نصب دوربین‌های مداربسته در مساجد شهر سربند تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در مساجد شهر سربند برای نخستین بار دوربین‌های مداربسته نصب شده‌اند

شهرداری سربند، در جنوب تاجیکستان، در مساجد پنج وقته و مسجد جامع شهر دوربین‌های مداربسته نصب کرده است.

هم‌اکنون نهادهای ذیربط تصویر همه مراسم‌های مذهبی در این مساجد را در اختیار خواهند داشت.

سهراب ولی‌اف، مسئول بخش امور دین در شهرداری سربند، به بی‌بی‌سی گفت که حکومت محلی با نصب دوربین‌های مداربسته روند ادای نماز در مساجد را ضبط کرده و همزمان موضوعات موعظه‌های امام‌خطیبان مسجدها را تحت نظارت قرار می‌دهند.

آقای ولی‌اف افزود که آن‌ها از این طریق می‌خواهند حضور افراد بیگانه که برای ادای نماز وارد مساجد می‌شوند، نیز نظارت کنند: «بیم داریم که افراد بیگانه در مساجد آمده و تبلیغ حزب و جریان‌های ممنوع را نکنند. پیش از همه نصب دوربین‌ها و ضبط نمودن رفت نماز برای پیشگیری حضور کودکان و نابالغان در مساجد کمک می‌کند".

شهر سربند در استان ختلان نخستین منطقه‌ای است که برای نظارت بر موعظه امام‌خطیبان، پیشگیری از حضور نابالغان در مساجد و حضور افراد بیگانه دوربین‌های مداربسته نصب می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عطاخواجه امام‌اف می‌گوید که بیرون کردن نابالغان از صف نمازگزاران در اسلام ممنوع است، ولی قوانین تاجیکستان امن مقررات را راه‌اندازی کرده است

عطاخواجه امام‌اف، امام‌خطیب مسجد جامع در شهر سربند، گفت که امروز هر اقدامی را که حکومت روی دست می‌گیرد، از آن‌ها پشتیبانی می‌کند: «با ضبط کردن رفت روند نماز ما می‌خواهیم کودکان را از صف نمازگزاران اخراج کنیم و مسئولین حکومت نیز این ضبط دوربین‌ها را نظارت می‌کنند."

آقای امام‌اف گفت که “طبق مقررات اسلام، آن‌ها حق ندارند کودکانی را که برای ادای نماز به مساجد می‌آیند از صف نمازگزاران پیش کنند (برانند)، ولی قانون این را اجازه نمی‌دهد.”

کارشناسان می‌گویند، احتمال دارد نصب دوربین‌های مداربسته در مساجد با دستور حکومت مرکزی صورت می‌گیرد. ولی مریم‌بی غفوراوا، یک مسئول شهرداری سربند، گفت که نصب دوربین‌ها در مساجد پیشنهاد شهرداری است و آن‌ها از این راه قصد دارند فعالیت مساجد شهر را تحت نظارت قرار دهند.

خانم غفوراوا بر این نظر است که “نصب چنین دوربین‌های مداربسته در کلیه مساجد ولایت ختلان به سود ساکنان ولایت است.”

هرچند نصب دوربین‌های مداربسته در مساجد ولایت ختلان پدیده‌ای تازه ارزیابی می‌شود، ولی در مساجد شهر دوشنبه وجود چنین دوربین‌ها طول دو سال اخیر مشاهده می‌شود.

ضمن نصب این دوربین‌ها اعلام شده بود که این امر به منظور تأمین امنیت نمازگزاران است و تا حال هیچ مقامی از شهرداری سربند اقرار نشده است که توسط این فناوری حضور نابالغان و افراد بیگانه در مساجد یا موضوعات موعیظه‌ها را نظارت می‌کنند.

در همین حال، برخی از صاحب‌نظران می‌گویند که نصب دوربین‌های مداربسته در مساجد ولایت ختلان ادامه‌ اقدامات دولت تاجیکستان در رابطه به بحث‌های مذهبی در کشور است.

به اعتقاد آن‌ها، این امر بعد از بازگرداندن طلبگان مؤسسات اسلامی از کشورهای خارج شدت گرفته و حالا به موضوع داغی در میان ساکنان تبدیل شده است.

ضمنا، بخش کمیته عمران ولایت ختلان از قطع فعالیت بیش از یکصد مسجد "غیرقانونی" در قلمرو این منطقه اطلاع داد.

در همین حال، برخی از تحلیلگران می‌گویند که بحث مذهبی‌شوی در ختلان بعد از برگرداندن دانشجویان از کشورهای اسلامی شروع شده و به یکی از موضوعات داغ در این استان تبدیل شده است.