جودوکار تاجیک به مدال برنز نرسید

رسول باقی یف حق نشر عکس AFP
Image caption رسول باقی یف در مقابل حریف فرانسوی شکست خورد و از دور مسابقات حذف شد.

رسول باقی یف جودکار وزن -73 کیلوی تاجیکستان، با باخت برابر حریف فرانسوی در گروه بازندگان از دور رقابت ها حذف شد. پیش از این او در مسابقه یک چهارم نهایی مغلوب ریکی ناکایا از ژاپن شده بود.

رسول باقی یف در یک شانزدهم و یک هشتم بر دانیئال ویلیام بریتانیایی و نوروز جوره قابل اف جودوکار ازبک پیروز شده بود. رسول باقیف پس از باخت برابر حریف ژاپنی به گروه بازنده ها رفت. او در این گروه در مقابل اگو لوگران فرانسوی شکست خورد و حذف شد. در صورت پیروزی او با حریفی از مغولستان برای کسب مدال برنز مبارزه می کرد.

رسول باقی یف از جودوکاران سرشناس تاجیک محسوب شده و در بازی‌های المپیک پکن برنده مدال نقره شد. تا ساعات دیگر جهان قربان اف، مشت‌زن تاجیک با یحیی ایلمیکاچاری، مشت‌زن تونسی در وزن ۸۱ کیلوگرم روبرو خواهد شد.

باقی اف در گفتگو با پوریا ژافره خبرنگار بی بی سی در محل برگزاری مسابقات، از نحوه داوری گله کرد. او گفته است:" داورها در بازی هایی که من داشتم به نفع حریفان فرانسوی و ژاپنی قضاوت کردند. علت این مسئله هم این است که این کشورها صاحب جودو هستند و از نفوذ زیادی بر داوران دارند"

باقی یف یکی دیگر از دلایل باخت برابر حریف فرانسوی را مصدومیت از ناحیه انگشتان دانسته و گفته است:" مصدومیتی که از ناحیه انگشتان دست داشتم، مانع از گرفتن یقه حریف می شد."

پس از گذشت سه روز از آغاز رسمی بازی‌های المپیک، دو ورزشکار تاجیک ناکام شده و از ادامه‌ مسابقات محروم ماندند. مشت‌زن تاجیک، صاحب نظراف، در وزن ۷۵ کیلوگرام از موجاندجی کاسوتا، مشت‌زن نامیبیا، با حساب ۱۱ بر ۸ مغلوب شد.

سرگیی بابک اف، تیرانداز تاجیکستان هم در مسابقه تیراندازی با تپانچه از ۱۰ متر، ۵۶۲ امتیاز به دست آورد و در جایگاه ۴۴ قرار گرفت.

در المپیک لندن، شانزده ورزشکار تاجیک، از جمله دلشاد نظراف (در پرتاب چکش)، رسول باقی یف و پرویز صابراف (در جودو)، علی شیر گلاف و فرهاد نعمت‌اف (در تکواندو )، انور یونس اف، صابرجان نظراف، موزونه چاری یوا و جهان قربان اف (در بوکس)، اسکندر رستم، یوسف عبدالسلام اف، زیلیم خان یوسف اف، نیکلای نایف (در کُشتی)، کاترینه ازمایلاوا (در شنای آزاد) و ولدیسلاوا آوچرنکو (دو میدانی) شرکت می‌کنند.

مطالب مرتبط