اتهام 'دختردزدی' علیه فرماندهان بدخشان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در پی عملیات ویژه نیروهای دولتی در خاروغ دستکم 50 نفر کُشته شده‌اند

دادستانی کل تاجیکستان فرماندهان بدخشان را در "دختردزدی" متهم کرد.

در بیانیه رسمی دادستانی کل چهار نفر فرمانده ولایت بدخشان و "نزدیکان و هم‌فکران" آنها به ربوده شدن چهار دختر و تلاش برای انتقال آنها به افغانستان متهم شده‌اند.

گفته می‌شود که محمدباقر محمدباقراف، امامنظر امامنظراف، طالببیک ایامبیک اف، یادگار محمدسلم اف به "آدمکشی، قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان" متهم شده اند و همچنین متهمند که"با ناآرام ساختن وضعیت، فعالیت نهادهای انتظامی" را مختل می کردند.

دادستانی کل تاجیکستان گفته است که مأموران انتظامی بارها به این افراد توصیه کرده‌اند که از این اعمال دست بردارند، ولی وضع همچنان باقی مانده است.

در این بیانیه آمده است که طبق اطلاع پلیس تاجیکستان، در دو سال اخیر در شهر خاروغ و اطراف آن چهار مورد آدم ربایی رخ داده و “تا به امروز هیج کدام از این موارد به صورت کامل تحقیق نشده است.”

از جمله، دادستانی کل به شرح برخی از این موارد اشاره‌ کرده و افزوده است: “گمان می‌رود که نگاره نابالغ با اعمال جنایتکارانه یکی از گروههای مذکور روبرو شده است.”

دادستانی از قول یکی از افراد مربوط به ربوده شدگان ادعا کرده است که برخی از دختران ربوده شده به افغانستان منتقل شده‌اند.

در بیانیه آمده است: “از احتمال دور نیست که در شهر خاروغ و دیگر ناحیه‌های ولایت بدخشان چنین حالتها زیاد باشند، اما بنا بر نفوذ گروههای جنایتکار فعال در این مناطق این حالا توسط نهاد های مربوطه ثبت و کشف نگردیده‌اند.”

تأکید شده است که در این بیانیه اسامی افراد مورد آزار قرار گرفته به خاطر تأمین امنیت آنها تغییر داده شده است.

روز چهارشنبه ۸ اوت نیز دادستانی تاجیکستان با پخش بیانیه ای دیگر از باز کردن پرونده جنایی علیه یادگار محمدسلم اف و طالببیک ایامبیک اف خبر داده بود.

دادستانی ادعا کرده است که این دو فرمانده سابق نیروهای مخالف از “امانت بانک” وام گرفته و با گذشت چهار سال این مبلغها را بازپس نداده‌اند.

گفته شده است که پیوندان محمدسلم اف یادگار “با فشار مستقم” وی از “امانت بانک” ۳۵۰ هزار سامانی مبلغ را با بهره سالانه ۲۰ درصد به مهلت ۲ سال می‌گیرند، اما بازپس نمی‌دهند.

به همین ترتیب طالب بیک ایامبیک اف نیز ۴۵۵ هزار سامانی وام می‌گیرد و نیز بازپس نمی‌دهد. گفته می‌شود که دادستانی کل تاجیکستان اول اوت سال جاری در این زمینه علیه این دو فرمانده سابق پرونده جنایی باز کرده است.

قبلاً نیز دادستانی کل و نهادهای دیگر انتظامی و امنیتی تاجیکستان فرماندهان سابق نیروهای مخالف دولت در ولایت بدخشان را به ارتکاب جرایم مختلف، از جمله قاچاق مواد مخدر و تنباکو متهم کرده بودند.

همچنین این فرماندهان در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت ولایت بدخشان، مظنون دانسته شدند.

وزارت کشور و کمیته امنیت تاجیکستان با ارائه این اتهامات اعلام داشتند که برای بازداشت این افراد در شهر خاروغ ۲۴ ژوئیه عملیات ویژه آغاز کردند.

در پی این عملیات حدود پنجاه نفر، از جمله ۱۸ مأمور امنیتی و انتظامی، ۳۰ پیکارجو و چند تن از افراد غیرنظامی کشته شده‌اند.

در پی مسدود شدن ارتباط تلفن همراه با شهر خاروغ دریافت واکنش فرماندهان سابق در رابطه به اتهامات دادستانی کل غیرممکن شده است.

مطالب مرتبط