دولت عراق حضور وزیر خارجه ترکیه در شهر کرکوک را محکوم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption عراق می گوید احمد داووداوغلو پروتکل سیاسی را نقض کرده است.

در پی سفر برنامه ریزی نشده و از پیش تایید نشده احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، به شهر کرکوک، وزارت امور خارجه عراق نسبت به این سفر اعتراض کرده است.

وزارت امور خارجه عراق در این بیانیه گفته است که نقض قواعد روابط بین الملل و نادیده گرفتن حاکمیت عراق به نفع ترکیه نیست.

بیانیه وزارت خارجه عراق می گوید که سفر بدون مجوز احمد داوود اوغلو به کرکوک دخالت آشکار در امور داخلی عراق بوده و می تواند سبب تیره تر شدن روابط دو کشور شود.

آقای داوود اوغلو ابتدا به اربیل، مرکز منطقه خودگردان کردستان عراق سفر کرد تا با مسعود بارزانی، رییس آن منطقه دیدار کند اما سپس بدون هماهنگی با دولت مرکزی عراق، به شهر کرکوک رفت.

گروهی از رهبران کردهای عراق خواستار پیوستن استان کرکوک عراق به منطقه خود مختار کردنشین هستند.

این استان دارای منابع بسیار غنی نفتی است.

سفر آقای داوود اوغلو به کردستان عراق پس از آن صورت گرفته که ارتش سوریه از مناطق کردنشین این کشور خارج شده و جای آن را گروه‌های کرد سوری پر کرده‌اند که بخش عمده آنها را هواداران حزب کارگران کردستان (پ ک ک) تشکیل می دهند.

دولت ترکیه پ ک ک را سازمانی تروریستی می داند و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تهدید کرده که در صورتی که سوریه به پایگاهی برای پ ک ک بدل شود، ارتش کشورش در خاک سوریه وارد عمل خواهد شد.

آقای اردوغان پیش از آنکه وزیرخارجه اش را به اربیل بفرستد، گفته بود آقای داوود اوغلو به کردستان عراق خواهد رفت تا بگوید: "هیچ قدم اشتباهی بر ندارید، اعتمادمان به خودتان را از بین نبرید".

مسعود بارزانی تلاش کرد که احزاب مختلف کرد سوری را در گروه واحدی به نام شورای ملی کرد گرد هم آورد اما حزب اتحاد دموکراتیک حاضر به عضویت در شورا نشده، هر چند تفاهمنامه ای برای هماهنگی با این شورا امضا کرده است.

مطالب مرتبط