نگرانی اسرائیل از تشدید تنش‌ها در شبه جزیره سینا

Image caption روشن نیست که آیا رهبران سیاسی اسرائیل حاضرند حضور پر تعداد نظامیان مصری در شبه جزیره سینا را بپذیرند یا نه

حمله یکشنبه گذشته به یک پایگاه نظامی مصری در شبه جزیره سینا نقطه عطفی در خشونت‌های منطقه خاورمیانه بوده است.

اسرائیل از هم اکنون انگشت اتهام را به سوی عناصر تندرو جهادی نشانه رفته است.

اما فارغ از این که چه کسانی یا چه گروهی مسئول این حمله بوده است، آمادگی آنها برای کشتن تعداد زیادی از سربازان مصری قبل از تلاش برای گذر از مرز می تواند نشانه تشدید بحران باشد.

حادثه سینا برای مصر و اسرائیل هر دو چالش‌های امنیتی به همراه خواهد داشت و اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، گفته است این حادثه باید یک تکانی به مقامات مصری در قاهره وارد کند.

با این حال، چالش‌های دیپلماتیک و سیاسی هم وجود دارند که روابط بین مصر و اسرائیل و همچنین مصر و جنبش حماس را پیچیده تر می کنند.

از زمان خروج اسرائیل از نوار غزه در سال ۲۰۰۵، شبه جزیره سینا برای اسرائیل به لحاظ امنیتی اهمیت فوق العاده ای داشته است و این اهمیت با توجه به تحولات سیاسی اخیر در مصر افزایش یافته است.

مقامات مصری هیچوقت قدرت مرکزی را به طور جدی در سینا اعمال نکرده اند و آن منطقه را به عنوان منطقه ای حاشیه ای تلقی می کرده اند.

تحلیلگران مصری می گویند که این کشور به دلیل معاهده صلح با اسرائیل در تعداد نیروهایی که می توانسته در صحرای سینا مستقر کند بسیار محدود بوده است. هر تغییر برای افزایش نظامیان در سینا باید با توافق اسرائیل صورت گیرد.

با این حال، متخصصین اسرائیلی می گویند که ارتش مصر علاقه ای به مقابله با بی قانونی و جرم و جنایت در منطقه نداشته است و امور را به دست واحدهای پلیسی شبه نظامی سپرده که نه آموزش خوبی دیده اند و نه امکانات مناسبی دارند.

قاچاق مواد مخدر، اسلحه و انسان یکی از فعالیتهای اصلی اقتصادی قبیله های ساکن شبه جزیره سینا شده است.

روابط اقتصادی میان منطقه سینا و غزه هم بر اساس این نوع قاچاق شکل گرفته است و این به نوبه خود سبب شده برخی از عناصر جهادی فلسطینی از غزه به سینا بروند.

در طول سال گذشته حملات به اسرائیل از داخل خاک مصر محاسبات امنیتی را برای هر دو طرف تغییر داده است.

اسرائیل حضور نظامی خود در نزدیکی مرز را تقویت کرده و در منطقه مرزی، به طول ۲۴۰ کیلومتر دیوارکشی کرده است.

با این حال اسرائیل نمی خواهد به طور مستقیم در اراضی مصری دست به واکنش بزند.

اهود یعری، یکی از متخصصان برجسته منطقه در اسرائیل، در گزارشی توصیه کرده بود که اسرائیل و مصر به تفاهم برسند تا سربازان مصری هم در منطقه مرزی مستقر شوند. او می گوید که نیازی به اصلاح معاهده صلح که حضور سربازان مصری را ممنوع می کند، هم وجود نخواهد داشت.

با این حال روشن نیست که آیا رهبران سیاسی اسرائیل حاضرند حضور پر تعداد نظامیان مصری در شبه جزیره سینا را بپذیرند یا نه.

آنچه که گزارش اهود یعری بر آن تاکید داشته، این است که معاهده صلح دو کشور در مقابل فشارهای مرزی منطقه سینا بی اعتبار نشود.

مطالب مرتبط