'اسلامگرایان مسلح' در حمله هوایی مصر در نزدیکی مرز اسرائیل کشته شدند

خودرو منهدم شده در سینا حق نشر عکس AFP
Image caption در حمله نیروهای دولتی به مواضع شبه نظامیان مسلح چند خودرو زرهی متعلق به آنان منهدم شد

ارتش مصر به گروهی از شبه نظامیان مسلح در نزدیکی مرز با اسرائیل حمله کرده و شماری از آنان را از پای درآورده است.

روز چهارشنبه، ١٨ مرداد (٨ اوت)، منابع خبری مصر گزارش کردند که در عملیات نظامی علیه گروهی از شبه نظامیان مسلح در شمال صحرا سینا که شامگاه پیش به اجرا گذاشته شد، دست کم بیست تن از شبه نظامیان هدف حمله هلی کوپترهای نظامی قرار گرفته و کشته شده اند.

حمله به شبه نظامیان اسلامگرا در اطراف منطقه شیخ زوید، در فاصله حدود ده کیلومتری از نوار غزه به اجرا گذاشته شد و گفته شده است که در پی آن، واحدهای زمینی ارتش مصر وارد روستای التومه در نزدیکی این شهرک شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از فرمانده این عملیات گزارش کرده است که عملیات علیه مراکز تجمع شبه نظامیان ادامه دارد و تا کنون علاوه بر کشته شدن دست کم بیست تن از افراد مسلح، دو دستگاه خودرو زرهی متعلق به آنان نیز منهدم شده است.

به گزارش رویترز، پیش از آغاز عملیات ارتش در شامگاه گذشته، افراد مسلح به سوی چند ایستگاه بازرسی در نزدیکی شهر العریش، مرکز اداری منطقه شمال سینا آتش گشودند.

حق نشر عکس BBC World Service

همچنین، پاسگاه های بازرسی نیروهای مصری در نزدیکی گذرگاه رفح، واقع در مرز مشترک اسرائیل، مصر و سرزمین های فلسطینی در نوار غزه هدف حمله قرار گرفت که به گفته منابع وزارت کشور، در جریان آن، چند نفر از جمله سه مامور پلیس زخمی شدند.

کوتاه مدتی پس از این حملات، واحدهای ارتشی مناطق اطراف شهرک شیخ زوید را که از زمان سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق، قبایل بدوی صحرای سینا بر آن مسلط بودند، هدف حمله قرار دادند.

منطقه صحرای سینا به خصوص از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک در حدود هجده ماه پیش محل فعالیت غیرقانونی گروه های مختلف، از جمله قاچاقچیان و اعضای سازمان های اسلامگرای افراطی بوده و ساکنان این منطقه از فقدان امنیت شکایت داشته اند.

روز یکشنبه این هفته، افراد مسلح که ظاهرا به گروه های اسلامگرای تندرو وابسته بودند به پاسگاه مرزی ارتش مصر در صحرای سینا و نزدیک گذرگاه مرزی رفح حمله کردند. در این حمله شانزده نظامی مصری به قتل رسیدند و دو خودرو زرهی به تصرف مهاجمان درآمد.

انتقاد از دولت مصر

Image caption ناامنی در صحرای سینا باعث انتقاد شدید از مقامات دولتی مصر شده بود

ظاهرا این افراد در نظر داشتند با استفاده از این دو خودرو، به عملیاتی در داخل اسرائیل دست بزنند اما پیش از انجام این عملیات، با آتش نیروهای اسرائیلی نابود شدند.

کشته شدن نظامیان مصری باعث انتقاد شدید داخلی از دولت مصر، به خصوص محمد مرسی، رئیس جمهوری، و اتهام ناتوانی او در حفظ امنیت مرزهای این کشور شد.

خبرگزاری مصری خاورمیانه گفته است که از زمان آغاز اعتراضات علیه حکومت حسنی مبارک، پاسگاه های بازرسی در صحرای سینا بارها هدف حمله افراد مسلح قرارگرفته بود.

صحرای سینا در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در ژوئن سال ١٩٦٧ به تصرف نیروهای اسرائیلی درآمد اما پس از امضای معاهده صلح مصر و اسرائیل، به دولت مصر بازگردانده شد.

با اینهمه، براساس این معاهده، دولت مصر تنها می تواند نیروی نظامی کوچکی را در این منطقه مستقر کند که به گفته اهالی محلی، قادر به حفظ امنیت در منطقه ای با چنین وسعتی نیست.

در زمان حکومت حسنی مبارک، نیروهای امنیتی مصر برای حفظ امنیت صحرای سینا از نزدیک با نیروهای امنیتی اسرائیل همکاری داشتند اما در ماه های اخیر این همکاری تضعیف شده است.

گفته می شود که در پی کشته شدن نظامیان مصری در روز یکشنبه، دولت مصر اقداماتی را برای بستن تونل های ایجاد شده بین مناطق این سوی مرز و نوار غزه به اجرا گذاشته است.

این تونل ها برای قاچاق کالا به داخل نوار غزه که در سال های اخیر در محاصره اقتصادی اسرائیل قرار داشته ایجاد شده اند اما گفته می شود که نفرات مسلح گروه های اسلامگرای افراطی نیز از آنها برای رفت و آمد به صحرای سینا استفاده کرده اند.

فقدان امنیت در صحرای سینا باعث ابراز نگرانی مقامات امنیتی اسرائیل نیز شده بود که از عملیات اخیر علیه شبه نظامیان اسلامگرا در این منطقه استقبال کرده اند.

مطالب مرتبط