های شدید در مناطق صلاح‌الدین و الحمدانیه در نزدیکی مرکز شهر منتشر شدند.

با این حال، به نظر می‌رسید که در ساعات پایانی دیروز مخالفان دولت همچنان از مواضع خود دفاع کرده و عقب ننشسته بودند. گفته می‌شود که آنها کنترل یک سوم تا نیمی از کل مناطق شهر حلب را در اختیار دارند و بیشتر، در مناطقی در شمال شرق شهر از جمله منطقه ساخور و دیگر مناطق در جنوب غرب حلب حضور دارند.

اردوگاه جدید پناهجویان سوری

گزارش شده است که با افزایش تعداد پناهجویان سوری که از خشونت‌های اخیر گریخته‌اند، سازمان ملل متحد امروز اردوگاه جدیدی را برای پذیرش آنها در منطقه مرزی اردن راه‌اندازی کرده است.

ظرفیت اولیه این اردوگاه جدید ده هزار نفر اعلام شده است، ولی امکان افزایش این ظرفیت تا ۱۰۰ هزار نفر نیز وجود دارد.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تاکنون ۱۵۰ هزار نفر از مردم سوریه وارد خاک اردن شده‌اند.

مطالب مرتبط