درخواست از دولت تاجیکستان: حقوق بشر در عملیات امنیتی رعایت شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عکس از نوار ویدیویی از سایت Youtube که صحنه دفن کشته‌شدگان در شهر خاروغ را نشان می‌دهد

دیدبان حقوق بشر از دولت تاجیکستان خواسته است به جنایاتی که در بدخشان صادر شده‌اند، طبق معیارهای بین‌المللی واکنش نشان بدهد.

سازمان دیدبان حقوق بشر روز ۳۱ ژوئیه در نیویورک بیانیه ای صادر کرده و گفته است که مقامات تاجیکستان باید در جریان عملیات امنیتی در ولایت خودمختار بدخشان این کشور حقوق بشر را رعایت کنند.

در این بیانیه آمده است، "پس از آن که دولت تاجیکستان برای بازداشت افراد متهم در قتل یک مقام محلی کمیته امنیت در این ولایت نیروهای خود را اعزام کرد، در باره دهها کشته و تعداد زیاد زخمی ها از این منطقه تاجیکستان گزارش شده است."

استیو سوردلاو، گزارشگر دیدبان حقوق بشر در آسیای میانه‌ گفته است: "وضعیت در ولایت بدخشان نگرانیهای شدید را برمی‌انگیزد و هر دو جانب باید از آسیب رسانیدن بیشتر به ساکنان معمولی جلوگیری کنند."

وی گفته است که دولت تاجیکستان باید به همه جنایاتی که در این ولایت تا حالا صادر شده، در چهارچوب قوانین بین‌المللی واکنش کند، "یعنی هم حقوق متهمان و هم حقوق ساکنان معمولی شهر خاروغ را رعایت کنند."

در بیانیه دیدبان حقوق بشر می‌خوانیم که در اصولهای سازمان ملل "در باره استفاده از نیرو و اسلحه آتش فشان/سلاح گرم" تأکید شده است که مقامات انتظامی در جریان انجام وظیفه خود باید تا حد امکان از راههای غیرخشونت بار استفاده کنند.

بیانیه می‌ افزاید: "اصولهای سازمان ملل متحد استفاده نیروی مرگبار را تنها در موارد 'کاملا چاره‌ناپذیر' اجازه می‌دهد".

این در حالیست که در پی عملیات گسترده نظامی در شهر خاروغ در روز ۲۴ ژوئیه، در باره تلفات جانی و زخمیان در میان نیروهای دولتی، "گروههای مسلح جنایی" و ساکنان معمولی گزارش شده است.

هرچند منابع غیررسمی آمار کشته‌شدگان در میان ساکنان معمولی در خاروغ را بیشتر می‌دانند، منابع دولتی تعداد تلفان جانی در میان افراد غیرنظامی را در جریان این درگیریها تا ۲۰ نفر عنوان کرده‌اند.

یکی از این افراد، سبزعلی محمدرضایف، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در ولایت بدخشان است که به گفته محی‌الدین کبیری، رهبر این حزب شام ۲۴ ژوئیه، در شهر خاروغ از منزل خود بیرون رفته و بعد از یک روز جسد او پیدا شده است.

ضمناً، یکی از نوارهایی که در سایت Youtube نشر شد و جریان درگیری در شهر خاروغ را نشان می‌دهد، صحنه‌ای را می‌توان دید که دو نفر، ظاهراً با لباس سربازان نیروهای دولتی جنازه‌ای را به آشغال پرت می‌کنند.

محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به خبرنگاران گفت که احتمال می‌رود، این جنازه سبزعلی محمدرضایف باشد.

رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از دولت تاجیکستان خواسته است که در مورد قتل نماینده این حزب در بدخشان "به صورت جدی تحقیق شود".

وی با اشاره‌ به واکنش دولت به قتل ژنرال عبدالله‌ نظراف در شهر خاروغ که عملیات نیروهای نظامی در بدخشان را به دنبال داشت، گفت که "قتل سیاستمدار کمتر از قتل ژنرال نیست و مقامات باید به دو قضیه یکسان واکنش کنند".

دیدبان حقوق بشر در گزارش خود همچنین از مسدود شدن دسترسی ساکنان تاجیکستان به برخی از سایتهای خبری و از جمله Youtube پس از آغاز عملیات نظامی در بدخشان انتقاد کرده است.

در بیانیه این سازمازن بین‌المللی مدافع حقوق بشر می‌خوانیم: "بیگ ظهوراف، رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان ادعا کرده است که یک تیر دیدو/گلوله سرگردان ارتباط تلفنهای ثابت، موبایل و اینترنت در کل منطقه را بر هم زده است."

مطالب مرتبط