هيلاری کلينتون بر لزوم برنامه ريزی برای دوره انتقالی در سوريه تاکيد کرد

حق نشر عکس AP
Image caption خانم کلینتون گفت که کشورهای دیگر نباید از برکناری قدرت در سوریه سوء استفاده کنند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در يک کنفرانس خبری در آفريقای جنوبی گفت که ترک ریاض حجاب، نخست وزیر سوریه و مقامهای عالی رتبه این کشور و درگیری ها بین دولت سوریه و مخالفان، به برکناری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از قدرت سرعت می بخشد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که آمریکا و دیگر ملت ها باید به سرعت برای انتقال قدرت در سوریه برنامه ریزی کنند تا در صورت برکناری بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور سوریه یکپارچه باقی بماند.

او در اشاره ای تلویحی به ایران گفت که کشورهای دیگر نباید از برکناری قدرت در سوریه سوء استفاده کنند.

خانم کلینتون گفت: "فکر نمی کنم که ما قادر باشیم درباره برنامه ریزیهای آینده صحبت کنیم یعنی روز بعد از سقوط رژیم سوریه. من مدت زمان مشخصی را معین نمی کنم و نمی توانم آن را پیشبینی کنم اما مانند سایر ناظران در دنیا می دانم که این اتفاق خواهد افتاد."

به گفته وزیر خارجه آمریکا کلید انتقال قدرت برقراری نظم، بهبود بخشیدن اقتصاد و بیرون نگه داشتن گروههای مورد حمایت متحدان سوریه مانند ایران است که می توانند در انتقال قدرت اختلال بوجود آورند است.

او گفت که باید انتظاراتمان را درباره بروز جنگ داخلی به روشنی بیان کنیم.

خانم کلینتون افزود: "کسانی که سعی دارند را با فرستادن نمایندگان یا تروریستها از بدبیاری مردم سوریه سوء استفاده کنند باید بدانند که ما و مردم سوریه تحمل نخواهیم کرد."

او گفت: "باید ببینیم که چگونه می توانیم از انتقال به یک سوریه دموکراتیک که از حقوق مردم سوریه حفاظت می کند حمایت کنیم. باید ببینیم که چگونه می توانیم امنیت را به این کشور بازگردانیم."

هیلاری کلینتون اظهار داشت که مخالفان دولت سوریه هماهنگ تر و تاثیر گذارتر شده اند و مسیر مستقیم از شمال حلب تا مرز ترکیه را در اختیار دارند. او گفت آنها سلاح و تانکهای دولت سوریه را به تصرف در می آورند.

خانم کلینتون پس ازر آفریقای جنوبیبه ترکیه سفر خواهد کرد و در آنجا با مقامهای ترکیه و مخالفان دولت سوریه دیدار خواهد کرد.

در حالی که گروه های مخالف دولت سوریه سعی دارند قدرت را در حلب بدست گیرند، بیش از ۱۳۰۰ نفر از وحشت بروز جنگ داخلی در این کشور شبانه از سوریه به ترکیه فرار کرده اند.

مطالب مرتبط