بحران سوریه و نگرانیهای اسرائیل

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption توسعه حصارهای مرزی در ارتفاعات جولان

عمیقتر شدن بحران سوریه می تواند بر تمام همسایگان این کشور تاثیر منفی داشته باشد اما اسرائیل در این میان نگرانیهای ویژه ای دارد.

دو کشور از سال ۱۹۴۸ در حال جنگ بوده اند. اسرائیل در سال ۱۹۶۷ بخشی از خاک سوریه در ارتفاعات جولان را اشغال کرد و به سرزمین خود الحاق کرد، هر چند که چنین الحاقی خلاف حقوق بین الملل است.

با این حال، در طول دوره ریاست جمهوری بشار اسد در سوریه دو طرف به ادامه آتش بس در منطقه مرزی وفادار بوده اند و در طول چهل سال گذشته هم مرز دو کشور نسبتا آرام بوده است.

اما اسرائیلی ها اکنون در حال تجدید نظر در ارزیابیهای استراتژیک خود هستند.

آنها نگرانند که پناهجویان سوری تلاش کنند که وارد منطقه جولان شوند و یا این که موشکها و سلاحهای شیمیایی آقای اسد از کنترل دولت مرکزی خارج شوند.

ساکنان اصلی ارتفاعات جولان که در پی اشغال نظامی سرزمین خود توسط اسرائیل آواره شده بودند نیز تحولات را به دقت دنبال می کنند.

مجدالشمس بزرگترین آبادی دروز نشین در منطقه جولان است و از زمان آغاز اعتراضات مردم در سوریه در سال گذشته، روزهای جمعه تجمعات اعتراضی کوچکی علیه دولت بشار اسد در آن آبادی بزرگ صورت می گیرد.

اما همه در این اعتراضات مشارکت نمی کنند. بسیاری از ۲۰۰۰۰ شهروند سوریه در منطقه جولان، که اکثر آنان از فرقه دروز هستند، از طرفداران جدی آقای اسد هستند.

غندی کلونی یک داروساز ۵۳ ساله است. او می گوید ارتش در سرکوب القاعده و دیگر نیروهایی که "سعی کرده اند در سوریه بحران درست کنند" غلبه خواهد کرد.

وجود احساسات قوی ملی گرایانه در منطقه جولان، به طور تاریخی وفاداری به خانواده اسد را به همراه داشته است.

دروزها مثل مسیحیان سوریه طرفدار حکومت سکولار حافظ اسد و فرزندش بشار اسد بوده اند.

اما اکنون برخی می گویند که میزان سرکوب و بی رحمی نظامیان حکومت دارد همه چیز را تغییر می دهد.

در هفته های اخیر، با تشدید درگیریهای نظامی در سوریه، سیاستمداران و ژنرالهای اسرائیلی از تحلیل رفتن قدرت بشار اسد سخن گفته اند و بر این اساس شروع به برنامه ریزی کرده اند.

ایال زیسر، رییس بخش مطالعات خاورمیانه در دانشگاه تل آویو می گوید که سوریه زمانی یک قدرت منطقه ای محسوب می شد، اما اکنون حکومت آن کشور بر همه قلمرو خودش هم استیلا ندارد.

بزرگترین نگرانی در خصوص انبارهای تسلیحاتی سوریه است. اسرائیل نگران است که گروههایی چون حزب الله و یا القاعده موشکهای پیشرفته و یا سلاحهای شیمیایی و میکروبی به دست آورند.

اسرائیل نمی خواهد به طور آشکار در سوریه دخالت کند و ترجیح می دهد دخالتها جنبه بین المللی داشته باشد.

با این حال، طرح هایی برای حمله به انبارهای سلاحهای شیمیایی سوریه تهیه کرده است.

سربازان اسرائیلی مرز دو کشور را در ارتفاعات جولان تحت نظر دارند و می دانند که این مرز آرام ممکن است در آینده آرامش خود را از دست بدهد.

مطالب مرتبط