آمریکا پاکسازی ویتنام از ماده سمی 'عامل نارنجی' را آغاز کرد

خانواده ویتنامی و فرزند معلول حق نشر عکس AFP
Image caption خانواده های ویتنامی استفاده از عامل نارنجی را باعث بروز بیماری و معلولیت نوزادان دانسته اند

دولت آمریکا برنامه پاکسازی یکی از مناطق ویتنام از ماده سمی "عامل نارنجی" را آغاز کرده است.

در جریان جنگ ویتنام در دهه های ١٩٦٠ و ١٩٧٠ میلادی، نیروهای آمریکایی در تلاش برای جلوگیری از استفاده چریک‌های ویت‌کنگ از پوشش جنگلی، انواعی از ماده شیمیایی دیوکسین را، که اصطلاحا "عامل نارنجی" نامیده می شد، به کار می‌بردند.

مقادیری از این ماده در یکی از پایگاه های نیروی هوایی آمریکا در نزدیکی شهر دانانگ، در مرکز ویتنام، انبار شده بود و برنامه مشترک ایالات متحده و ویتنام به منظور پاکسازی این منطقه به اجرا گذاشته شده است.

انتظار می رود این برنامه، که بودجه ٤٣ میلیون دلاری آن را آمریکا تامین کرده است، ظرف چهار سال تکمیل شود و منطقه ای به وسعت نوزده هکتار، واقع در نزدیکی فرودگاه دانانگ و یک پایگاه نظامی ویتنام را از آثار ماده توکسین پاک کند.

بشنوید:گزارش رادیویی از آثار عامل نارنجی بر ویتنام

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گفته می شود که عامل نارنجی باعث بروز سرطان و همچنین معلولیت های جسمی و ذهنی در نوزادانی می شود که والدین آنان در معرض این ماده قرار می گیرند.

مشارکت آمریکا در پاکسازی منطقه یکی از موانع مهم بر سر راه بهبود روابط بین دو کشور را مرتفع خواهد کرد.

به گفته خبرنگار بی بی سی، اقدام آمریکا در پاسخ به درخواست ویتنام برای پاکسازی منطقه سال ها به تعویق افتاده و در طول این مدت، دولت آمریکا اصرار داشته است که برای اثبات ارتباط این ماده علف‌کش با مشکلات و معلولیت های جسمی در میان ویتنامی ها به تحقیقات بیشتری نیاز است.

حق نشر عکس a
Image caption نیروهای آمریکایی ماده نارنجی را برای نابودی پوشش گیاهی ویتنام به کار می بردند

در عین حال، دولت آمریکا از سال ٢٠٠٧ تا کنون حدود شصت میلیون دلار را برای ترمیم محیط زیست و کمک به ارائه خدمات اجتماعی به مردم ویتنام در اختیار آن کشور قرار داده اما این نخستین بار است که آمریکاییان به طور مستقیم در پاکسازی عامل نارنجی مشارکت می کنند.

این ماده به داخل خاک و منابع آب منطقه نفوذ کرده است.

در مراسم آغاز برنامه پاکسازی منطقه اطراف دانانگ از عامل نارنجی، دیوید شیر، سفیر آمریکا در ویتنام گفت که "نخستن گام در مسیر به خاک سپردن میراث ناگوار گذشته برداشته شده است."

آقای شیر افزود که دولت آمریکا در نظر دارد اقدامات لازم برای اصلاح شرایط زیست محیطی در پایگاه سابق آمریکا در بین‌هوا، در جنوب ویتنام را هم مورد بررسی قرار دهد.

در برنامه پاکسازی منطقه دانانگ از عامل نارنجی، لایه سطحی خاک و رسوبات موجود در منطقه آلوده برداشته می شود و پس از حرارت دادن به منظور تجزیه این ماده سمی، در محل اولیه ریخته می شود.

دولت آمریکا پیش از این به نظامیان آمریکایی که در طول جنگ در معرض این ماده سمی قرار گرفته بودند، غرامت پرداخت کرده اما به درخواست ویتنامی ها در این زمینه پاسخ مثبت نداده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی در ویتنام، بسیاری از مردم این کشور انتظار دارند ایالات متحده اقدامات بیشتری در این زمینه صورت دهد به خصوص اینکه برخی از مردم ویتنام معتقدند که آمریکا می بایست زودتر در زمینه پاکسازی منطقه از توکسین اقدام می کرد.