محکومیت شورای امنیت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای بان از قدرت‌های جهانی خواسته است برای پایان خشونت‌های سوریه اختلافات خود با یکدیگر را کنار بگذارند

مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای غیرالزام‌آور با اکثریتی چشمگیر شورای امنیت را بابت ناتوانی در پایان بخشیدن به ناآرامی‌ها در سوریه محکوم کرد.

این قطعنامه با پیشنهاد چند کشور عربی و پس از استعفای کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل، و شکست طرح شش ماده‌ای او صادر شد.

در این قطعنامه علاوه بر محکومیت شورای امنیت، عملکرد دولت و ارتش سوریه در سرکوب مخالفان محکوم شده است. همچنین از جمله مواردی که در قطعنامه مورد تاکید قرار گرفته حمله نیروهای دولتی و برخورد دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی سوریه با معترضان غیرمسلح از جمله کودکان و اقدام آنها در "قتل و معلول کردن، بازداشت خودسرانه، حبس، شکنجه و بدرفتاری با بازداشت شدگان از جمله آزار جنسی و بهره برداری از بازداشت شدگان به عنوان سپر انسانی" است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز گفت که شورای امنیت با اختلافاتی که درباره سوریه وجود دارد در عمل "فلج" شده است. آقای بان همچنین گفت این بحران تبدیل به "جنگی غیرمستقیم" شده که بازیگران منطقه‌ای و جهانی از خلال آن با یکدیگر رقابت می‌کنند.

او گفته است قدرت‌های جهانی باید رقابت بر سر این موضوع را کنار بگذارند و به خشونت‌ها پایان ببخشند.

دبیر کل سازمان ملل با یادآوری ناتوانی این سازمان در جریان کشتار سربرنیتسا در بوسنی، هشدار داد که: "منافع مستقیم مردم سوریه باید بر هر رقابتی بر سر افزایش نفوذ ترجیح داشته باشند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گفته می‌شود دولت سوریه در درگیری‌های محله تضامن از تانک و خودروهای زرهی استفاده کرده است

او وضعیت وخیم سوریه را آزمونی برای ارزش‌های سازمان ملل دانست.

قطعنامه امروز ۱۳۳ رای موافق، ۱۲ مخالف و ۳۱ ممتنع داشت.

روسیه و چین گفته بودند که از این قطعنامه حمایت نخواهند کرد. هیچ کشوری از حق وتو در مجمع عمومی برخوردار نیست اما برخلاف قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل، مصوبات مجمع عمومی ضمانت اجرایی ندارد.

از سوی دیگر خبر می‌رسد که نیروهای دولت سوریه در محله تضامن دمشق به استفاده از تانک و خودروهای زرهی دست زده‌اند. این محله در نزدیکی اردوگاه آوارگان فلسطینی قرار دارد.

درگیری در این محله دو روز است که بالا گرفته و دست کم ۱۵ نفر در آن کشته شده‌اند.

علاوه بر این درگیری‌ها در شهر حلب نیز ادامه دارد و نیروهای دولتی در پی بازپس‌گیری مناطقی هستند که به کنترل ارتش آزاد سوریه، گروه عمده مخالفان مسلح دولت، در آمده است.

مطالب مرتبط