'دولت اطلاع تجمع تا هزار شورشی در مرز افغانستان را داشت'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مرکز مطالعات راهبردی تاجیکستان می‌گوید، دولت وادار بود امنیت منطقه را تأمین کند

مرکز مطالعات راهبردی تاجیکستان می‌گوید، دولت تاجیکستان قبل از آغاز عملیات نظامی در خاروغ از نهادهای اطلاعات افغانستان در باره تجمع "از ۴۰۰ تا یک هزار شورشی در دره ورسیج، واقع در بدخشان افغانستان، به خاطر ناآرام کردن وضع در بدخشان تاجیکستان" اطلاع گرفته‌اند.

در بیانیه این نهاد وابسته به ریاست جمهوری تاجیکستان، که در سایت خبرگزاری رسمی “خاور” منتشر شد، گفته شده که به خاطر جلوگیری از ورود این افراد به تاجیکستان دو ماهی قبل نیروهای نظامی تاجیکستان در ولایت بدخشان تمرینات نظامی برگزار کرده و به این منطقه نیروهای نظامی اعزام کرده است.

در بیانیه مرکز مطالعات راهبردی تاجیکستان می‌خوانیم:"به همین دلیل تعداد نیروهای دولتی در ولایت بدخشان زیاد بوده و وضعیت اجتماعی و سیاسی در منطقه با توجه به شرایط موجود در کشور همسایه افغانستان دولت را وادار کرد که امنیت در منطقه را تقویت بدهد."

ضمناً، طبق اطلاع دفتر مطبوعات کمیته امنیت ملی تاجیکستان، در جریان عملیات نیروهای دولتی علیه گروه‌های به گفته دولت تاجیکستان غیرقانونی در ولایت بدخشان ۸ تن از اتباع افغان که در درگیری علیه نیروهای دولت این کشور در خاروغ "شرکت فعال" داشته‌اند، بازداشت شدند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در هفته گذشته در شهر دوشنبه با بسم‌الله خان محمدی، وزیر امور داخله و رحمت‌الله‌ نبیل، رئیس کل امنیت ملی افغانستان دیدار و مسائل امنیتی در مرز مشترک میان این دو کشور را بررسی کرده بود.

مقامات نهادهای انتظامی و امنیتی افغانستان گفتند که برای تحکیم مرز و جلوگیری از موارد عبور غیرقانونی از افغانستان به تاجیکستان جلوگیری خواهند کرد.

در بیانیه مرکز مطالعات راهبردی تاجیکستان همچنین می‌خوانیم که دولت این کشور "تهدیدهای سرهنگ‌دو طالب ایامبیک‌اف را در مورد این که او در صورت آغاز عملیات نظامی از کمک جنگیان افغانستان کمک خواهد گرفت"، نگران شده بودند.

دولت قبلاً آقای ایام‌بیک‌اف را در همدستی در قتل ژنرال عبدالله‌ نظراف متهم کرده بود.

در همین حال، بیانیه مرکز مطالعات راهبردی تاجیکستان نخستین اظهارات رسمی یک نهاد دولتی در مورد درگیری‌ها در شهر خاروغ ولایت بدخشان محسوب می‌شود.

قبلاً در باره حوادث شهر خاروغ دفاتر مطبوعاتی وزارت داخله و کمیته امنیت ملی گزارش کرده بودند.

روزی قبل از بیانیه مرکز مطالعات راهبردی، شورای سیاسی حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان با انتشار بیانیه‌ای شدیداللحن دولت این کشور را در استفاده از روش‌های “غیرتمدنی و غیرقانونی” متهم کرد.

این حزب توافق میان مقامات تاجیکستان و افغانستان را "در باری آنچه این مقامات "جلوگیری از عملیات تروریستی در مرز مشترک دو کشور می‌خواند" عملی مغایر با عقل سالم خواند و از دولت تقاضا کرد که به مردم آسیب‌دیده از این حادثه غرامت پرداخته شود.

عملیات نیروهای دولتی علیه شورشیان در ولایت بدخشان در روز ۲۴ ژوئیه سال جاری، در پی کشته شدن ژنرال عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش کمیته امنیت ملی تاجیکستان در ولایت بدخشان آغاز شد.

ژنرال عبدالله‌ نظراف روز شنبه ۲۱ ژوئیه در یک مناقشه در نزدیکی شهر خاروغ کشته شد. مقامات افراد وابسته به طالب ایام‌بیک‌اف، مسئول اداره مرزبانی ناحیه اشکاشیم را که از فرماندهان بانفوذ مخالفان در زمان جنگ داخلی محسوب می‌شد، در این حادثه مظنون دانسته‌اند.

بنا به اطّلاع منابع نهادهای امنیتی و پلیس تاجیکستان، در جریان درگیری‌ها در شهر خاروغ بیش از ۴۰ نفر، از جمله ۳۰ شورشی و ۱۲ نیروی دولتی کشته شده‌اند.

مقامات، همچنین، از زخمی شدن ۲۳ سرباز و دستگیر کردن ۴۰ شورشی، از جمله هشت تبعه افغان، و مصادره ۱۰۰ قبضه اسلحه خبر دادند.

مطالب مرتبط