عامل کشتار معبد سیک‌ها درگذشت

وید مایکل پیج، ۴۰ ساله، که در جریان حمله  در جنوب شهر میلواکی در ایالت ویسکانسن آمریکا شش نفر را کشت حق نشر عکس Reuters
Image caption بنابر گزارش هایی که تاکنون از هویت و مشخصات وید مایکل پیج منتشر شده، او کهنه سرباز ارتش آمریکا بوده و خالکوبی های فراوانی بر اندامش داشته و عضو یک گروه سفید پوستی با گرایش های نژادپرستانه بوده است

وید مایکل پیج، ۴۰ ساله، که در جریان حمله روز یکشنبه گذشته به معبد سیک ها در جنوب شهر میلواکی در ایالت ویسکانسن آمریکا شش نفر را کشت، بر اثر جراحات ناشی از گلوله ای که خودش به سرش شلیک کرده بود، درگذشت.

بنابر گزارش پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی)، اگر چه آقای پیج از ناحیه شکم و بر اثر تیراندازی پلیس جراحاتی برداشته بود، اما گلوله ای که وی به جمجمه خودش شلیک کرده بود او را از پا درآورده است.

اف بی آی همچنین تایید کرده که دوست دختر آقای پیج در ارتباط با نقض مقررات مربوط به اسلحه و سلاح گرم دستگیر شده است.

هنوز درباره اینکه آیا میستی کوک، ۳۱ ساله، در جریان حمله روز یکشنبه با وید مایکل پیج همکاری کرده است یا نه، گزارشی منتشر نشده است.

ترزا کارلسون، مامور ویژه اف بی آی روز چهارشنبه (هشتم اوت - ۱۶ مرداد) در کنفرانسی خبری گفت که شخصا تصاویر مربوط به شلیک افسر پلیس به سوی آقای پیج را دیده و مشاهده کرده که مامور پلیس وی را از ناحیه شکم مورد هدف قرار داده است.

انگیزه 'نامعلوم' کشتار یکشنبه

به گفته خانم کارلسون هنوز انگیزه اصلی وید مایکل پیج در حمله به معبد سیک ها و کشتار روز یکشنبه مشخص نشده است.

بنابر گزارش هایی که تاکنون از هویت و مشخصات وید مایکل پیج منتشر شده، او کهنه سرباز ارتش آمریکا بوده و خالکوبی های فراوانی بر اندامش داشته و عضو یک گروه سفید پوستی با گرایش های نژادپرستانه بوده است.

پلیس دهها نفر از کسانی که آقای پیج را می شناخته اند، بازجویی کرده اما هنوز در مورد انگیزه این کشتار خونین گزارشی رسمی منتشر نکرده است.

به گفته پلیس، وید مایکل پیج، اسلحه خود را از فروشگاهی در نزدیکی محل زندگی اش و پس از اسباب کشی به شهر کاداهی ایالت ویسکانسن خریداری کرده بود.

او همچنین چند ماه پیش به رابطه خود با دوست دخترش میستی کوک پایان داده بود.

خانم کوک هم به خاطر یافتن اسلحه در منزلش و هنگامی که پلیس او را برای ادای توضیحات در مورد دوست پسر سابقش فرا خوانده بود، بازداشت شده است.

بنابر ادعای پلیس، خانم کوک اجازه نگهداری اسلحه را نداشته است چرا که پیش تر به جرم تلاش برای فرار از دست یک پلیس ترافیک، دارای محکومیت قضایی شده بود.

اوباما: به کشتارهای احمقانه باید پایان دهیم

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه (هشتم اوت) در یک تماس تلفنی با منموهان سینگ، نخست وزیر هندوستان، مراتب تاسف خود از کشتار روز یکشنبه را اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در سخنرانی انتخاباتی خود گفت که باید از هر طریقی که لازم است جامعه آمریکا با تلاش و از هر طریق ممکن به "این کشتارهای احمقانه" پایان دهد.

آقای اوباما روز دوشنبه گفته بود که درباره چگونگی کاهش خشونت در آمریکا نیازمند "درون کاوی" هستیم.

صدها نفر در روزهای گذشته به منظور ادای احترام به قربانیان واقعه روز یکشنبه در معبد سیک ها حضور یافته اند.

سیک های آمریکا از زمان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ هدف حملاتی بوده اند زیرا به دلیل بستن دستار (که شبیه امامه مسلمانان است) و ریش بلند گاه با مسلمانان اشتباه گرفته می شوند.

روز یکشنبه، مهاجم درحالی شروع به تیراندازی در معبد واقع در شهر "اوک کریک" کرد که ده ها نفر برای مراسم عبادت صبح یکشنبه آماده می شدند.

پنج مرد و یک زن در این حادثه کشته شدند. پیکر چهار نفر در داخل معبد و دو نفر در خارج آن پیدا شد.

سه نفر دیگر از جمله یک مامور پلیس هم در جریان این تیراندازی زخمی شده اند که هنوز در شرایط وخیمی قرار دارند.

مطالب مرتبط