کشتار بت‌من: حریم خصوصی تا انتفاع عمومی

دادگاه جیمز هولمز حق نشر عکس Reuters
Image caption قاضی دادگاه جیمز هولمز از پلیس و دانشگاهی که او در آن تحصیل می‌کرده خواسته با رسانه‌ها صحبت نکنند

قاضی دادگاه جیمز هولمز، فردی که ماه گذشته در سینمایی در شهر کلورادوی آمریکا تیراندازی کرد و ۱۲ نفر را کشت، دستور داده اسناد و مدارک مربوط به این پرونده در درسترس رسانه ها قرار نگیرد. چیزی که خشم رسانه ها را برانگیخته است.

این جنگ در کلورادو درباره حق رسانه ها و مردم برای دسترسی به اطلاعات، در مقابل برگزاری یک دادگاه عادلانه است.

قاضی که دستور به منع انتشار اطلاعات داده است، می گوید پوشش خبری رسانه ها می تواند باعث ایجاد فضای غیر عادلانه برای دادگاه جیمز هولمز شود و سلامت آنرا به خطر بیندازد.

این خبر اما به مذاق خبرنگاران و موسسه های خبری خوش نیامده است.

آنها می گویند این حق مردم است که مثلا بدانند پلیس در پاسخگویی به این کشتار چگونه برخورد کرده و یا زمانی که در خانه آقای هولمز حاضر شده، با چه شرایطی مواجهه شده است.

آنچه که قاضی درخواست کرده این است: دانشگاه کلورادو، که جیمز هولمز پیشتر دانشجوی دکترای عصب شناسی در آنجا بوده، حق ندارد هیچ گونه اطلاعاتی را درباره او به رسانه ها اعلام کند.

پلیس و مقام های رسمی دیگر هم اجازه ندارند تا اعلام رای نهایی دادگاه، جزییات حادثه را در اختیار خبرنگاران قرار دهند.

این در حالیست که امید معماریان، روزنامه نگار در نیویورک به بی بی سی فارسی می گوید قوانین روزنامه نگاری در آمریکا به موسسه های خبری اجازه می دهد رای قاضی را به چالش بکشند.

و این دقیقا کاری است که ۲۰ موسسه خبری، از جمله آسوشیتدپرس و روزنامه نیویورک تایمز انجام داده اند.

اطلاع رسانی از سوی افراد ناشناس

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای هولمز در دادگاهی که روز ۲۳ ژوئیه برگزار شد حالتی غیر طبیعی از خود نشان داد

روزنامه دنور پست که در بطن ماجرا قرار دارد و از جمله شاکیان است، می گوید دستور قاضی با هدف برگزاری دادگاه منصفانه بوده است، اما همزمان، این کار باعث جلوگیری از انتشار اخبار نشده است.

اشاره این روزنامه به اخباری است که افراد ناشناس در اختیار رسانه ها قرار داده اند.

برای نمونه، تنها چند روز بعد از حادثه، شبکه فاکس نیوز اطلاعاتی را دریافت کرد مبنی بر اینکه آقای هولمز به دانشگاه کلورادو دفترچه ای را ارسال کرده بود که در آن، برنامه خود را برای این حمله شرح داده بود. اما این بسته تا بعد از کشتار روز ۲۰ ژوئیه باز نشده بود.

فرد دیگری به شبکه خبری دنور در کلورادو گفته بود که روانشناس آقای هولمز، به تیم ارزیابی تهدید در دانشگاه کلورادو درباره رفتار او هشدار داده بود.

'حق شهروندان بنا بر قانون اساسی'

حق نشر عکس Reuters
Image caption خبرگزاری‌ها می‌گویند رای دادگاه مخالف حق شهروندان آمریکایی است. اینجا اعضای رسانه با خانواده یکی از قربانیان مصاحبه می‌کنند

در متن درخواست خبرگزاری ها به دادگاه آمده محدود کردن اطلاع رسانی در این پرونده "بر خلاف حق شهروندان بنابر قانون اساسی و شفافیت در اطلاع رسانی" است.

آقای معماریان درباره دلایل وضع محدودیت های این‌چنینی می گوید ممکن است خیلی از افرادی که در پرونده بودند مایل نباشند نامشان به کرات در رسانه ها مطرح شود و خواستار رعایت حریم شخصی خود باشند.

البته اطلاع رسانی آزاد در مقابل رعایت حریم شخصی متهمان، موضوع جدیدی در آمریکا نیست.

مثلا در سال ۲۰۰۳ قاضی دادگاه کوبی برایان، بسکتبالیست نامی تیم لوس آنجلس لیکرز، که متهم به آزار جنسی شده بود، دستور مشابهی درباره اطلاع رسانی داد.

در آن زمان هم رسانه ها این رای را به دادگاه برده و موفق شدند به جزییات مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

آنچه در شهر آرورای کلورادو در نیمه شب ۳۰ تیرماه گذشت، مردم این ایالت و آمریکا را شوکه کرد.

حال خبرگزاری هایی که خواهان اطلاع رسانی بیشتر هستند می گویند مخاطبان آنها دست کم حق دارند از جزییات آن واقعه به طور شفاف باخبر شوند.

مطالب مرتبط