نبرد 'سرنوشت ساز' نیروهای دولتی سوریه و مخالفان در حلب ادامه دارد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نبرد سنگین بین نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح حکومت این کشور در شهر حلب همچنان ادامه دارد.

هر دو طرف این نبرد را "سرنوشت ساز" توصیف کرده و از موفقیت های خود خبر داده اند.

روز سه شنبه، ١٠ مرداد (٣١ ژوئیه) نبرد سنگین بین نیروهای دولتی و مخالفان حکومت سوریه برای یازدهمین روز پیاپی در حلب، بزرگترین شهر سوریه و مرکز اقتصادی این کشور، ادامه داشت.

در طول روز، مناطق تحت تسلط مخالفان در حلب زیر آتش توپخانه و حملات هلی کوپترهای توپدار ارتش سوریه قرار داشت در حالیکه نیروهای مخالف به عملیاتی علیه مراکز مهم امنیتی و نظامی در برخی نقاط حلب دست زدند.

به خصوص محله صلاح الدین، که محل تمرکز نیروهای مخالف است، هدف حملات مداوم زمینی و هوایی ارتش قرار داشت و رسانه های دولتی در گزارش های خود از "پاکسازی" این منطقه از "تروریست های مسلح" خبر داده اند.

مقامات و رسانه های دولتی سوریه از مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری، با عنوان "تروریست های مسلح" نام می برند و آنان را وابسته به کشورهای خارجی یا اسلامگرایان تندرو معرفی می کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption درگیری در حلب هزاران تن از ساکنان این شهر را آواره کرده است

خبرنگار روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت در گزارشی که از محله صلاح الدین مخابره کرده، گفته است که اکثر ساکنان این محله خانه های خود را ترک کرده اند و تنها مخالفان مسلح حکومت در این محله باقی مانده اند.

خبرنگار ایندیپندنت گفته است که گزارش منابع دولتی در مورد تصرف این محله نادرست است و به نظر می رسد که رسانه های دولتی از تحولات حلب آگاهی ندارند.

بر اساس این گزارش، واحدهای ارتش توانسته اند بخش هایی از محله صلاح الدین را تصرف کنند، اما در نقاط دیگر، با مقاومت شدید مخالفان رو‌به‌رو شده اند.

روز دوشنبه، سازمان ملل گفت که تنها طی دو روز، بیش از دویست هزار نفر شهر حلب را ترک کرده و به سوی مرز کشورهای همسایه یا نقاط دیگر سوریه گریخته اند.

تا چند هفته پیش، حلب نسبت به برخی دیگر از شهرهای دیگر سوریه از آرامش بیشتری برخوردار بود و به همین دلیل هم، بسیاری از بیجاشدگان داخلی به این شهر پناه برده بودند.

با آغاز درگیری مسلحانه در حلب، بعضی از این آوارگان بار دیگر به سوی مناطق دیگر عزیمت کرده اند.

روز گذشته، برخی منابع خبری گزارش کردند که یکی از پاسگاه های مهم ارتش در شمال شهر حلب توسط نیروهای مخالف تصرف شده و سقوط این مرکز نظامی به معنی تسلط مخالفان بر مسیر ارتباطی حلب تا مرز ترکیه است.

سازمان نظارت بر حقوق بشر در سوریه، که مرکز آن در لندن است، روز سه شنبه اعلام کرد که نیروهای مخالف توانسته اند دو پاسگاه مهم پلیس در حلب را اشغال کنند، اما این گزارش ها از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط