دسترسی به سایت‌های بی‌بی‌سی در تاجیکستان دوباره برقرار شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بی‌بی‌سی از زمان اتحاد جماهیر شوروی، با وجود پخش پارازیت برای جلوگیری از شنیدن برنامه‌های رادیویی آن، یکی از منابع دسترسی به اطلاعات برای مردم تاجیکستان بوده است

ساعاتی پس از انتشار گزارش‌هایی در مورد اعمال محدودیت برای دسترسی به سایت‌های بی‌بی‌سی و چند سایت دیگر در تاجیکستان، دسترسی به این سایت‌ها دوباره برقرار شده است.

پیش تر تعدادی از سرویس‌دهندگان اینترنت در تاجیکستان دسترسی به سایت‌های بی‌بی‌سی را مسدود کرده بودند.

هفته گذشته هم در پی ناآرامی هایی در ولایت بدخشان، محدودیت های موقتی برای یک سایت اینترنتی در تاجیکستان اعمال شد.

از روز ۲۴ ژوئیه و در پی کشته شدن ژنرال عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش کمیته امنیت ملی تاجیکستان در ولایت بدخشان توسط گروه‌های مسلح به گفته دولت تاجیکستان غیرقانونی، عملیات نیروهای دولت این کشور علیه این گروه‌ها آغاز شد.

بلافاصله پس از شروع عملیات نظامی در شهر خاروغ، مرکز ولایت بدخشان، ارتباطات با این ولایت قطع شده و در فعالیت برخی از سایت‌هایی که این حوادث را پوشش می‌دهند، محدودیت‌ها به میان آمد.

فعالیت بخش فارسی بی‌بی‌سی در تاجیکستان در سال ۱۹۹۳ شروع شده و مطالب تاجیکستان در ابتدا از طریق رادیو و بعداً از طریق اینترنت پخش می‌شد.

رادیوی بخش تاجیکستان بی‌بی‌سی در سال ۲۰۰۸ تعطیل شد، اما برنامه‌های رادیویی برای ایران و افغانستان و همچنین بخش ازبکی همچنان در باره تاجیکستان مطالب پخش می‌کنند.

در ظرف چهار سال اخیر، سایت بی‌بی‌سی فارسی به خط سیریلیک (بی‌بی‌سی تاجیکی) فعال بوده است و مهم‌ترین خبرهای جهان، منطقه و تاجیکستان را در شکل مطالب کتبی، صوتی و تصویری به خوانندگان خود پیشنهاد می‌کند.

سال ۲۰۰۹ تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی نیز به فعالیت آغاز کرد و از ابتدای فعالیت در باره تاجیکستان هم گزارش‌هایی پخش می‌کند.

رادیو بی‌بی‌سی از زمان اتحاد جماهیر شوروی، با وجود پخش پارازیت برای جلوگیری از شنیدن برنامه‌های آن، یکی از منابع دسترسی به اطلاعات برای مردم تاجیکستان بوده است.

بی‌بی‌سی می کوشد که با رعایت اصول روزنامه‌نگاری خود: بی‌طرفی، واقع‌بینی و تعادل، تحولات جهان به شمول تاجیکستان را پوشش می‌دهد. بخش فارسی بی‌بی‌سی از زمان آغاز فعالیت خود در تاجیکستان در سال ۱۹۹۳ تا امروز با محدودیتی مواجه نشده بود.

مطالب مرتبط