اسرائیل و مشکل سیاسی سربازی 'مذهبیون سنتگرا'

باروریان اسرائیل
Image caption باروریان: نور تورات امت اسرائیل را نجات می دهد

باروریان اسرائیل، متولد تهران، از اینکه در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی دو سال را در یک یگان لجستیکی ارتش اسرائیل خدمت کرده چندان راضی نیست.

او می گوید: "اگر آن سالهایی که آنجا (سرباز) بودم می نشستم تورات می خواندم بهتر می توانستم به قوم اسرائیل، به برادرانم، در امور روحانی خدمت کنم."

آقای اسرائیل یکی از هزاران یهودی سنتگراست که ماندن در آموزشگاه های دینی (یشیواها) را به سربازی رفتن یا جذب در بازار کار ترجیح می دهند.

برای این طیف به شدت مذهبی که به "حریدی" معروف است، بزرگترین تکلیف زندگی فرد، مطالعه مستمر تورات و کتاب تلمود است. و این تکلیفی است که به باور آنها، جامعه بیرون اهمیت آن را درک نمی کند.

باروریان اسرائیل می گوید: "ما ایمان داریم وقتی که می نشینیم و تورات می خوانیم، نور تورات قوم اسرائیل را نجات می دهد...حتی این سربازهایی که می روند می جنگند، برمی گردند و می گویند چقدر معجزاتی دیدیم. این معجزات به خاطر تورات خواندن است."

اما این استدلال که حریدی ها "ارتش معنوی" اسرائیل هستند برای خیلی ها دیگر قابل قبول نیست، به خصوص اینکه جمعیت حریدی ها به دلیل نرخ بالای زاد و ولد، از یک اقلیت بسیار کوچک در جامعه اسرائیل به ۱۰ درصد جمعیت این کشور رسیده است.

"وظیفه ملی"

Image caption پژمان: هم می توانی به کشورت خدمت کنی و هم خدا را بپرستی

پژمان، جوان ایرانی که در نوجوانی از ایران به اسرائیل مهاجرت کرده و سه سال در ارتش خدمت کرده است، می گوید که مطالعه کتب دینی به بهانه ای برای فرار از مهم ترین وظیفه ملی در اسرائیل تبدیل شده است.

او می گوید: "این طور نیست که این ها ۲۴ ساعته سربازی هستند و خدمت می کنند. این ها ساعت های خودشان را دارند. در سربازی قانون هایی هم هست که به اینها کمک می کند...هم می توانی سرباز باشی و هم مذهبی باشی، هم می توانی به کشورت خدمت کنی و هم خدا را بپرستی."

گروه کوچکی از یهودیان حریدی در سال های گذشته جذب ارتش اسرائیل شده اند اما برآورد می شود که هنوز حدود ۷۰ هزار نفر از آنها از خدمت سربازی معاف هستند.

در این میان، اعتبار قانونی که معافیت سربازی اکثر طلبه های یهودی را ممکن ساخته بود روز چهارشنبه (یکم اوت) به پایان رسید.

حق نشر عکس Getty
Image caption سنتگرایان با لغو معافیت سربازی مخالفند

یافتن جایگزینی برای این قانون در حال حاضر به بزرگ ترین مشکل داخلی پیش روی دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تبدیل شده و بعید است در آینده نزدیک هم این مشکل حل و فصل شود.

اختلاف بر سر چگونگی جذب حریدی ها و حتی شهروندان عرب اسرائیل به ارتش بود که باعث شد اخیرا حزب کادیما، به رهبری شائول موفاز، از دولت ائتلافی خارج شود.

انتظار می رود که مساله خدمت سربازی یکی از مسائل محوری انتخابات سال آینده اسرائیل باشد،

به همین خاطر، یهودیان سنتگرا می گویند مساله خدمت سربازی آنها به ابزاری در دست سیاستمداران برای جذب رای مردم عادی تبدیل شده است.

در مجموع، به نظر می رسد که کسی در اسرائیل انتظار ندارد طلاب یهودی به این زودی ها آموزشگاه های خود را ترک کنند و راهی پادگان ها شوند.

مطالب مرتبط