آمریکا: عملیات تاجیکستان علیه تروریسم موفق است

Image caption دولت تاجیکستان ظرف چند سال اخیر همه‌ ساله در فصل تابستان عملیاتی علیه گروه‌های مختلف انجام می‌دهد

در گزارش جدید وزارت خارجه آمریکا در زمینه مقابله با تروریسم در جهان آمده است که دولت تاجیکستان ثابت کرده است که توان انجام عملیات موفق علیه تروریست‌ها را در اختیار دارد.

دولت آمریکا بر این نظر است که در سال ۲۰۱۱ دولت تاجیکستان بسیاری از “کوتاهی‌ها” را در راهبرد خود در زمینه مبارزه با تروریسم تکمیل داده و ثابت کرد که می‌تواند عملیات موفقی علیه تروریست‌ها انجام دهد.

در این گزارش آمده است: “سیاست تاجیکستان در زمینه مقابله با تروریسم تمرکز بر به حاشیه‌ کشیدن گروه‌های افراط‌گرای اسلامی دارد. همزمان، دولت تلاش دارد که ظرفیت نیروهای مسلح خود برای مقابله با تروریسم را تقویت دهد. در این زمینه برنامه‌های دوجانبه و سه‌جانبه روی دست گرفته شده‌اند.”

از سوی دیگر، مؤلفان گزارش تأکید کرده‌اند که در پی اجرای برنامه‌های دوجانبه و سه‌جانبه، دولت تاجیکستان به پیشرفت‌هایی در زمینه تقویت مراقبت از مرزها نایل شده است.

اما همزمان، در این گزارش بر مشکلات تأمین امنیت در مرز با افغانستان تأکید شده است.

در گزارش جدید وزارت خارجه آمریکا در زمینه مقابله با تروریسم در جهان آمده است: “ولی تأمین حفاظت از مرز با افغانستان در مناطق دشوارگذر همچنان بیرون از امکانات دولت تاجیکستان باقی مانده است.”

مؤلفان گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا همچنین از احتمال پولشویی در تاجیکستان شدیداً انتقاد کرده و افزوده‌اند که در این کشور دستگاه مؤثر نظارت بر عملیات مالی وجود ندارد.

در گزارش آمده است: “مجازات نه چندان سنگین برای پولشویی و سرمایه‌گذاری تروریسم و افراط‌گرایی و ناتوانی مقامات تاجیک بر کشف و تحقیق عملیات مشکوک مالی نگران‌کننده است.”

مؤلفان گزارش افزوده‌اند که توجه دولت عمدتاً به مقابله با افراط‌گرایی و تندگرایی مذهبی متمرکز شده است. “ولی در داخل تاجیکستان ناظران معتقدند که محدودیت‌های مذهبی باعث رشد افراط‌گرایی خواهد شد.”

در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در زمینه مقابله با تروریسم در جهان، آمده است که در سال ۲۰۱۱ در ۷۰ کشور بیش از ده هزار عمل تروریستی رخ داده است که در پی آن ۱۲/۵ هزار نفر کشته شده‌اند. این آمار در مقایسه‌ با سال ۲۰۱۰ کاهش ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد.

در این گزارش، کشته شدن بن لادن در سال گذشته مهم‌ترین دست‌آورد جهان در مقابله با تروریسم ارزیابی شده است. ولی، با این وجود، تأکید شده است که خطرات ناشی از فعالیت القاعده همچنان نگران‌کننده باقی مانده است.

گفته می‌شود که تروریست‌ها همچنان ظرفیت وارد کردن خسارات جدی به کشورهایی را دارند که در حال “‌گذار دشوار به روندهای دموکراتیک هستند.”

در گزارش آمده است که مهره القاعده در پاکستان در حال “تضعیف” است، ولی نهادهای وابسته به این سازمان تلاش دارند ظرفیت‌های خود را تقویت دهند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که هفته گذشته نیروهای دولتی تاجیکستان عملیاتی گسترده علیه گروهی "مسلح" در ولایت بدخشان انجام دادند. دولت تاجیکستان بر ارتباط این گروه با فرماندهانی در افغانستان تأکید داشت.

مطالب مرتبط