وزیر امور خارجه آمریکا وارد ترکیه شد

حق نشر عکس Getty
Image caption بحران سوریه محور اصلی مذاکرات خانم کلینتون در ترکیه است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا برای گفت‌وگو درباره بحران فزاینده سوریه وارد ترکیه شده است.

خانم کلینتون در این سفر با مقامات عالی‌رتبه ترکیه و مخالفان دولت سوریه دیدار می‌کند.

انتظار می‌رود در این مذاکرات، روند فراهم شدن مقدمات انتقال قدرت در سوریه در صورت سرنگونی حکومت بشار اسد مورد بررسی قرار گیرد.

مقامات ارشد دولتی آمریکا گفته‌اند که وزیر امور خارجه این کشور به دنبال آن است که دریابد مقامات ترکیه در قبال سوریه چه موضع و نگرانی‌هایی دارند.

همچنین انتظار می‌رود او در این سفر از اختصاص کمک‌های بشردوستانه بیشتر از سوی آمریکا به افرادی که از خشونت‌های سوریه گریخته‌اند، خبر دهد.

براساس اعلام سازمان ملل متحد از زمان آغاز درگیری نیروهای ارتش با مخالفان مسلح دولت، به‌ویژه در شهر حلب در شمال سوریه، تعداد غیرنظامیان سوری که به کشورهای همسایه پناه برده‌اند، افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

ترکیه نیز همانند دیگر کشورهای همسایه سوریه میزبان هزاران پناهجویی است که از خشونت‌ها گریخته‌اند.

تعداد پناهجویان سوری در ترکیه بیش از ۵۰ هزار نفر اعلام شده است که روزانه بر این تعداد اضافه می‌شود و براساس گزارش‌ها، ترکیه برای تامین نیازهای این پناهجویان به تدارکات بشردوستانه نیاز دارد.

پیکارجویان القاعده

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، در مذاکرات وزیر امور خارجه آمریکا در ترکیه، طرح‌های احتمالی برای آنچه مقامات آمریکا "دوره بعد از اسد" می‌خوانند نیز بررسی می‌شود.

انتشار گزارش‌هایی درباره پیوستن تعداد بیشتری از پیکارجویان مرتبط با القاعده به مخالفان مسلح دولت در سوریه نیز یکی از نگرانی‌های مقامات آمریکا عنوان شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات ارشد نهادهای امنیتی آمریکا گزارش داده است که دست‌کم ۲۰۰ پیکارجوی مرتبط با القاعده هم‌اکنون در سوریه فعال هستند و تعداد آنها با ورود پیکارجویان غیرسوری بیشتر به این کشور رو به افزایش است.

مقامات آمریکا نگران آن هستند که این پیکارجویان موقعیتی مشابه عراق پیدا کنند و در صورت کناره‌گیری بشار اسد از قدرت، مقابله با آنها به سختی امکان‌پذیر باشد.

تحلیلگران می‌گویند که ممکن است این نگرانی، یکی از دلایل بی‌میلی دولت آمریکا به حمایت نظامی از گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد باشد.

در عین حال، روز جمعه گزارش‌هایی از بروز درگیری‌های پراکنده در مناطق مختلف سوریه منتشر شد.

خبرنگاران خبرگزاری رویترز گزارش داده‌اند که شاهد فرار ساکنان حلب از این شهر بوده‌اند.

مطالب مرتبط