نگرانی از تشدید نظارت بر فعالیت سایت‌ها در تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گزارشگران بدون مرز تأسیس گروه بازرسی توسط اداره ارتباطات تاجیکستان را یک نوع نقض آزادی بیان عنوان کرده است

سازمان‌های خارجی و داخلی دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران از اقدام اداره ارتباطات تاجیکستان برای تأسیس گروه بازرسان برای کنترل مطالب سایت‌های اینترنتی انتقاد کرده‌اند.

سازمان بین‌المللی گزارشگران بدون مرز و انجمن ملی رسانه‌های مستقل تاجیکستان در نامه‌ای سرگشوده به بیگ ظهوراف، رئیس این اداره، این اقدام را ایجاد نوعی محدودیت برای فعالیت رسانه‌های مستقل خوانده‌اند.

اداره ارتباطات تاجیکستان می‌گوید که هدف از تأسیس گروه بازرسان نظارت بر مطالبی است که در شبکه اینترنت منتشر می‌شود و همچنین کنترل بر سایت‌های دارای مطالب "تحقیر‌آمیز و تهمت" است.

اما در این نامه تأکید شده است که تنها دادگاه می‌تواند در مورد "تحقیر‌آمیز و تهمت" بودن مطالب سایت‌ها قضاوت کند.

به اعتقاد مؤلفان این نامه، با توجه به آن که محتوای “تحقیر و تهمت” خیلی گسترده و ممکن است هر مطلب انتقادی چون تحقیر ارزیابی شود، امکان دارد تأسیس گروه بازرسان به طور فزاینده به مسدود شدن این سایت‌ها منجر شود.

در نامه به عنوان مثال از سایت آسیاپلوس یادآوری شده است که به خاطر پوشش درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و افراد مسلح در شهر خاروغ بدخشان بدون شرح و توضیح مسدود شده است.

در سال‌های قبل نیز هنگام برگزاری عملیات در منطقه رشت، در شرق تاجیکستان، دسترسی به برخی از سایت‌ها مسدود شده بود. بهار امسال نیز دسترسی به شماری از سایت‌ها، از جمله فیس‌بوک، برای مدتی مسدود شده بود.

ضمناً، در ظرف دو ماه اخیر سایت آسیاپلوس برای بار سوم مسدود می‌شود. زیبا تاجی‌بای‌اوا، رئیس خبرگزاری آسیاپلوس، به بی‌بی‌سی گفته بود که دیگر با اداره ارتباطات تاجیکستان سر موضوع فراهم کردن دسترسی به سایت وارد بحث نشده و از این اداره به دادگاه شکایت خواهد برد.

در همین حال، شهرت قدرت‌اف، وکیل مدافع خبرگزاری آسیاپلوس گفت، فعلاً اسناد لازمه برای مراجعه به دادگاه تهیه شده و در نظر است که در روزهای نزدیک به دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه ارسال شود.

در کنار آسیاپلوس دسترسی به سایت‌های یوتیوب، شبکه اجتماعی توییتر، سایت‌های “lenta. ru”، “centrasia.ru” و “fergananews.com”، خبرگزاری روسی "ریانووستی" و سایت شبکه خبری روسیه "وستی" مسدود است.

گزارشگران بدون مرز و انجمن ملی رسانه‌های مستقل تاجیکستان از بیگ ظهوراف، رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان، پرسیده‌اند که بر اساس چه معیاری موارد تحقیر و تهمت مشخص شده و واکنش این اداره در قبال سایت‌هایی که چنین مطالب را منتشر کرده‌اند، چه گونه خواهد بود.

گزارشگران بدون مرز تأسیس گروه بازرسی را یک نوع نقض آزادی بیان عنوان کرده و از بیگ ظهوراف دعوت کرده است که از این اقدام خودداری کند.

در همین حال، منوچهر رجب‌اف، مسئول دبیرخانه اداره ارتباطات تاجیکستان، در مورد نامه سرگشوده گزارشگران بدون مرز و انجمن ملی رسانه‌های مستقل تاجیکستان عنوانی بیگ ظهوراف، رئیس این اداره، ابراز بی‌اطلاعی کرد.

همزمان، آقای رجب‌اف گفت، در صورت دریافت نامه، محتوای آن بررسی شده و پاسخ رسمی ارسال خواهد شد.

مطالب مرتبط