لئون پانه‌تا: درگیری‌های حلب پایان حکومت اسد را رقم می‌زند

لئون پانه تا حق نشر عکس Getty
Image caption وزیر دفاع آمریکا می گوید پایان حکومت بشار اسد با ادامه درگیری ها در حلب نزدیکتر می شود

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان شدت گرفتن درگیری نیروهای دولتی با مخالفان بشار اسد در شهر حلب در دو روز گذشته، ۲۰۰ هزار نفر از این شهر گریخته اند. لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا نیز گفته است که این درگیری ها در حلب همچون "میخی است که به تابوت اسد" زده می شود.

آقای پانه‌تا در ابتدای سفر پنج روزه خود به خاورمیانه گفت که عملیات سنگین نظامی نیروهای نظامی سوریه در شهر حلب، "پایان حکومت بشار اسد را رقم خواهد زد."

براساس گزارش‌ها، درگیری نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه همچنان در شهر حلب ادامه دارد و نیروهای ارتش به دنبال بیرون راندن مخالفان و در دست گرفتن کنترل این شهر هستند.

ارتش سوریه دیروز اعلام کرد که نیروهایش کنترل منطقه صلاح‌الدین در جنوب غرب حلب را در دست گرفته‌اند و "در چند روز آینده امنیت و آرامش به شهر حلب بازمی‌گردد."

با این حال برخلاف بیانیه ارتش، مخالفان دولت گفته‌اند که درگیری در صلاح‌الدین در طول یکشنبه شب نیز ادامه داشته است.

'نگرانی از کاربرد تسلیحات سنگین'

والری ایموس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که از دو روز پیش و با شدت گرفتن درگیری‌ها در حلب نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان این شهر، از آنجا گریخته و به مناطق دیگر پناه برده‌اند.

خانم ایموس در این اطلاعیه گفت که نگران استفاده از تسلیحات سنگین و تانک‌ها در حلب، دمشق و دیگر مناطق سوریه است.

او اضافه کرد که هنوز مشخص نیست چند نفر همچنان در شهر حلب گرفتاش شده و نتوانسته‌اند آنجا را ترک کنند.

براساس اعلام خانم ایموس، افرادی که حلب را ترک کرده‌اند، در مدارس و دیگر ساختمان‌های اطراف پناه گرفته‌اند و به غذا، پتو، لوازم بهداشتی و آب آشامیدنی نیاز فوری دارند.

او از هر دو طرف درگیری خواست تا غیرنظامیان و ساکنان شهر را هدف قرار ندهند و اجازه دهند گروه‌های بشردوستانه به خانواده‌های آواره در مناطقی چون حلب، حماه و دیگر نقاط دسترسی داشته باشند.

وی گفت که با وجود خطرات، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، موسسه‌های سازمان ملل متحد و دیگر موسسه‌های مشابه تا حد امکان تلاش کرده‌اند غذا، پتو و بسته‌های بهداشتی را به دست افرادی که به آنها نیاز دارند، برسانند.

سخنگوی گروه ناظران حقوق بشر سوریه که در لندن فعالیت می‌کند، گفته است که وضعیت در حلب یک "جنگ تمام عیار خیابانی" است.

'پایان دوران اسد'

وزیر دفاع آمریکا گفته است که بحران سوریه روز به روز عمیق‌تر می‌شود و دولت بشار اسد با سرکوب‌ها تنها پایان حکومت خود را سرعت می‌بخشد.

او به خبرنگاران گفت: "اگر دولت بشاراسد این سرکوب‌ها را ادامه دهد، به عقیده من در نهایت، پایان دوران خود را رقم خواهد زد. آنچه که بشار اسد با مردم خود کرده و می‌کند نشان می‌دهد که پایان این رژیم نزدیک شده است. این رژیم مشروعیت خود را از دست داده است."

او در ادامه گفت: "سوال، دیگر این نیست که آیا رژیم سرنگون خواهد شد یا خیر، بلکه اکنون باید پرسید چه زمان این اتفاق روی خواهد داد؟"

آقای پانه‌تا در سفر به خاورمیانه به کشورهای تونس، مصر، اسرائیل و اردن خواهد رفت.

او گفت که در این سفر تلاش خواهد کرد دیگر کشورهای منطقه را متقاعد به کناره‌گیری بشار اسد و تحول سیاسی در سوریه کند.

به گفته وزیر دفاع آمریکا، از دیگر موضوع‌های مورد بحث در این سفر، سلاح‌های شیمیایی سوریه خواهد بود.

مطالب مرتبط