پیروزی تیم دانندگان تاجیک قرآن در جده

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در تاجیکستان در سال جاری برای بار نخست آزمون بین‌المللی حافظان قرآن برگزار شد

تیم سه نفره دانندگان قرآن از تاجیکستان در آزمون بین‌المللی در شهر جده عربستان سعودی مقام اول را کسب کرده است.

عمرعلی میرزایف، فارغ‌التحصیل دانشگاه اسلامی تاجیکستان و عضو این تیم، می‌گوید که در این آزمون شرکت‌کنندگان در بخش علوم قرآن، شرح و توضیح سوره و آیةها و حفظ قرآن مسابقه کرده‌اند.

در این آزمون نمایندگان ۱۴ کشور اسلامی مسابقه کرده و در پی پیروز‌ی تیم تاجیکستان در چندی از مراحل نمایندگان این کشور برنده اعلام شده‌اند.

در کنار آقای میرزایف در این آزمون همچنین محمداقبال شریف‌اف و شمس‌الله خسرواف از تاجیکستان نمایندگی کرده‌اند.

عمرعلی میرزایف که صبح امروز وارد دوشنبه شد، می‌گوید که در گذشته نیز در چندی از آزمون‌های بین‌المللی پیروز‌ شده بود، ولی برنده آزمونی در جده شدن برایش ارزش بیشتری دارد.

در همین حال، عطاالله قاسم‌اف، سخنگوی مرکز اسلامی تاجیکستان، روز دوشنبه ۶ اوت به بی‌بی‌سی گفت که در شهر دوبی امارت متحده عربی نیز آزمونی میان حافظان قرآن در جریان است.

تاجیکستان را در این آزمون لطف‌الله خالق‌اف ۱۲ ساله نمایندگی کرده و به نوشته رسانه‌ها، در مراحل اول این مسابقه “استعداد فوق‌العاده” نشان داده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کودکان و جوانان تاجیک به آموزش اسلام و حفظ قرآن توجه زیاد قائلند

شکیب احمد، استاد علوم اسلامی در مرکز میراث فرهنگی در دوبی، گفته است که “این شاگرد سید مکرم عبدالقادرزاده، امام بزرگ تاجیک، در طول یک سال قرآن را حفظ کرده و هم‌اکنون در آزمون حافظان بهتر قرآن شرکت دارد.”

عطاالله قاسم‌اف می‌گوید که استعداد لطف‌الله ۱۲ ساله واقعاً “فوق‌العاده” است. وی افزود: “لطف‌الله قرائت تجویدی قرآن را حفظ کرده است که خود کم‌نظیر است.”

گذشته از این، لطف‌الله که متن شش هزار آیه و ۱۱۴ سوره قرآن را حفظ کرده است، می‌تواند صفحه هر یکی از آن‌ها در کتاب قرآن را معرفی کند.

دانندگان قرآن می‌گویند که این جوان می‌تواند آیه و سوره‌ها را از طریق “ورق چپ و راست” معرفی کند.

عطاالله قاسم‌اف افزود که لطف‌الله خالق‌اف در تابستان امسال در آزمون حافظان قرآن در میان کشورهای همسود در شهر دوشنبه جایگاه سوم را کسب کرده بود.

ضمناً، در چند سال اخیر برخی از جوانان تاجیک که تعلیم مذهبی می‌گیرند، در آزمون‌های بین‌المللی در کشورهای مختلف پیروز‌ می‌شوند.

بعد از کسب استقلال، بخش بزرگی از ساکنان تاجیکستان، بویژه جوانان، به آموزش اسلام روی آوردند. به گفته کارشناسان، دولت تاجیکستان که در مراحل نخست به این موضوع زیاد توجه نمی‌کرد، حالا تلاش دارد این فرآیند را تحت نظارت خود قرار دهد.

از جمله، در سال ۲۰۱۰، دولت تاجیکستان اقداماتی را برای بازگشت جوانان تاجیک که در کشورهای اسلامی تحصیل می‌کردند، انجام داد. در نتیجه، حدود دو هزار از این جوانان به تاجیکستان برگشتند، ولی به گفته ناظران، بعد از مدتی دوباره عازم کشورهای اسلامی شدند.

ایجاد محدودیت‌ها در حضور زنان و جوانان در مساجد از جمله اقدامات دیگر دولت تاجیکستان ارزیابی می‌شود. از سوی دیگر، به ابتکار رئیس جمهور تاجیکستان در مناطق مختلف کشور آزمون‌های دانندگان علوم اسلام برگزار شده و قرآن با ترجمه فارسی (به خط سیریلیک) میان خانواده‌های فقیر رایگان توزیع می‌شود.

در همین حال، گزارش شده که اخیراً در تهران در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن دو نسخه از این کتاب از تاجیکستان به نمایش گذاشته شده است. کارشناسان، با توجه به خط و کاغذ، این نسخه‌های قرآن را به قرن‌های ۱۲ و ۱۵ میلادی نسبت می‌دهند.

مطالب مرتبط