گاهشمار: حوادث بدخشان تاجیکستان

۲۱ ژوئیه: رئیس بخش امنیت ولایت بدخشان تاجیکستان، سرتیپ‌دو عبدالله نظراف، در محله نوادک شهر خاروغ توسط افراد مسلح کشته شد.

۲۲ ژوئیه: کمیته امنیت ملی تاجیکستان اعلام کرد که تحقیقات پرونده قتل ژنرال نظراف آغاز یافته است و قاچاقچیان تنباکو در قتل او دست داشتند. سخنگوی این کمیته از ارائه جزئات بیشتر خودداری کرد.

یکی از مقامات به رسانه‌ها گفته که افراد طالب ایام‌بیک‌اف، معاون فرمانده پاسگاه مرزی اشکاشم در مرز تاجیکستان با افغانستان، در قتل ژنرال نظراف دست دارند. آقای ایام‌بیک‌اف در گذشته از فرماندهان بانفوذ مخالفین هنگام جنگ داخلی ۱۹۹۲-۱۹۹۷ بود.

۲۳ ژوئیه: آقای ایام‌بیک‌اف در مصاحبه با بی‌بی‌سی دست داشتن در قتل ژنرال نظراف را رد کرد.

آقای ایام‌بیک‌اف و سه فرمانده سابق مخالفین در ولایت بدخشان، امام‌نظر امام‌نظراف، محمدباقر محمدباقراف، یادگار محمداسلم‌اف در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، امامعلی رحمان، خواستار رسیدگی به قضیه عبدالله نظراف شدند. آنان همچنین این قضیه را بهانه‌ای برای سرکوب فرماندهان مخالفین سابق دولت عنوان کردند.

مقامات تاجیکستان هشدار دادند که در صورت عدم تسلیم افراد مظنون به قتل ژنرال نظراف به مقامات انتظامی تا روز دیگر، ۲۴ ژوئیه، عملیات ویژه‌ای جهت بازداشت آنان آغاز خواهد شد.

تعدادی از ساکنان شهر خاروغ، عمدتاً زنان، در میدان اصلی این شهر تجمع کردند و خواستار حل مسالمت‌آمیز قضیه و خودداری از عملیات نظامی شدند.

۲۴ ژوئیه: ساعت ۰۴:۰۰ بامداد، نیروهای دولتی، اعم از انتظامی و امنیتی، عملیات ویژه‌ای را جهت دستگیری مظنونان در قتل ژنرال نظراف آغاز کردند. ارتباط تلفن ثابت و همراه و همچنین اینترنت با ولایت بدخشان قطع شد.

گزارش‌هایی از تلفات میان نیروهای امنیتی و انتظامی، گروه‌های مسلح و همچنین غیرنظامیان به دست رسید.

وزارت امور داخله و کمیته امنیت ملی در بیانه‌ای مشترک اطلاع دادند که برخی از فرماندهان سابق نیروهای مخالف دولت از جمله طالب ایام‌بیک‌اف در قتل ژنرال نظراف دست دارند و همچنین آنان را در قاچاق تنباکو متهم کرده است.

حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان در بیانه‌ای از عملیات در خاروغ شدیداً انتقاد کرد. حزب نهضت اسلامی تاجیکستان خواهان حل مسالمت‌آمیز قضیه شد.

عده‌ای از تاجیکستانیان در اعتراض به عملیات در خاروغ در مسکو تجمع کردند و خواهان برقراری ارتباط با ولایت بدخشان شدند.

۲۵ ژوئیه: قادر قاسم، رئیس ولایت بدخشان، در حضور مردمی که در میدان اصلی شهر خاروغ تجمع کرده بودند، اعلام کرد که پرزیدنت رحمان دستور آتش‌بس را صادر کرده است.

پرزیدنت رحمان با همتای افغان خود، حامد کرزی، گفت‌وگویی تلفنی برگزار کرد. طبق اطلاع دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان، در این گفت‌وگو آقای کرزی گفته است که نیروهای اضافی به مرز با بدخشان تاجیکستان، بویژه منطقه هم‌مرز با خاروغ، اعزام خواهد کرد.

در جلسه کابینه، پرزیدنت رحمان بر سرکوب گروه‌های مسلح "غیرقانونی" و "جنایت‌پیشه" تأکید کرد.

شب امروز تلویزیون دولتی اعلام کرد که در عملیات اخیر ۳۰ نفر از گروه‌های مسلح کشته و ۴۰ نفر دیگر توسط نیروهای دولتی بازداشت شده‌اند که ۸ نفر آنان تبعه افغانستان هستند. در این گزارش اعلام شد که از طرف نیروهای دولتی ۱۲ نفر کشته و ۲۳ نفر زخمی شده‌اند.

۲۶ ژوئیه: گروهی از گردشگران خارجی از بدخشان به شهر دوشنبه رسیدند و به روزنامه‌نگاران در باره وضع بدخشان اطلاع دادند.

یک مقام محلی در بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که در عملیات اخیر پنج غیرنظامی کشته شده‌اند.

پرزیدنت رحمان سفر خود به لندن را به منظور شرکت در افتتاحیه بازی‌های المپیک لغو کرد.

بیک ظهوراف، رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان، در نشستی خبری گفت که در روز اول عملیات گلوله‌ای با خط ارتباط تلفنی برخورده و در نتیجه ارتباط با بدخشان قطع شده است.

در پاسخ به این پرسش که چه طور تلفن‌های همراه مقامات دولتی در این ولایت فعالند، وی با لحنی طنزآمیز گفت: "آن‌هایی که همسرهای خود را دوست دارند، همیشه می‌توانند با آن‌ها تماس بگیرند. آن‌ها از سیم‌کارت‌های بهتر و تلفن‌های گران‌تر استفاده می‌کنند."

رئیس‌جمهور تاجیکستان با وزیر امور داخله افغانستان، بسم‌الله خان محمدی، و رئیس امنیت عمومی ملی افغانستان، رحمت‌الله نبیل، دیدار کرد. دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان خبر داد که بنا به اطلاع مقامات انتظامی و امنیتی افغانستان، مقام‌های افغان گروهی از پیکارجویان و قاچاقچیان را در بدخشان افغانستان بازداشت کرده‌اند که با پیکارجویان خاروغ همکاری داشته‌اند.

سفارت آمریکا در تاجیکستان با پخش بیانیه‌ای خواستار احترام به حقوق انسان هنگام برگزاری عملیات در بدخشان و فراهم‌سازی جریان آزاد اطلاعات شد.

۲۷ ژوئیه: گزارش‌ها از تیراندازی شبانه در خاروغ رسید.

قرقیزستان مرز خود با تاجیکستان را تقویت کرد.

حزب کمونیست تاجیکستان ضمن انتشار بیانیه‌ای از دولت خواست که در عملیات خاروغ از ارتش استفاده نشود.

اتحادیه اروپا با پخش بیانیه‌ای خواستار باز کردن راه برای بیرون آوردن فراریان از خاروغ شد.

خبرهایی از کشته شدن رئیس بخش بدخشان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در شهر خاروغ رسیدند.

پرزیدنت رحمان در دیدار با سفرای کشورهای غربی وضعیت بدخشان را بررسی کرد و تأکید کرد که گروه‌های مسلح "جنایت‌پیشه" و "غیرقانونی" باید بازداشت و مجازات شوند.

حدود ۲۰-۲۵ نفر در مقابل سفارت تاجیکستان در لندن جمع آمدند و شعارهایی مانند "به کشتار در خاروغ پایان دهید" و "ارتباط با بدخشان را برقرار کنید" در دست داشتند.

گزارش‌هایی از فرار عده‌ای از مردم خاروغ به مناطق دیگر و نارسایی مواد غذایی وجود دارد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در تاجیکستان و مرکز منطقه‌ای سازمان ملل برای دیپلماسی پیشگیرنده در بیانیه‌ای مشترک خواهان باز کردن راه‌ها جهت دسترسی مردم خاروغ به کمک‌های بشردوستانه شدند.

۲۸ ژوئیه: صبح امروز دادستانی کل تاجیکستان اطلاع داد که پنج کارمند دادستانی تاجیکستان در روز اول عملیات توسط افراد مسلح گروگان گرفته شده‌اند. ساعاتی بعد دادستانی کل خبر آزاد شدن این افراد را داد، اما مشخص نکرد که تحت چه شرایطی آن‌ها آزاد شده‌اند.

دادستانی کل در گزارش خود چهار فرمانده مخالفین سابق دولت، طالب ایام‌بیک‌اف، محمدباقر محمدباقراف، امام‌نظر امام‌نظراف و یادگار محمداسلم‌اف را متهم به جرایمی نظیر راه‌زنی و آدمکشی، به هم زدن نظم عمومی، قاچاق محصولات تنباکو، مقاومت مسلحانه علیه مقامات دولتی و سرکشی از پرداخت مالیات کردند. این افراد همچنین متهم به جرایم دیگر، مانند ضرب و شتم دادستان‌ها و قاضیان در سال‌های قبل شدند.

دادستانی کل همچنین اعلام کرد که پلیس دو سال پیش نیز تلاش کرده‌اند افراد آقای یام‌بیک‌اف را بازداشت کنند، اما موفق نبودند.

دادستانی کل از کشته شدن ۱۷ نفر از نیروهای دولتی (که قبلاً ۱۲ نفر گفته می‌شد) و هچنین یک غیرنظامی خبر داد. در این بیانه آمده است که افراد مسلح از غیرنظامیان به عنوان سپر استفاده می‌کنند.

گروهی از سازمان‌های غیردولتی داخلی و خارجی در بیانیه‌ای مشترک از دولت تاجیکستان خواستند که عملیات نظامی را دوباره آغاز نکند و به جامعه مدنی اجازه ورود به منطقه بدخشان برای ارزیابی وضعیت را بدهد.

۲۹ ژوئیه: سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، رامین مهمانپرست، از درگیری‌های بدخشان و کشته و زخمی شدن شهروندان تاجیکستان ابراز تأسف کرد و اظهار امیدواری کرد که حوادث بدخشان با کمترین خسارات جانی و مالی پایان یابد.

بیانیه‌ای که به طالب ایام‌بیک‌اف نسبت داده می‌شود، در برخی سایت‌ها منتشر شده. در این بیانیه از قول او گفته می‌شود که وی آماده است با مقامات دولتی مذاکره و برای تحقیق پرونده عبدالله‌ نظراف همکاری کند.

وزارت امور داخله خبر داد که گروهی از "جوانان ره‌گمزده" در خاروغ، شام دیروز، چند قبضه اسلحه و مهمات جنگی خود را به مقامات دولتی تسلیم کرده‌اند.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان کشته شدن رئیس بخش بدخشان این حزب را تأیید کرد.

۳۰ ژوئیه: محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستنان، در نشستی خبری گفت که کشته شدن یک سیاستمدار نه کمتر از کشته شدن یک ژنرال است.

دسترسی به سایت بی‌بی‌سی در تاجیکستان توسط بیشتر شرکت‌های فراهمگر اینترنت از شام ۲۹ ژوئیه و تا شام امروز مسدود بود.

۳۱ ژوئیه: دیده‌بان حقوق بشر با پخش بیانیه‌ای از دولت تاجیکستان خواسته است که به جنایات در بدخشان صادر شده طبق معیارهای بین‌المللی واکنش نشان دهد.

وزارت امور داخله از تسلیم داوطلبانه "مقدار زیاد اسلحه" از سوی جوانان محلی در خاروغ خبر داد.

گروهی که خود را اعضای سابق جبهه خلق معرفی کرده‌اند، با پخش بیانیه‌ای از عملیات اخیر دولت در خاروغ حمایت کرده‌اند.

۲ اوت: هیئت رئیسه حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان در بیانیه‌ای شدیداللحن عملیات خاروغ را "غیرمتمدن و غیرقانونی" و "وحشیانه" خواند.