با جدایی ریاض حجاب حکومت اسد 'در حال فرو‌ریختن است'

ریاض حجاب حق نشر عکس Reuters
Image caption ریاض حجاب دو ماه قبل به عنوان نخست وزیر انتخاب شده بود

قدرت های غربی می گویند که جدایی ریاض حجاب، نخست وزیر سوریه از حکومت سوریه، نشانه آن است که دولت بشار اسد رئیس جمهوری این کشور درحال فروریختن است.

کاخ سفید گفت که اکنون مخالفان دست پیش را دارند و فرانسه گفته است که سرنوشت دولت آقای اسد "محتوم" است.

آقای حجاب که بلندپایه ترین مقام سوری است که فراری می شود، روز دوشنبه آنچه را "رژیم تروریست" سوریه خواند محکوم کرد و گفت که او به انقلاب پیوسته است.

محل استقرار او معلوم نیست هرچند گزارش ها حاکیست که به قطر رفته است.

همزمان درگیری ها در شهر حلب میان مخالفان مسلح و نیروهای دولتی ادامه دارد. گفته می شود که ارتش با توپخانه و جنگنده مواضع شورشیان در حلب را هدف گرفته است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت که جدایی مقام ها از حکومت سوریه نشان می دهد که قبضه بشار اسد بر قدرت به تدریج سست می شود.

او گفت: "اگر او نمی تواند انسجام را در محفل داخلی اش حفظ کند، این منعکس کننده ناتوانی او در حفظ پیروانی در میان مردم سوریه مگر به ضرب تفنگ است. مخالفان و مردم سوریه دست پیش را دارند."

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه گفت که جدایی آقای حجاب نشانه دیگری از تضعیف رژیم است.

او در بیانیه ای گفت: "فرانسه قانع شده که سرنوشت رژیم اسد محتوم است."

ماه گذشته نواف فارس سفیر سوریه در عراق به مخالفان پیوسته بود. پیش از او ژنرال مناف طلاس که از نزدیکان بشار اسد به حساب می آمد در ماه ژوئیه فراری شده بود.

تاکنون حدود ۳۰ ژنرال دیگر از طریق مرز ترکیه گریخته اند و خبرگزاری آناتولی ترکیه دوشنبه گزارش داد که ژنرال دیگری همراه با پنج افسر بلندپایه و بیش از ۳۰ سرباز فراری شده اند.

دولت سوریه می گوید که آقای حجاب برکنار شده است.

تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرده که عمر غلاونجی، یکی از معاونان حجاب ریاض، به عنوان سرپرست موقت نخست وزیری معرفی شده است.

محمد العطری، سخنگوی آقای حجاب، گفته است که او از اردن راهی قطر خواهد شد.

آقای العطری از قول ریاض حجاب به تلویزیون الجزیره گفته است: "من امروز اعلام می‌کنم که به رژیم وحشت و کشتار پشت کرده و به صفوف قیام پیوسته‌ام." او در بیانیه خود سرکوب مخالفان به دست نیروهای دولتی را "جنایت جنگی، نسل‌کشی و کشتار وحشیانه" خوانده است.

آقای العطری گفته است حال که مقامی چنین بلندپایه از قدرت کناره گرفته است دیگران که در رتبه‌های پایین‌تری هستند "هیچ بهانه‌ای برای وفادارای به رژیم ندارند."

مطالب مرتبط