حمله کنندگان به پاسگاه مرزی مصر 'با خمپاره‌هایی از غزه حمایت می‌شدند'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مطابق بیانیه‌ای که ارتش مصر منتشر کرده است حمله‌کنندگان به پاسگاه مرزی این کشور با شلیک خمپاره‌هایی از درون نوار غزه حمایت می‌شده‌اند.

شب گذشته مهاجمان مسلح با حمله به یک پاسگاه مرزی مصر ۱۶ مامور را کشتند و با عبور از مرز خود را به اسرائیل رساندند. نیروهای اسرائیلی هر دو خودروی آنان را از بین بردند و همگی آنان را کشتند.

حمله به پاسگاه هم زمان با افطار مرزبانان انجام گرفته بود.

علاوه بر ۱۶ مامور کشته شده، هفت نفر نیز در این حمله مجروح شده‌اند. اسرائیل نیز می‌گوید جنازه هشت تن از این مهاجمان را پیدا کرده است.

مقامات اسرائیلی افزوده‌اند که این افراد به شدت مسلح بوده و خودروهایشان نیز مملو از مواد منفجره بوده است.

هم اسرائیل و هم مصر مسئولیت این حمله را متوجه اسلام‌گرایان تندرو دانسته‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای مصری پس از حمله اخیر اقدام به برپایی ایست‌های بازرسی در رفح کرده‌اند

یکی از مقامات ارشد نظامی مصر گفته است این مردان مسلح ستیزه‌جویانی جهادی بوده‌اند که از نوار غزه به مصر نفوذ کرده‌ بوده‌اند.

البته گروه اخوان المسلمین در وبسایت خود نوشته است که ممکن است سرویس امنیتی اسرائیل، موساد، در پس این حمله باشد. به گفته اخوان المسلمین احتمال دارد چنین اقدامی و انتساب آن به اسلام‌گرایان برای تضعیف موقعیت محمد مرسی، رییس‌جمهور اسلام‌گرای مصر، انجام گرفته باشد.

وبسایت الاهرام به نقل از یکی از رهبران حماس گفته است که این گروه نقشی در این حمله نداشته است. به گفته وی حماس به امنیت ملی مصر اهمیت می‌دهد و هرگز به حمله علیه ارتش مصر دست نخواهد زد.

محمد مرسی، رییس جمهور مصر، پس از این حمله جلسه‌ای اضطراری با مقامات نظامی برگزار کرده است.

آقای مرسی گفته "خون شهیدان هدر نمی‌رود" و به نیروهای نظامی دستور داده اقدامات لازم را برای برقراری کنترل کامل بر صحرای سینا به انجام برسانند.

یکی از پایگاه‌های اینترنتی شورای عالی نظامی در بیانیه‌ای که لحنی تندتر دارد، وعده "انتقام" داده است.

ستیزه‌جویان اسلام‌گرای مصر، که پایگاهی قوی در سینای شمالی دارند، مسئول چند حمله به اسرائیل و همچنین حمله به خط لوله صادرات گاز مصر قلمداد می‌شوند.

مطالب مرتبط