رهبر کره شمالی: هدف ما توسعه اقتصادی و بهبود وضعیت زندگی مردم است

کیم جونگ اون و همسرش حق نشر عکس DPRKCNA
Image caption دست کم رفتار اجتماعی کیم جونگ اون با پدرش تفاوت هایی دارد

کره شمالی خواستار دریافت کمک غذایی اضطراری از خارج شده و رهبر حکومت کمونیستی این کشور هدف اصلی خود را توسعه اقتصادی و بهبود شرایط مردم اعلام کرده است.

کیم جونگ اون، رهبر حکومت کمونیستی کره شمالی، گفته است که "توسعه اقتصاد جمهوری دموکراتیک خلق کره و بهبود شرایط زندگی مردم از اهداف مهم حزب کارگران کره است به نحوی که مردم بتوانند از زندگی با نشاط و متمدنی برخوردار شوند."

به گزارش شین هوا، خبرگزاری دولتی چین، رهبر کره شمالی که در دیدار با هیاتی از اعضای حزب کمونیست چین سخن می گفت، اظهار داشت که مردم آن کشور "با اتحاد حول محور حزب کارگران کره، تمامی تلاش خود را برای پیشرفت کشور به سوی تحقق آرمان های سوسیالیستی به کار می گیرند."

رهبر کره شمالی، ضمن تاکید بر دوستی کره شمالی و جمهوری خلق چین، از دستاوردهای اقتصادی چین ستایش به عمل آورد و آن را نشانه "موفقیت در ایجاد سوسیالیسم با ویژگی های چینی" توصیف کرد.

کیم جونگ اون، که گفته می شود بیست و نه یا سی سال سن دارد، پس ار درگذشت پدرش، کیم جونگ ایل در دسامبر سال گذشته، با به دست آوردن سمت های دبیر اول حزب کارگران کره شمالی، رئیس کمیسیون مرکزی نظامی، رئیس اول کمیسیون دفاعی کره شمالی و فرمانده کل ارتش خلق کره، رهبری عالی این کشور را به ارث برد.

اگرچه رهبر کره شمالی بر ادامه راه پدر و پدر بزرگش تاکید نهاده، اما برخی ناظران، از تفاوت هایی در رفتار شخصی و رویکرد او در مقایسه با کیم جونگ ایل سخن گفته اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption بهبود اوضاع اقتصادی کره شمالی مستلزم بهبود روابط خارجی و کاهش نفوذ نظامیان است

از جمله، چند هفته پیش، خبرگزاری رسمی کره شمالی از کناره گیری رئیس ستاد ارتش این کشور "به دلیل بیماری" خبر داد که با توجه به نقش مهم نظامیان در ساختار قدرت در کره شمالی، به تلاش رهبر جدید این کشور برای تسلط بیشتر بر ارتش تعبیر شد.

گفته می شود که بخش عمده ای از منابع اقتصادی کره شمالی در اختیار ارتش این کشور قرار می گیرد و کاهش نفوذ نظامیان می تواند امکان آن را بدهد تا بخشی از این منابع برای بهبود شرایط اقتصادی مردم به کار رود.

در زمینه رفتار شخصی نیز کیم جونگ اون، بر خلاف پدرش که اجازه نمی داد اطلاعاتی از زندگی خصوصی او انتشار یابد، همراه با همسرش در انظار عمومی ظاهر شده است.

درخواست کمک بین المللی

در خبری دیگر در مورد کره شمالی، دولت این کشور خواستار دریافت فوری اقلام غذایی و سوخت برای کمک به سیل زدگان این کشور شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سیل خسارات گسترده ای به زیرساخت های اقتصادی و مزارع کره رسانده است

مقامات دفتر نمایندگی سازمان ملل در یپونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی، گفته اند که بارش شدید باران و جاری شدن سیل در بحش هایی از کره شمالی در ماه گذشته میلادی، باعث وارد شدن خسارات گسترده ای به مزارع شده است.

رسانه های دولتی کره شمالی نیز گفته اند که دست کم یکصد و نوزده نفر در اثر جاری شدن سیل جان خود را از دست داده و دهها هزار تن دیگر بی خانمان شده اند و به سرپناه نیاز داراند.

کره شمالی به خاطر برنامه های هسته ای و موشکی تحت تحریم های گسترده بین المللی قرار دارد که مشکلات متعددی را برای اقتصاد این کشور ایجاد کرده که کمبود مواد غذایی از جمله آنهاست.

سیاست های اقتصادی دولت و بار سنگین بودجه نظامی از جمله هزینه های تسلیحاتی و هسته ای نیز امکان مقابله موثر با این دشواری ها را کاهش داده است.

منابع سازمان ملل گفته اند که سیل به خصوص به مزارع و زیرساخت های اقتصادی و شهری در شهر آنجو و ناحیه سونگچون در استان پیونگان در جنوب کره، و ناحیه چونائی در استان کانگوون به شدت آسیب رسانده است.

براساس این گزارش، ساکنان این مناطق به مواد غذایی و آب پاکیزه نیاز فوری دارند زیرا سیل انبارهای مواد غذایی و شبکه فاضلاب این شهر را تخریب کرده است.

سخنگوی سازمان ملل، ضمن تایید دریافت درخواست کمک فوری از سوی دولت کره شمالی، گفته است که این درخواست در دست بررسی است.