بارزانی علیه "گروه‌های افراطی" با ترکیه هم پیمان شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سفر آقای داوود اوغلو به کردستان عراق پس از آن صورت گرفته که ارتش سوریه از مناطق کردنشین این کشور خارج شده

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در سفر به اربیل، مرکز منطقه خودگردان کردستان عراق، اطلاعیه مشترکی با مسعود بارزانی رئیس این منطقه صادر کرده که در آن، هر دو طرف متعهد شده اند که اجازه ندهند خلأ قدرت در سوریه را گروه‌های افراطی و تروریستی پر کنند.

سفر آقای داوود اوغلو به کردستان عراق پس از آن صورت گرفته که ارتش سوریه از مناطق کردنشین این کشور خارج شده و جای آن را گروه‌های کرد سوری پر کرده‌اند که بخش عمده آنها را هواداران حزب کارگران کردستان (پ ک ک) تشکیل می دهند. دولت ترکیه پ ک ک را سازمانی تروریستی می داند و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تهدید کرده که در صورتی که سوریه به پایگاهی برای پ ک ک بدل شود، ارتش کشورش در خاک سوریه وارد عمل خواهد شد.

آقای اردوغان پیش از آنکه وزیرخارجه اش را به اربیل بفرستد، گفته بود آقای داوود اوغلو به کردستان عراق خواهد رفت تا بگوید: "هیچ قدم اشتباهی بر ندارید، اعتمادمان به خودتان را از بین نبرید".

در حال حاضر، مناطق کردنشین سوریه به دست گروه‌های کرد اداره می شوند و بخش عمده مرز سوریه با ترکیه که در این مناطق قرار دارد، بنابر گزارش‌ها در کنترل نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک، شاخه سوری پ ک ک، است.

مسعود بارزانی تلاش کرد که احزاب مختلف کرد سوری را در گروه واحدی به نام شورای ملی کرد گرد هم آورد اما حزب اتحاد دموکراتیک حاضر به عضویت در شورا نشده، هر چند تفاهمنامه ای برای هماهنگی با این شورا امضا کرده است.

مطالب مرتبط