ژاپن سفیر خود را از کره جنوبی فرا خواند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به جزایر مورد مناقشه با ژاپن باعث تیرگی روابط دو کشور شده است.

وزارت خارجه ژاپن روز جمعه، ٢٠ مرداد (١٠ اوت) اعلام کرد که در اعتراض به سفر لی میونگ باک، رئیس جمهوری کره جنوبی به جزایری که ژاپن حاکمیت کره بر آنها را به رسمیت نمی شناسد، سفیر خود را از سئول فراخوانده است.

جزایری که در کره جنوبی با نام "دوکدو" و در ژاپن با نام "تاکیشیما" خوانده می شود در مجموع حدود نوزده هکتار وسعت دارد و در دریای ژاپن و در فاصله ای کمابیش مساوی از دو کشور واقع شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption لی نخستین رئیس جمهوری کره جنوبی است که به جزایر مورد مناقشه سفر می کند

این جزایر سالهاست که منشاء اختلاف ارضی بین کره جنوبی و ژاپن بوده است.

آقای لی نخستین رئیس جمهوری کره جنوبی است که از این جزایر دیدن می کند و دولت ژاپن پیشتر هشدار داده بود که چنین سفری بر روابط دوجانبه تاثیری ناگوار خواهد داشت.

این جزایر عملا زیر نظر کره جنوبی قرار دارد و از سال ١٩٥٤ یک واحد کوچک گارد ساحلی کره ای در آن مستقر بوده و به گفته خبرگزاری فرانسه، به استثنای نفرات گارد ساحلی، فقط دو نفر دیگر در این جزایر سکونت دارند.

گزارش های تلویزیونی این سفر آقای لی را نشان می دهد که در برابر پرچم کره جنوبی با اعضای گارد ساحلی دست می دهد و در کنار تخته سنگی عکس گرفته که روی آن نوشته شده است: سرزمین متعلق به جمهوری کره.

مصرف داخلی؟

حق نشر عکس AFP
Image caption لی میونگ باک و سنگ‌نوشته "دوکدو متعلق به کره است"

رئیس جمهوری کره جنوبی در سخنانی در این جزیره گفت که "دوکدو بخشی از سرزمین ماست و ارزش آن را دارد که برای دفاع از آن، از جان مایه بگذاریم."

با انتشار خبر سفر لی میونگ باک به این جزایر، وزارت خارجه ژاپن با احضار سفیر کره جنوبی در توکیو، مراتب اعتراض شدید خود را به او ابلاغ کرد.

یوشیهیکو هودا، نخست وزیر ژاپن، این سفر را "شدیدا تاسف آور" توصیف کرده و وزیر خارجه ژاپن در تماس تلفنی با همتای کره ای خود تاکید کرده است که اقدام رئیس جمهوری آن کشور "اثری بسیار منفی بر احساسات مردم ژاپن خواهد گذاشت."

سفر رئیس جمهوری کره جنوبی تنها چند روز پیش از سالگرد تسلیم ژاپن در جنگ جهانی دوم صورت گرفته است که به تسلط سی و پنج ساله ژاپن بر شبه جزیره کره خاتمه داد.

در حالی که بسیاری از کره ای ها از دوران سلطه ژاپن بر سرزمین خود به تلخی یاد می کنند، بعید نیست که سفر آقای لی با توجه به الزامات سیاست داخلی این کشور برنامه ریزی شده باشد.

انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی در ماه دسامبر سال جاری - کمتر از پنج ماه دیگر - برگزار خواهد شد و سفر لی میونگ باک می تواند به تلاش برای برانگیختن احساسات میهن دوستانه رای‌دهندگان تعبیر شود.

گفته می شود که سواحل جزایر مورد مناقشه دو کشور منطقه ای غنی برای ماهیگیری است اما مهمتر از آن، اهمیتی است که مردم کره برای مقاومت در برابر خواست ژاپن، به عنوان قدرت استعماری سابق، قائل هستند.

هفته گذشته دولت کره جنوبی یکی از کارمندان ارشد سفارت ژاپن در سئول را احضار کرد و "حق حاکمیت" خود بر این جزایر را مورد تاکید مجدد قرار داد اما سفر رئیس جمهوری به این جزایر از نظر ژاپن اقدامی بسیار جدی است.

مطالب مرتبط