آنتونوف: در مورد حضور پایگاه روسیه پیشرفت‌هایی به دست آمده است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای آنتونوف می‌گوید که گفت‌وگو میان کشورش با تاجیکستان سریع و با موفقیت پیش می‌رود

معاون وزیر دفاع روسیه می‌گوید که مذاکرات تاجیکستان و کشورش در مورد تمدید زمان حضور پایگاه نظامی روسیه در این کشور "موفقیت‌آمیز" بوده است.

آناتولی آنتونوف که از دو روز قبل در تاجیکستان به سر می‌برد، روز پنج‌شنبه‌ ۹ اوت، در یک نشست مطبوعاتی گفت که در گفت‌وگوی دو طرفه مسئله پرداخت سرمایه برای ادامه‌ حضور این پایگاه در تاجیکستان مطرح نبوده است.

آقای آنتونوف افزود: "گفت‌وگو میان دو کشور در مورد پایگاه سریع و با کامییابی‌ها پیش می‌رود. این مذاکرات در فضای دوستانه و می‌توانم تأکید کنم که در فضای برادرانه، یعنی فضایی که برای گفت‌وگوهای تاجیکستان و روسیه در زمینه‌های مختلف خاص است، پیش می‌رود."

آقای آنتونوف می‌گوید که امیدوار است که در آینده نزدیک متن کامل توافق طرفین که به سود امنیت ملی دو کشور خواهد بود، آماده شود.

وی از جمله گفت: "من می‌خواهم تأکید کنم که حضور نظامی روسیه در تاجیکستان، ضامن ثبات تاجیکستان و آسیای مرکزی است."

آقای آنتونوف که در رأس هیئتی از وزارت دفاع روسیه به تاجیکستان آمده است، می‌گوید که هدف از سفر آن‌ها به تاجیکستان، بررسی همکاری‌های نظامی کشورش با جانب تاجیکستان بود.

آقای آنتونوف می‌گوید که در گفت‌وگو با جانب نظامی تاجیکستان در مورد افزایش ۲۰ درصدی امتیاز به نظامیان تاجیکستان برای تحصیل رایگان در دانشگاه‌های نظامی روسیه به توافق رسیده‌اند.

وی همچنین افزود که برخی دیگر از مسائل همکاری‌های نظامی دو کشور نیز در ملاقات‌ها حل خود را پیدا کرده‌اند.

سفر آقای آنتونوف به تاجیکستان بعد از دو هفته انجام عملیات نظامی دولت در ولایت بدخشان تاجیکستان صورت می‌گیرد.

آقای آنتونوف، ضمن پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد قضیه بدخشان و تأثیر آن به وضع منطقه، خیلی کوتاه پاسخ داد. از جمله گفت: "ما در ملاقات‌هایمان با مقامات تاجیکستان، قضیه بدخشان را مطرح نکرده‌ایم."

این در حالیست که بسیاری از کارشناسان، ضمن شرح قضیه اخیر در بدخشان حضور "دست کشور سوم" را در این قضیه بعید نمی‌دانستند و برخی از کارشناسان در این زمینه به روسیه اشاره‌ می‌کردند.

از سوی دیگر، بیشتر سؤالات مطرح در این نشست در باره حضور پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان بود و چنین به نظر می‌رسید که معاون وزیر دفاع روسیه از اظهار نظر کامل در مورد گفت‌وگوها میان جانب‌ها در رابطه به این پایگاه نیز خودداری می‌کرد.

صحبت‌ها در مورد حضور پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان هنوز در دوره ریاست جمهوری دمیتری مدودف در روسیه در دو کشور در میان بود.

بویژه در سال ۲۰۱۱، در جریان ملاقات سران دو کشور، امامعلی رحمان و دمیتری مدودف اعلام شد که در مورد حضور پایگاه نظامی و مشاوران مرزبانی روسیه در تاجیکستان توافقات تازه‌ای حاصل شده است.

در آن زمان سخن در مورد حضور بعدی پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان برای مدت ۴۹ سال می‌رفت و موضوع توافق دو کشور با انتقادات شدید جامعه مدنی و رسانه‌های مستقل در تاجیکستان روبه‌رو شد.

به خصوص پرداخت مبلغ برای حق استفاده روسیه از قلمرو تاجیکستان جهت ادامه‌ حضور این پایگاه از موضوعات بحث‌برانگیز در رسانه‌های تاجیکستان و روسیه بود.

این پایگاه حدود بیش از ۲۰ سال است که در قلمرو تاجیکستان حضور دارد. روسیه بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی را جزئی از حوزه نفوذ خود می‌داند و همواره تلاش کرده است این نفوذ را حفظ کند.

مطالب مرتبط