برگزاری نشست اتحادیه عرب برای بررسی بحران سوریه به تعویق افتاد

حق نشر عکس Reuters
Image caption اعضای ارتش آزاد سوریه در منطقه صلاح‌الدین شهر حلب همچنان با نیروهای دولتی درگیر هستند

برگزاری نشست اضطراری وزیران امور خارجه اتحادیه عرب برای بررسی وضعیت سوریه به تعویق افتاد.

قرار بود این نشست امروز (یکشنبه، ۱۲ اوت) در شهر جده در عربستان سعودی برگزار شود.

احمد بن حلی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب گفته است که عمل جراحی وزیر امور خارجه عربستان سعودی دلیل به تعویق افتادن این نشست بوده است.

انتظار می‌رفت تعیین جانشین کوفی عنان به عنوان فرستاده ویژه جدید اتحادیه عرب در امور سوریه اصلی‌ترین محور مورد بحث در این نشست باشد.

کوفی عنان به تازگی از این سمت خود کناره‌گیری کرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز که در ترکیه به سر می‌برد، گفته است که آمریکا و ترکیه در حال بررسی طرح‌هایی برای حمایت از مخالفان دولت سوریه هستند.

او در استانبول گفت که هر دو کشور در حال آماده شدن برای واکنش مناسب در صورت سرنگونی احتمالی دولت بشار اسد در سوریه، کاربرد تسلیحات شیمیایی و یا افزایش احتمالی تعداد پناهجویان سوری هستند.

در میانه رایزنی‌های دیپلماتیک، درگیری در شهرهای دمشق و حلب، دو شهر بزرگ سوریه، همچنان ادامه داشته است.

مخالفان دولت گفته‌اند که ارتش منطقه صلاح‌الدین در شهر حلب را دوباره زیر آتش گرفته است. گروه‌های مسلح مخالف دولت روز پنجشنبه گذشته از این منطقه عقب‌نشینی کرده بودند.

همچنین تلویزیون دولتی سوریه از بازداشت "تروریست"هایی خبر داده است که در منطقه مرجه در حوالی ساختمان بانک مرکزی در دمشق، پایتخت سوریه، بمبگذاری کرده و "برای به وحشت انداختن شهروندان، به تیراندازی دست زده بودند".

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز تقریبا به طور همزمان گزارش داد که در نزدیکی ورزشگاه تشرین که با بانک مرکزی دمشق در یک منطقه قرار دارد، انفجار رخ داده است.

چند ساعت بعد، سانا گزارش داد که یک اتوبوس در حومه دمشق مورد حمله قرار گرفته است.

گزارش‌هایی که از خشونت‌های سوریه منتشر می‌شوند، به دلیل محدودیت‌هایی که برای فعالیت خبرنگاران خارجی اعمال می‌شود، به طور مستقل قابل تایید نیستند.

ناظران سازمان ملل متحد

کوفی عنان که فرستاده مشترک ویژه اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد در امور سوریه بود، پس از آن که طرح صلح پیشنهادیش برای پایان دادن به درگیری در سوریه اجرایی نشد و خشونت‌ها شدت بیشتری پیدا کرد، از سمت خود استعفا داد.

تعیین جانشین آقای عنان یکی از اهداف اصلی برگزاری نشست اضطراری وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در جده عنوان شده بود و گفته می‌شد که احتمال دارد اخضرابراهیمی، دیپلمات پیشکسوت الجزایری، به عنوان فرستاده ویژه جدید این اتحادیه در امور سوریه انتخاب شود.

مدت ماموریت هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه در یک هفته آینده به پایان می‌رسد، اما بان کی‌مون، دبیرکل این سازمان گفته است که هنوز لازم است افرادی در صحنه حضور داشته باشند تا ارزیابی بی‌طرفانه‌ای از وضعیت نظامی سوریه به عمل آید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز روز پنجشنبه آینده این موضوع را بررسی خواهد کرد، هرچند اعضای آن اتفاق‌نظر کمی بر سر این موضوع دارند؛ روسیه که از متحدان نزدیک سوریه به شمار می‌رود، خواهان تمدید مدت ماموریت ناظران است در حالی که آمریکا تردیدهایی را در این باره مطرح کرده است.

در مقابل، آمریکا خارج از چارچوب سازمان ملل متحد برای حمایت از مخالفان دولت سوریه وارد عمل شده است. از جمله خانم کلینتون پس از دیدار با احمد داووداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در روز شنبه، ۱۱ اوت، از تشکیل کارگروهی مشترک با این کشور خبر داد.

او گفت: "هدف اصلی ما سرعت دادن به (روند) پایان خونریزی و رژیم اسد است."

مطالب مرتبط