انتقاد روسیه از مجمع عمومی به خاطر محکومیت سوریه

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای بان از قدرت‌های جهانی خواسته است برای پایان خشونت‌های سوریه اختلافات خود با یکدیگر را کنار بگذارند

روسیه از مجمع عمومی سازمان ملل متحد به خاطر محکوم کردن حکومت سوریه به شدت انتقاد کرده و این کار را ضربه ای به اقدام های صورت گرفته برای برقراری آرامش در این کشور عنوان کرده است.

ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفته است که قطعنامه مجمع عمومی جانبدارانه و در جهت حمایت از مخالفان مسلح است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه با اکثریتی چشمگیر قطعنامه‌ غیرالزام‌آوری را تصویب کرد که شورای امنیت را به خاطر ناتوانی در پایان بخشیدن به ناآرامی‌ها در سوریه محکوم کرد.

این قطعنامه با پیشنهاد چند کشور عربی و پس از استعفای کوفی عنان، فرستاده ویژه جامعه بین المللی و شکست طرح شش ماده‌ای او صادر شد.

در این قطعنامه علاوه بر محکومیت شورای امنیت، عملکرد دولت و ارتش سوریه در سرکوب مخالفان محکوم شده است.

این قطعنامه از حمله نیروهای امنیتی سوریه به معترضان غیرمسلح از جمله کودکان و "قتل و ایراد جراحت، بازداشت خودسرانه، حبس، شکنجه و بدرفتاری با بازداشت شدگان" به شدت انتقاد شده است.

قطعنامه مجمع عمومی با ۱۳۳ رای موافق، ۱۲ مخالف و ۳۱ ممتنع تصویب شد.

روسیه و چین از قبل گفته بودند که از این قطعنامه حمایت نخواهند کرد. ایران، ونزوئلا، زیمبابوه، بولیوی، کره شمالی و کوبا از جمله مخالفان بودند و پاکستان و هند هم در رای گیری شرکت نکردند.

به گفته آقای چورکین لحن قطعنامه به گونه ای است که گویی در سوریه هیچ مخالف مسلح وجود ندارد.

به گفته او این قطعنامه به جو مقابله جویی دامن می زند.

بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد قطر و عربستان سعودی، تهیه کنندگان متن قطعنامه را متهم کرد که به طور همزمان می خواهند به عنوان "آتش افروز و آتش نشان" عمل کنند.

برخلاف روسیه، آمریکا و بریتانیا از تصویب قطعنامه مجمع عمومی استقبال کرده اند.

سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: "مجمع عمومی سازمان ملل متحد امروز یک پیام قوی فرستاد، این که اکثر ملت ها از مردم سوریه حمایت می کنند."

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا هم با صدور بیانیه ای گفت پیام این قطعنامه همبستگی جامعه جهانی علیه نقض سیستماتیک حقوق بشر به وسیله حکومت سوریه است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد هم روز جمعه گفت شورای امنیت با اختلافاتی که درباره سوریه وجود دارد در عمل "فلج" شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گفته می‌شود دولت سوریه در درگیری‌های محله تضامن از تانک و خودروهای زرهی استفاده کرده است

آقای بان گفت این بحران تبدیل به "جنگی غیرمستقیم" شده که بازیگران منطقه‌ای و جهانی از خلال آن با یکدیگر رقابت می‌کنند.

به گفته او قدرت‌های جهانی باید رقابت بر سر این موضوع را کنار بگذارند و به خشونت‌ها پایان ببخشند.

دبیر کل سازمان ملل با یادآوری ناتوانی این سازمان در جریان کشتار سربرنیتسا در بوسنی، هشدار داد "منافع مستقیم مردم سوریه باید بر هر رقابتی بر سر افزایش نفوذ ترجیح داشته باشند."

او وضعیت وخیم سوریه را آزمونی برای ارزش‌های سازمان ملل دانست.

ادامه درگیری ها

از سوی دیگر خبر می‌رسد که نیروهای دولت سوریه در محله تضامن دمشق به استفاده از تانک و خودروهای زرهی دست زده‌اند. این محله در نزدیکی اردوگاه آوارگان فلسطینی قرار دارد.

درگیری در این محله دو روز است که بالا گرفته و دست کم ۱۵ نفر در آن کشته شده‌اند.

علاوه بر این درگیری‌ها در شهر حلب نیز ادامه دارد و نیروهای دولتی در پی بازپس‌گیری مناطقی هستند که به کنترل ارتش آزاد سوریه، گروه عمده مخالفان مسلح دولت، در آمده است.

به گفته فعالان مخالف حکومت سوریه، حدود ۲۰ هزار نفر در ناآرامی های ۱۷ ماه گذشته کشته شده اند.

مطالب مرتبط