اسرائیل مانع تشکیل جلسه نماینگان جنبش عدم تعهد در رام الله شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption تمامی راههای ورودی به کرانه باختری، حتی از طریق مرز اردن، تحت کنترل ارتش اسرائیل قرار دارند

یک جلسه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که قرار بود در سرزمینهای تحت اداره دولت خودگردان فلسطینی در کرانه باختری برگزار شود به دلیل اقدامات ارتش اسرائیل لغو شده است.

نمایندگان کشورهای کوبا، اندونزی، مالزی و بنگلادش به دلیل این که کشورشان اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد برای رفتن به شهر رام الله در کرانه باختری با ممانعت اسرائیل روبرو شدند.

تمامی راههای ورودی به کرانه باختری، حتی از طریق مرز اردن، تحت کنترل ارتش اسرائیل قرار دارند.

قرار بود نمایندگان ۱۳ کشور عضو جنبش عدم تعهد در شهر رام الله با نمایندگان دولت خودگردان فلسطینی در خصوص برنامه های مربوط به تغییر شرایط عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد مذاکره کنند.

جنبش عدم تعهد، نهادی با ۱۲۰ عضو از میان کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی است.

اسرائیل پیشتر گفته بود که تصمیم گرفته است از ورود نمایندگان سیاسی کشورهایی که اسرائیل را به رسمیت نمی شناسند به کرانه باختری جلوگیری کند.

با این که جنبش عدم تعهد سپس برنامه ریزی کرد که دیپلمات ها با هلیکوپتر از امان، پایتخت اردن، به رام الله، محل استقرار دولت خودگردان فلسطینی منتقل شوند، اسرائیل با پرواز هلیکوپتر نیز مخالفت کرد.

قرار است که محمود عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطینی در ماه آینده میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص تقاضای فلسطین برای کسب کرسی در سازمان ملل سخنرانی کند.

مطالب مرتبط