سوسیال دموکرات‌ها عملیات در خاروغ را "روشی وحشیانه" خواندند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان از دولت برای آسیب‌دیدگان عملیات نظامی در خاروغ تقاضای غرامت کرد

هیئت رئیسه شورای سیاسی حزب سوسیال دیموکرات تاجیکستان با انتشار بیانیه‌ای شدید اللحن دولت این کشور را در استفاده از روش‌های “غیرتمدنی و علیه قانون اساسی” متهم کرد.

این حزب توافق میان مقامات تاجیکستان و افغانستان را "در باره آنچه این مقامات "جلوگیری از عملیات تروریستی در مرز مشترک دو کشور می‌خواند" عملی مغایر با عقل سالم خواند.

در این بیانیه شورا به خانواده‌هایی که در آنچه “فاجعه خاروغ” عنوان کرده و آسیب دیده‌اند، ابراز تسلیت کرده و از دولت تاجیکستان خواسته است به قربانیان این عملیات ۲۵۰ هزار سامانی و افرادی که منازل آن‌ها تخریب شده است، ۱۰۰ هزار سامانی غرامت پردازد.

در این اظهارات شورای سیاسی سوسیال دموکرات‌ها ابراز نارضایتی شده است که استفاده از نیروهای دولتی برای حل مشکلات داخلی در کشور “به یک سنت تبهکارانه” تبدیل شده است.

در بیانیه می‌خوانیم: “به دلیل ناتوانی برای حل مشکل با راه‌های متمدن و قانونی، مقامات هر سال به اقدام‌های وحشیانه دست می‌زنند. (اسفره، کولاب، غرم، طویلدره، خاروغ).”

شورای سیاسی این حزب ادعا می‌کند که در اکثر مورد خود ساختارهای دولتی در سیمای نهادهای قدرتی ثبات را به هم می‌زنند.

بیانیه در این باره می‌فزاید: “رهبریت بی‌کفایت این نهادها توان اداره وضعیت را ندارند و با زیردستان خود “جنگ” برپا می‌کنند. چنین وضع با سرهنگ وزارت کشور زخرچنکو، سرهنگ میرزاخوجه احمداف و ژنرال میرزا ضیاف رخ داده بود.”

شورای سیاسی حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان دولت را در طرح‌ریزی عمدی چنین نزاع‌های مسلحانه در کشور متهم می‌کند.

در این زمینه در بیانیه می‌خوانیم: “وسط جشن‌ها و کنسرت‌ها که در کشور بی‌آخر ادامه‌ می‌کنند، مقامات گهگاهی (برای تنوع) فاجعه‌هایی را طرح‌ریزی می‌کنند و از این راه فعالیت سیستم انتظامی و قدرت نظامی خود را به نمایش می‌گذارند، تا این که توجه مردم کشور را از سبب‌های اصلی فقر، یعنی فساد کل و ناتوانی مقامات، دور کنند.”

هیئت رئیسه شورای سیاسی حزب سوسیال دموکرات‌های تاجیکستان معتقد است که عملیات ویژه طرح‌ریزی شده در خاروغ "رفتاری دفاع‌ناپذیر به خاطر مجازات بود، مجازات برای به طور کل تحت کنترل نبودن منطقه، به خاطر ویژگی آن، به خاطر ذخایر مادی‌اش و به خاطر آزاداندیشی مردمش."

مسئولان حزب سوسیال دموکرات‌های تاجیکستان "سوءاستفاده از نام ژنرال مقتول عبدالله‌ نظراف را برای انجام عملی جنایت‌کارانه، که کشته شدن افراد بی‌گناه را در پی داشت"، قاطعانه محکوم کرده و "کفر" می‌خوانند.

رهبران حزب اصرار دارند که عملیات در خاروغ "هیج اساس قانونی و منطقی" نداشته و اعتقاد خود را در این باره بیان کردند که هدف اصلی عملیات ویژه مقامات "بازداشت متهمین قتل ژنرال نه، بلکه آمادگی به انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ است".

حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان بار دیگر از دولت تقاضا کرده است که نیروهای نهادهای قدرتی را از ولایت بدخشان خارج کند. این حزب در روزهای نخستین عملیات نظامی در خاروغ نیز بیانیه‌ای صادر کرده و در آن خواستار خروج نیروهای نظامی از ولایت بدخشان شده بود.

مطالب مرتبط