کوفی عنان از سمت خود برای حل بحران سوریه کناره‌گیری کرد

کوفی عنان حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای عنان برای اجرای طرح خود به کشورهای مختلف درگیر در این بحران از جمله ایران و روسیه سفر کرد و موافقت این کشورها برای آن را به دست آورد اما این باعث توقف خشونت‌ها نشد

کوفی عنان، نماینده جامعه جهانی برای حل بحران سوریه از سمت خود کناره گیری کرده است.

او از طرف سازمان ملل و اتحادیه عرب ماموریت داشت تا راه حلی برای پایان دادن به خشونت‌های سوریه پیدا کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت که آقای عنان تصمیم گرفته که فعالیت خود در این سمت را تمدید نکند. او تا پایان ماه اوت در این سمت باقی خواهد ماند.

مخالفان حکومت سوریه پایگاه هوایی ارتش را زیر آتش تانک گرفتند

آقای بان از تلاش های کوفی عنان در این سمت قدردانی کرده است. او گفته است طرح شش ماده ای آقای عنان هنوز بهترین راه حل و امید برای حل بحران سوریه به شمار می رود.

طرح کوفی عنان از جمله شامل عقب نشینی نیروهای ارتش سوریه و انتقال تسلیحات سنگین از مناطق شهری و توقف عملیات نظامی علیه مناطق مسکونی، اجرای آتش بس بین نیروهای دولتی و مخالفان، آزادی زندانیان سیاسی و امدادرسانی به غیرنظامیان در مناطق درگیری بود اما این طرح از سوی هیچ یک از طرفین مناقشه به اجرا در نیامد.

آقای عنان برای اجرای این طرح به کشورهای مختلف درگیر در این بحران از جمله ایران و روسیه سفر کرد و موافقت این کشورها برای آن را به دست آورد اما این امر باعث توقف خشونت‌ها نشد.

مقام‌های روسیه بارها هشدار داده‌اند که ماموریت کوفی عنان می‌تواند آخرین فرصت برای جلوگیری از بروز یک جنگ داخلی در سوریه باشد.

ادامه خشونت‌ها

در همین حال، نیروهای مخالف حکومت سوریه امروز با استفاده از یک دستگاه تانک ارتشی، به پایگاه هوایی دولت در نزدیکی حلب حمله کردند.

طبق گزارش‌ها، نیروهای مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با استفاده از یک دستگاه تانک که پیشتر در جریان نبرد با ارتش به غنیمت گرفته بودند، پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای دولتی واقع در سی کیلومتری شمال غرب حلب را زیر آتش گرفتند.

این گزارش توسط گروه موسوم به ناظران حقوق بشر سوریه، که مواضع مخالفان حکومت سوریه را منعکس می کند، انتشار یافته اما خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگار خود در حلب نیز این گزارش را تایید کرده است.

در حالیکه نیروهای مخالف تا کنون به اسلحه سبک مجهز بوده اند، روز گذشته منابع سازمان ملل تایید کردند که این نیروها توانسته اند اخیرا به تعدادی تانک، خودرو زرهی و حتی تسلیحات ضدهوایی دست یابند.

گزارش های رسیده از نقاط مختلف سوریه، از جمله حلب و دمشق، پایتخت، از ادامه درگیری مسلحانه بین دو طرف حکایت دارد.

طی حدود دو هفته اخیر، درگیری های سنگینی بین ارتش و مخالفان مسلح در حلب در جریان بوده و هر دو طرف، پیروزی در این نبرد را با اهمیت دانسته اند.

مطالب مرتبط