بشار اسد سرنوشت سوریه را در گرو درگیری ارتش با شورشیان دانست

حق نشر عکس x
Image caption بشار اسد هنوز طرفداران زیادی دارد

بشار اسد، رییس جمهور سوریه گفته است که سرنوشت کشورش در گرو درگیری‌های نظامیان سوری با شورشیان است.

آقای اسد در بیانیه ای به مناسبت روز نیروهای مسلح سوریه از سربازان سوری به دلیل مقابله با "دسته های مسلح تروریستی" تمجید کرده است.

مخالفان حکومت سوریه در هفته های اخیر در محلاتی از دمشق، پایتخت سوریه و حلب، بزرگترین شهر آن کشور، با واحدهای نظامی درگیر شده اند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، برای اولین بار درگیری‌ها در دمشق در نزدیکی باب توما، یک محله مسیحی نشین در بخش قدیمی شهر اتفاق افتاده است.

رسانه های دولتی سوریه می گویند که نیروهای دولتی در حلب خسارات سنگینی به شورشیان وارد کرده اند و در حال "پاکسازی" شهر هستند.

ناظران سازمان ملل متحد گفته اند که شاهد حملات هوایی به مواضع شورشیان در حلب بوده اند، اما شورشیان خود می گویند که کنترل بخش‌های بزرگی از شهر حلب را همچنان در دست دارند.

یک سخنگوی شورشیان گزارش یک شبکه تلویزیونی آمریکایی مبنی بر این که شورشیان از طریق ترکیه به بیش از بیست موشک زمین به هوا دست یافته اند، را رد کرده است.

سازمان عفو بین الملل در گزارشی گفته است که نیروهای دولتی سوریه در شهر حلب مرتکب جرائم سنگین، از جمله جنایت علیه بشریت شده اند.

عفو بین الملل از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است که امکان رسیدگی به اوضاع سوریه را به دادگاه کیفری بین المللی بدهد و آن کشور را تحت تحریم تسلیحاتی قرار دهد.

در همین حال، شورشیان نیز مظنون به ارتکاب جرائم جنگی هستند. یک ویدئو که در اینترنت پخش شده است نشان می دهد شورشیان مسلح در شهر حلب چهار نفر را که به طرفداری از حکومت بشار اسد متهم بوده اند، اعدام کرده اند.

رامی عبدالرحمن، رییس یک سازمان حقوق بشری سوری که مرکز آن در لندن است، با اشاره به این ویدئو، اقدام شورشیان را مجرمانه و صرفا ناشی از حس انتقام جویی از حکومت توصیف کرده است.

مطالب مرتبط