درگیری‌های تازه در دمشق و حلب میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در چندین شهر سوریه درگیری‌های تازه‌ای میان نیروهای امنیتی و مخالفان روی داده است.

بیشتر این درگیری‌ها در دمشق، پاپتخت سوریه و حلب، در شمال این کشور بوده که مخالفان مسلح در صدد تقویت مواضع خود هستند.

مناطقی از حلب که در کنترل نیروهای مخالف قرار دارد، توسط نیروهای ارتش سوریه گلوله باران شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مناطقی از حلب که در کنترل نیروهای مخالف قرار دارد، توسط نیروهای ارتش سوریه گلوله باران شده است

در همین حال کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از تمام طرف‌های درگیر در سوریه خواسته برای جلوگیری از مرگ بیشتر غیرنظامیان به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند.

قوانین بین‌المللی خاطر نشان می‌کنند که تنها به اهداف نظامی می‌توان حمله کرد و در مناطق غیرنظامی‌نشین باید دقت و مراقبت ویژه‌ای نشان داد.

فعالان مخالف دولت سوریه می‌گویند به دلیل حجم و شدت بالای حملات نیروهای دولتی، مخالفان مسلح مجبور به عقب‌نشینی از ساختمان رادیو و تلویزیون حلب شده‌اند.

گزارش‌ها از دمشق، پایتخت سوریه نیز حاکی از آن است که منطقه تضامن در جنوب شهر به رغم این که بیشتر این منطقه تحت کنترل نیروهای دولتی است، زیر آتش ارتش قرار دارد.

صدای تیراندازی و انفجار در نقاطی از مرکز و غرب دمشق نیز شنیده شده است.

در ادامه خشونت‌ها در سوریه، اعلام شد که ۴۸ زائر ایرانی که در حال بازگشت به ایران بودند، در مسیر فرودگاه توسط "افراد مسلح" بوده شده‌اند.

تصاویر ویدئویی که فعالان مخالف دولت منتشر کرده‌اند، پرواز یک جنگنده نظامی بر فراز منطقه صلاح الدین شهر حلب را که در کنترل مخالفان است، نشان داده و بلافاصله صدای انفجار قوی شنیده می‌شود.

به گفته جیم میور، خبرنگار بی بی سی در لبنان، مقام‌های سازمان ملل گفته‌اند دولت سوریه در حال تجمیع نیروهای خود برای به دست گرفتن کنترل کامل شهر حلب است.

خبرنگار روزنامه ایندیپندنت که در شهر حلب است به بی بی سی گفته است که مخالفان مسلح، "توانایی‌های دفاعی چشمگیری" در منطقه صلاح‌الدین دارند، منطقه‌ای که تانک‌های ارتش سوریه درصدد ورود به آن هستند اما به دلیل خیابان‌های باریک و دست زدن نیروهای مخالف به جنگ چریکی، هنوز موفق به این امر نشده‌اند.

مطالب مرتبط