همسر سیاستمدار برکنار شده چینی به اتهام قتل تاجر بریتانیایی محاکمه شد

گو کایلای، همسر بو شیلای، سیاستمدار برکنار شده چینی حق نشر عکس AFP
Image caption گو کایلای، که حقوقدانی سرشناس است، در دادگاه اتهام خود مبنی بر قتل آقای هیوود را رد نکرد

جلسه محاکمه یک روزه گو کایلای، همسر بو شیلای، سیاستمدار برکنار شده چینی به اتهام قتل یک بازرگان بریتانیایی در شهر هفئی به پایان رسیده است.

یک مقام رسمی دادگاه پس از پایان جلسه دادگاه، در کنفرانس خبری اعلام کرد که شواهد و مدارک در این باره که گو کایلای، نیل هیوود، بازرگان بریتانیایی را به قتل رسانده، روشن و کافی است.

گو کایلای، که حقوقدانی سرشناس است، در دادگاه اتهام خود مبنی بر قتل آقای هیوود را رد نکرد و قرار است رای دادگاه بعدا اعلام شود.

جنجال بر سر این موضوع، به حیات سیاسی شوهرش که یکی از قدرتمندترین سیاستمداران چینی بود، پایان داد و به حزب کمونیست چین ضربه‌ای جدی وارد کرد.

جسد نیل هیوود، بازرگان ۴۱ ساله بریتانیایی نوامبر سال پیش در اتاقی در هتلی در چونگکینگ پیدا شد. در ابتدا گفته شده بود که دلیل مرگ او سکته قلبی است.

بو شیلای که رهبر حزب کمونیست استان چونگکینگ بود، از تمام سمت‌های سیاسی خود برکنار شده است.

برکناری بو شیلای از رهبری حزب در استان چونگکینگ پس از آن روی داد که ونگ لیجون، رئیس پلیس این استان یک روز کامل را در کنسولگری آمریکا در چنگدو سپری کرد.

گفته شده که آقای ونگ تلاش داشت تا به سفارت آمریکا پناه ببرد. رسانه‌های چینی گفتند که آقای ونگ پس از این که بو شیلای را در جریان تحقیقات پلیس از خانواده‌اش گذاشت، مورد غضب قرار گرفت و تنزل مقام یافت.

حق نشر عکس ap
Image caption بو شیلای یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران چین به شمار می‌‌رود

آقای بو از عضویت در پولیتبوروی ۲۵ نفره حزب کمونیست چین و کمیته مرکزی آن خلع شده است.

پیش از برکناری، انتظار می رفت آقای شیلای که یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران چین به شمار می‌ رود، در جریان تغییر و تحولات امسال در کادر رهبری، به پست بالایی برسد.

ژانگ شیائوجون، مشاور گو کایلای نیز امروز همراه او محاکمه شد.

تانگ ییگان، از مقامات دادگاه پس از پایان دادگاه به خبرنگاران گفت که خانم گو و آقای ژانگ به شواهد و مدارک ارائه شده ایراد نگرفتند.

او گفت خانم گو در طول دادگاه، "از ثبات روانی برخوردار بود."

دو دیپلمات بریتانیایی در دادگاه حضور داشتند اما هیچ رسانه خارجی اجازه پیدا نکرده بود که وارد محل برپایی دادگاه شود.

آقای تانگ گفت که دادستان دادگاه، خانم گو را متهم کرده که بر سر معامله ای تجاری با آقای هیوود مناقشه داشته است. در دادگاه گفته شد که خانم گو بر این باور بود که آقای هیوود، امنیت پسرش را تهدید می کند و به همین جهت تصمیم گرفت او را بکشد.

دادستان پرونده گفت که خانم گو از آقای هیوود دعوت کرد تا در معیت آقای ژانگ به چونگ‌کیانگ سفر کند.

در دادگاه گفته شد که خانم گو غروب سیزده نوامبر (سال پیش) را در هتل نانشن لیجینگ هالیدی با آقای هیوود بود و آنها با هم چای و نوشابه‌های الکلی خوردند.

"پس از این که آقای هیوود مست شد، استفراغ کرد و درخواست آب کرد. خانم گو سم را که از قبل آماده کرده بود، به دهان آقای هیوود ریخت که این باعث مرگ او شد."

احتمال دارد دو متهم این پرونده با مجازات مرگ رو به رو شوند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption انتظار می رفت آقای شیلای در جریان تغییر و تحولات امسال در کادر رهبری چین، به پست بالایی برسد

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین گفته است که چهار پلیس نیز روز جمعه به اتهام تلاش برای جلوگیری از پیگرد قضایی خانم گو محاکمه خواهند شد.

خبرنگار بی بی سی در هفئی می گوید این پرونده ابعاد سیاسی خاصی دارد. او می گوید این پرونده سئوالاتی را مورد فساد در عالی ترین سطح حکومتی را ایجاد می کند و به همین جهت، این محاکمه، از این نظر جنبه سیاسی هم پیدا می کند.

دادگاه ممکن است کیفیات مخففه (مجازات کمتر با توجه به وضعیت متهم) را در نظر گرفته و با توجه به نگرانی خانم گو نسبت به امنیت جان پسرش، حکمی متفاوت صادر کند.

خانم گو، بو شیلای همسرش و آقای ژانگ از ماه آوریل به این سو از زمانی که تحقیقات در باره این پرونده آغاز شد، در ملاء عام دیده نشده اند.

یکی از طرفداران خانم گو که خود را هان می نامید، از روند دادگاه انتقاد کرد و گفت باید به او اجازه داده می شد تا شخصا وکیل خود را انتخاب کند نه این که دادگاه برای او وکیل تعیین کند.

او گفته است که رای دادگاه را نخواهد پذیرفت.

مطالب مرتبط