ارتش مصر به اعزام نیرو به صحرای سینا ادامه می‌دهد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ارتش مصر به منظور مقابله با اسلامگرایان مسلح در صحرای سینا به اعزام نیرو به این منطقه ادامه می دهد.

روز جمعه، ٢٠ مرداد (١٠ اوت)، شبکه تلویزیون دولتی مصر گزارش کرد که همزمان با مذاکرات احمد جمال الدین، وزیر کشور کابینه جدید این کشور با رئیسان قبایل بدوی ساکن شبه جزیره سینا، اعزام واحدهای ارتش به این منطقه همچنان ادامه دارد.

تصمیم دولت مصر به تقویت حضور نظامی در این منطقه در پی حمله افراد مسلح به یک پاسگاه مرزی در یکشنبه گذشته اتخاذ شده که در جریان آن، شانزده نظامی مصری هنگام صرف افطار به قتل رسیدند و مهاجمان که با خودرو زرهی ربوده شده ظاهرا در صدد عبور از مرز با اسرائیل بودند، با آتش نیروهای اسرائیلی دز پای درآمدند.

منابع امنیتی مصر و اسرائیل گفتند که مهاجمان از اسلامگرایان تندرو بودند که در ماه های اخیر و در پی سقوط حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق و بحران های سیاسی داخل مصر، حضور و فعالیت خود در منطقه را افزایش داده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption براساس پیمان صلح اسرائیل و مصر تقویت حضور نظامی مصر در سینا مستلزم "تفاهم" با اسرائیل بوده است

روز چهارشنبه این هفته، نیروهای مصری عملیات خود برای پاکسازی سینا را آغازکردند و منابع خبری این کشور گزارش کردند که هلی کوپترهای ارتش با حمله به مواضع و مراکز تجمع شبه نظامیان مسلح، دست کم بیست تن از آنان را کشتند.

با اینهمه، به نقل از ساکنان منطقه گزارش شده است که حضور شبه نظامیان مسلح در منطقه ادامه دارد و نشانه چندانی از عملیات اعلام شده ارتش برای پاکسازی آنان دیده نشده است.

روز پنجشنبه، هزاران تن از مصریان در قاهره، پایتخت، دست به تظاهرات زدند و خواستار واکنش مناسب دولت و مقابله و سرکوب شبه نظامیان و مجازات قاتلان شانزده نظامی مصری شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهوری مصر با اتهام عدم قاطعیت در مقابله با گروه های اسلامگرا در سینا مواجه بوده است

محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، ضمن برکناری چند تن از مقامات دولتی به خاطر کوتاهی در حفظ امنیت منطقه سینا، وعده داده است که امنیت را در این منطقه برقرار کند.

آقای مرسی که به گروه اسلامگرای اخوان المسلمین وابسته است، این اتهام را رد کرده است که به دلیل اعتقادات سیاسی و مذهبی و احساس همبستگی با گروه اسلامگرای حماس در نوار غزه، برای مقابله با اسلامگرایان مسلح در سینا از خود قاطعیت لازم را نشان نمی دهد.

وی با یادآوری اینکه خود را "رئیس جمهوری همه مصریان" می داند، بر مسئولیت خود برای حفظ امنیت تمامی شهروندان این کشور تاکید نهاده و ارتش را مامور پاکسازی صحرای سینا از گروه های مسلح غیرقانونی کرده است.

"تفاهم با اسرائیل"

حمله به مرزبانان مصری در روز یکشنبه در نزدیکی گذرگاه مرزی رفح واقع در مرز مشترک مصر، اسرائیل و نوار غزه روی داد.

اراضی فلسطینی واقع در نوار غزه از سال ٢٠٠٧ تحت تسلط جنبش اسلامگرای حماس قرار داشته است در حالیکه اسرائیل و برخی کشورهای غربی، این جنبش را به ارتباط و همکاری با گروه های تندرو "جهادی" و "سلفی" از جمله گروه های فعال در سینا متهم می کنند. حماس این اتهام را رد کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption کشتار نظامیان مصری به دست مهاجمان مسلح خشم مردم مصر را برانگیخت

ارتباط نوار غزه با اراضی فلسطینی واقع در کرانه باختری رود اردن از طریق خاک اسرائیل امکانپذیر است و به دلیل کنترل نیروی دریایی اسرائیل بر سواحل غزه در دریای مدیترانه و تعطیلی فرودگاه غزه، رفت و آمد این منطقه صرفا می تواند از طریق اسرائیل یا اراضی مصر در صحرای سینا صورت گیرد.

در سال های اخیر، اسرائیل منطقه غزه را در محاصره اقتصادی قرار داده و در دوره حکومت حسنی مبارک نیز، براساس توافقنامه های دو کشور، گذرگاه رفح عمدتا مسدود بود. اگرچه با تغییرات سیاسی در مصر، ساکنان غزه از امکانات بیشتری برای رفت و امد از طریق گذرگاه مرزی رفح برخوردار بوده اند، اما پس از حمله یکشنبه گذشته، استفاده از این گذرگاه بار دیگر محدود شده است.

مقامات مصری گفته اند که در طول سال های اخیر، تعداد زیادی تونل از زیر خط مرزی مصر و غزه حفر شده که علاوه بر قاچاقچیان کالا، مورد استفاده گروه های مسلح نیز قرار دارد که در مجموع، صحرای سینا را به منطقه ای قافد امنیت تبدیل کرده اند به نحوی که برخی از رسانه های همگانی، از این منطقه با عنوان "غرب وحشی" نام برده اند.

هدف از عملیات جاری ارتش مصر، مقابله با این گروه ها و بازگرداندن امنیت به سینا با همکاری قبایل بدوی این منطقه است.

در عین حال، به دلیل وضعیت حقوقی خاص صحرای سینا، اعزام نیروهای مصری به این منطقه مستلزم موافقت اسرائیل بوده است که به نظر می رسد، دست کم به صورت ضمنی، کسب شده باشد.

شبه جزیره سینا در شرق کانال سوئز واقع شده، از شمال به دریای مدیترانه و از جنوب به بحر احمر (دریای سرخ) محدود و از غرب با اسرائیل و از شمال غرب با نوار غزه هم مرز است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption از تونل های رفح برای قاچاق مواد مخدر و همچنین رفت و آمد های غیرقانونی استفاده می شود

این بخش از اراضی مصر در جریان جنگ شش روزه سال ١٩٦٧ به تصرف اسرائیل در آمد اما در پی موفقیت های ارتش مصر در نفوذ به آن در جنگ اکتبر سال ١٩٧٣ و پیمان صلح بین دو کشور در سال ١٩٧٩، نیروهای اسرائیلی این منطقه را تخلیه کردند و آن را به مصر بازگرداندند.

پیمان صلح مصر و اسرائیل برای حضور نظامی مصر در صحرای سینا و نواحی مرزی با اسرائیل و همچنین، حضور نظامی اسرائیل در نوار مرزی با سینا محدودیت هایی قایل شده است و برخی منابع مصری این محدودیت ها را عامل ضعف نظامی در این منطقه و در نتیجه، ناتوانی در برقراری امنیت قلمداد کرده اند.

اگرچه از نظر اسرائیل، زمامداری یک رئیس جمهوری اسلامگرا در مصر قاعدتا تحولی مطلوب محسوب نمی شود، به نظر می رسد که دو طرف موفق شده اند همکاری و هماهنگی بین تشکیلات نظامی و امنیتی خود را همچنان حفظ کنند.

به گفته برخی ناظران، با توجه به ناامنی در سینا، احتمال دارد مصر خواستار تغییراتی در پیمان صلح دو کشور شود به نحوی که بتواند حضور نظامی خود در این منطقه را افزایش دهد اما چنین تغییراتی مستلزم مذاکرات دوجانبه و کسب توافق اسرائیل است.

مطالب مرتبط