کلینتون: تحریم سوریه با هدف اختلال در روابط ایران، حزب الله و سوریه صورت گرفت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، که به ترکیه سفر کرده روز شنبه ۲۱ مرداد ( ۱۱ اوت) گفت: تحریم های اعمال شده علیه سوریه با هدف افشا و اختلال در روابط میان ایران، جنبش حزب الله و سوریه صورت گرفته، روابطی که باعث تداوم رژیم بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، شده است.

خانم کلینتون که این سخنان را در کنفرانسی مشترک و پس از دیدار با احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه بیان می کرد، همچنین افزود: "هدف ما این است که به افزایش فشارها از بیرون ادامه دهیم."

واشنگتن روز جمعه ۲۰ مرداد ( ۱۰ اوت) تحریم هایی را علیه شرکت نفت دولتی سوریه، سیترول، به دلیل ارتباطات تجاری با ایران اعمال کرد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا هم اعلام کرد که این کشور گروه حزب الله را که دارای روابط نزدیکی با ایران و سوریه است، به لیست سیاه سازمان‌هایی که مشمول تحریم های سوریه می شوند، اضافه کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هیلاری کلینتون گفت دو میلیون نفر در سوریه در انتظار کمک های بشردوستانه بسر می برند

خانم کلینتون همچنین در بخش دیگری از این کنفرانس خبری گفت برای یافتن راه حلی برای بحران سوریه، کارگروهی را با همکاری ترکیه ایجاد خواهند کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که در دیدار با احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه آن کشور در مورد نحوه حمایت از مخالفان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه بحث و مذاکره کرده است.

خانم کلینتون به خبرنگاران گفت که او و آقای اوغلو در این باره که چگونه می توان به مخالفان در پایان دادن به خشونت ها و انتقال سوریه به سوی جامعه ای دموکراتیک کمک کرد، مذاکره کرده اند. .

به گفته وزیر خارجه آمریکا، "هدف اولیه ما پایان دادن سرعت بخشیدن به خاتمه خشونت ها و رژیم بشار اسد است."

خانم کلینتون همچنین افزود دو میلیون نفر در سوریه در انتظار کمک های بشردوستانه بسر می برند. او از ارائه ۵.۵ میلیون دلار دیگر برای کمک به آوارگان سوری در ترکیه خبر داده و گفت که به این ترتیب کمک های آمریکا به سوریه به ۸۲ میلیون دلار خواهد رسید.

بنا به آمار سازمان ملل متحد، شمار غیرنظامیانی که به دنبال خشونت های اخیر درسوریه مجبور به ترک خانه های خود شده اند، در هفته های اخیر افزایش یافته است.

ترکیه همانند دیگر همسایگان سوریه، با سیل عظیم پناهجویانی روبرو شده که از طریق مناطق مرزی به این کشور پناه آورده اند.

در حال حاضر ترکیه از بیش از ۵۰ هزار پناهجویی که روزانه بر شمار آنها هم افزوده می شود، حمایت می کنند.

در همین حال تلویزیون مصر گزارش کرده که قرار است وزرای خارجه کشورهای عربی برای مذاکره درباره بحران سوریه فردا( یکشنبه ۱۲ اوت) در جده در عربستان سعودی دیدار و مذاکره کنند.

مطالب مرتبط