انتخاب یک زن به رهبری حزب نهضت اسلامی در بدخشان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای حیط می‌گوید که دفتر حزب در شهر خاروغ گلوله‌باران شده است

مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، مسلمه ابراهیم‌شاه‌اوا، عضو فعال این حزب در ولایت بدخشان را به عنوان رئیس بخش این حزب انتخاب کردند.

محمدلی حیط، معاون رهبر این حزب، گفت، آن‌ها خانم ابراهیم‌شاه‌اوا را در جلسه فعالان حزب در این ولایت روزی قبل انتخاب کرده‌اند.

هرچند بانوان رهبری بخش‌های این حزب در شهرستان‌ها را در گذشته نیز بر دوش داشتند، ولی برای بار نخست است که یک خانم ریاست بخش استانی یا ولایتی این حزب عمده مخالف دولت را بر عهده می‌گیرد.

آقای حیط که طول سه روز اخیر در رأس هیئت ویژة حزب نهضت اسلامی در ولایت بدخشان به سر می‌ربرد، می‌گوید که خانم ابراهیم‌شاه‌اوا از جمله اعضای فعال و دانشمند این حزب است.

محمدعلی حیط روز سه‌شنبه‌ ۷ اوت در صحبت با بی‌بی‌سی اهداف دیگر این سفر را چنین شرح داد: "اول این که ما می‌خواستیم از احوال اعضای حزب باخبر باشیم و نخستین روز به دفتر این حزب در شهر خاروغ سر زدیم. این دفتر در روز اول عملیات تیرباران شده و به گفته مسئولان حزب ما، کارمندان نظامی، از جمله نیروهای اعزام‌شده به بدخشان، با سخنانی که گویا این دفتر مربوط به تروریستان است، مبل دفتر را شکستند."

آقای حیط می‌گوید که در رابطه به این حادثه آن‌ها با مقامات ولایت و سرتیپ‌دو بلبل‌شاه‌اف که در بدخشان به سر می‌برد، صحبت کرده و خواسته‌اند که عاملان این حادثه آشکار و مجازات شوند.

همچنین، یکی دیگر از اهداف سفر هیئت حزب ههضت اسلامی به بدخشان ملاقات با پیوندان سبزعلی محمدرضاف، رئیس فقید این حزب در این استان، بوده است.

آقای حیط می‌گوید: "از صحبت با خانم سبزعلی و اعضای خانواده وی برمی‌آید، نواری که در یوتیوب در مورد کشته و شکنجه شدن یک فرد جای داده شده است، سبزعلی محمدرضاف است."

سبزعلی محمدرضاف، رئیس پیشین این حزب در ولایت بدخشان، روز ۲۴ اوت در جریان عملیات نیروهای دولتی در شهر خاروغ کشته شد.

مسئولان حزب نهضت اسلامی روز ۳۰ ژوئیه با برگزاری نشستی مطبوعاتی، ضمن انتقاد شدید از کشته شدن رئیس حزب از دولت درخاس رسیدگی به این حادثه را کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سبزعلی محمدرضاف روز ۲۴ اوت در جریان عملیات در شهر خاروغ کشته شد

محی‌الدین کبیری، رهبر حزب، در این نشست اظهار داشت که "قتل سیاستمدار کمتر از قتل ژنرال نیست و مقامات باید به دو قضیه یکسان واکنش کند."

از سوی دیگر، شیرک کرم‌خداف، رئیس بخش حزب نهضت اسلامی در شهر خاروغ، از روز ۲۴ اوت، ناپدید است. طوری که آقای حیط می‌گوید، وی با پیوندان او نیز دیداری داشته و طبق اطلاع آن‌ها، آقای کرم‌خداف در روز نخست عملیات بازداشت و به بازداشتگاه کمیته امنیت ملی تاجیکستان در شهر دوشنبه انتقال یافته است.

هیئت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در جریان سفرش به ولایت بدخشان با عده‌ای از ساکنان شهر خاروغ نیز صحبت‌ها انجام داده و با وضع زندگی آن‌ها آشنا شده‌اند. به گفته آقای حیط، بیشتر ساکنان شهر تحت فشار از عملیات نظامی قرار دارند.

وی می‌گوید: "درخواست اصلی مردم شهر بیرون آوردن نظامیان از قلمرو بدخشان است که به چنین درخواست من نیز موافقم. زیرا عملیات روز ۲۴ اوت مردم را وحشت‌زده کرده است و مردم بدخشان که صلح‌دوست هستند، حالا با بیم و هراس به سر می‌برند."

ظهر روز ۲۴ ژوئیه نیروهای دولتی برای بازداشت افراد مظنون در قتل ژنرال نظراف در شهر خاروغ عملیات ویژه‌ای آغاز کردند. مقامات از کشته شدن حدود ۵۰ نفر در این عملیات گزارش می‌دهد که سی نفر از آن‌ها به پیکارجویان مربوط دانسته می‌شود.

ارتباط تلفن ثابت و همراه و همچنین اینترنت با ولایت بدخشان از آغاز این عملیات قطع شد. بعد از گذشت بیش از یک هفته از این عملیات ارتباط از طریق تلفن‌های ثابت با بدخشان دوباره راه‌اندازی شده، ولی ارتباط با تلفن‌های همراه در این استان همچنان مسدود است.

مطالب مرتبط