انتقاد سازمان‌های مدافع آزادی بیان از عملکرد اداره ارتباطات

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هفته‌ای قبل دسترسی به برخی از سایت‌های خبری در تاجیکستان محدود شد

سازمان‌های مدافع حقوق روزنامه‌نگاران تاجیکستان با صدور یک بیانیه مسدود شدن برخی از سایت‌های خبری در تاجیکستان را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است که ایجاد محدودیت برای دسترسی به برخی منابع خبری برای ساکنان کشور، نقض حقوق معدنی مردم است.

همچنین، در بیانیه تأکید شده، چنین عملکرد مقامات بخش ارتباطات تاجیکستان به اعتبار کشور در عرصه بین‌المللی لطمه وارد خواهد کرد.

مسئولان سازمان‌های مدافع حقوق روزنامه‌نگاران از مسئولان شرکت‌های فراهمگر اینترنت در تاجیکستان نیز انتقاد شدید کرده و گفته است که با اجرای درخواسته‌های غیرقانونی مقامات دولتی در نقض حقوق شهروندان کشور همدست می‌شوند.

این بیانیه مشترک روز جمعه ۳ اوت از سوی مسئولان انجمن رسانه‌های مستقل تاجیکستان، اتحاد روزنامه‌نگاران، شورای رسانه‌های این کشور و سازمان "مدیل‌الایانس" تاجیکستان به امضاء رسیده و منتشر شده است.

مسئولان این سازمان‌ها تصمیم مقامات اداره ارتباطات کشور را برای محدود کردن دسترسی به سایت‌ها را غیرقانونی خوانده و از رهبران بخش ارتباطات دعوت کردند که به این عمل خویش خاتمه بخشند.

نور‌الدین قرشی‌بای‌اف، رئیس انجمن رسانه‌های مستقل، در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که در دو ماه اخیر دسترسی به وب‌سایت خبرگزاری “آسیاپلوس" سه بار مسدود شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به گفته آقای قرشی‌بای‌اف "بیسیاری از مقامات اداره ارتباطات" از فناوری معاصر اطلاعاتی آگاهی لازم ندارند

آقای قرشی‌بای‌اف افزود: “در عین زمان دسترسی به خبرگزاری آسیاپلوس محدود است و همچنین دسترسی به سایت‌های خبری "وستی"، “نووستی”، “lenta.ru”، “fergana.ru” و “centerasia.ru” و سایت نشر ویدییوهای یوتیوب مسدود است.”

آقای قرشی‌بای‌اف گفت، سازمان‌های مختلف داخلی و بین‌المللی در گذشته نیز از چنین عملکرد مقامات اداره ارتباطات انتقاد کرده‌ان و پیشنهادهایی در زمینه راهبرد قانونی در تنظیم اینترنت پیشنهاد کرده‌اند.

وی افزود: “در ماه مه، ما به مسئولان این نهاد پیشنهاد کردیم که دسترسی به اینترنت را تنها بر اساس حکم دادگاه قانونی کنند. از طریق دادگاه‌ها حل کردن اختلافات موجود با رسانه‌ها را پیشنهاد نمودیم، اما این پیشنهادات ما پذیرفته نشده‌اند.”

این واکنش سازمان‌های مدافع حقوق روزنامه‌نگاران تاجیکستان در حالی صدا می‌دهد که هفته‌ای قبل این سازمان‌ها از خودداری کردن مقامات برای انتشار اطلاعات رسمی در مورد وضعیت واقعی در بدخشان به خبرنگاران انتقاد کرده بودند.

نور‌الدین قرشی‌بای‌اف همچنین می‌گوید: “بیسیاری از مقامات دولتی که رهبری اداره ارتباطات تاجیکستان را بر عهده دارند، از آشنایی با فناوری مدرن اطلاعاتی دورند و صلاحیت پیش بردن فعالیت در شرایط معاصر را ندارند و بی‌هنری آن‌ها موجب نقض حقوق شهروندان می‌شود.”

این در حالیست که یک روز قبل گزارشگران بدون مرز، یک سازمان بین‌المللی مدافع حقوق خبرنگاران نیز، در انتقاد از مسدود شدن برخی از وب‌سایت‌های خبری در تاجیکستان بیانیه انتشار داد.

این سازمان بین‌المللی مدافع آزادی بیان گفته است که این اقدام دولت می‌تواند منجر به افت جایگاه تاجیکستان در فهرست سالانه آزادی بیان در کشورهای جهان شود.

محدودیت در دسترسی به سایت‌های اینترنتی همزمان با آغاز عملیات نظامی در شهر خاروغ، مرکز ولایت بدخشان و بازتاب گسترده این حوادث در سایت‌های خبری صورت گرفت.

مطالب مرتبط