پل رایان، یار پیروزی یا غمخوار شکست؟

Image caption انتخاب پل رایان را جسورانه و مخاطره آمیز خوانده اند، اما تنها با شمارش آراء روز انتخابات معلوم می شود او یار پیروزی میت رامنی خواهد بود یا غمخوار شکستش.

مردی جوان، از قلب آمریکا که پیش از نمایندگی مجلس از پیش خدمتی در مک دونالد، تا مربیگری بدنسازی را امتحان کرده است. پل رایان از امروز رسما در کنار میت رامنی از حزب جمهوری خواه برای ورود به کاخ سفید مبارزه می کند.

آقای رایان از ۲۸ سالگی به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافته و از آن زمان تا امروز هفت دوره است که بخشی از ایالت ویسکانسین را نمایندگی می کند.

او دست کم در ۱۴ سال گذشته سیاستمداری بدون پاشنه آشیل بوده و هیچ وقت در مبارزات انتخاباتی به رقبایش نباخته است. این خصوصیت از بخت باشد یا مهارت سیاسی، میت رامنی امیدوار است از آن سهم بگیرد و بختش را برای ورود به کاخ سفید در کنار این یار انتخاباتی بیشتر کند.

در یک ماه گذشته فهرستی از چهره های مطرح سیاسی جمهوری خواه پیش روی میت رامنی قرار داشته و حامیان هر کدام از این چهره ها به طرق گوناگون سعی کرده اند تیم مبارزاتی او را برای "انتخابی بهتر" متقاعد کنند.

میت رامنی که بهار و تابستانی دشوار را پشت سر گذاشته نتوانسته در نظرسنجی ها فاصله خود را با باراک اوباما کم کند. بخشی از محافظه کاران او را به اندازه کافی جمهوری خواه نمی دانند.

میت رامنی راه نجات از همه این ها را در انتخاب "پل رایان" می بیند.

اما آیا این محاسبه درست از آب درخواهد آمد؟

نیمه پر لیوان

در انتخاباتی که موضوع اصلی بحران اقتصادی است، پل رایان می تواند برگ برنده میت رامنی باشد.

ثروت او که براساس برخی گزارش ها به ۲۳۰ میلیون دلار بالغ می شود تصویر یک برج عاج نشین از او ساخته که به عقیده عده ای با درد مردم آمریکا در این بحران اقتصادی بیگانه است.

پل رایان اما زندگی لوکسی نداشته است. در شانزده سالگی پدر خود را از دست داده، با کمک مالی دولت درس خوانده و توانسته راه خود را به مجلس نمایندگان باز کند.

در عین حال شهرت اصلی پل رایان به دلیل جسارتش در رویارویی با سیاست اقتصادی باراک اوباماست. او از معدود جمهوری خواهانی است که تنها به انتقاد از کاخ سفید نپرداخته و دو بار دو طرح مفصل برای کاهش کسربودجه آمریکا به کنگره ارائه کرده است.

او در عین حال از طرفداران پروپا قرص تغییر طرح اصلاح بیمه درمانی باراک اوباماست که به یکی از خطوط مقدم جنگ بین دو حزب آمریکا تبدیل شده است.

طیف راست حزب جمهوری خواه از یک سو نگران سابقه میت رامنی به عنوان فرماندار ایالت لیبرال ماساچوست است و از سوی دیگرنگران شباهت طرح بیمه باراک اوباما با طرحی که رامنی در این ایالت پیاده کرده است. موضع گیری های پل رایان درقبال بودجه و بیمه درمانی در کام این گروه شیرین تر از عسل خواهد بود.

از سوی دیگر در شرایطی که هنوز ده درصد از جمهوری خواهان می گویند با مورمون بودن میت رامنی مشکل دارند کاتولیک بودن پل رایان می تواند آبی باشد بر آتش مسیحیان مذهبی تر و طرفداران کلیسای انجیلی در حزب جمهوری خواه.

کابوسی که تکرار می شود؟

Image caption همان دلایلی که می تواند پل رایان را انتخابی مناسب برای میت رامنی نشان دهد، سنگی برای تیزتر کردن شمشیر انتقاد دموکرات ها از جمهوری خواهان خواهد بود.

انتخاب پل رایان تنها از آنچه برای میت رامنی مهم است پرده برنمی دارد.

میت رامنی بارها سیاست خارجی باراک اوباما را به باد انتقاد گرفته است.

آقای رامنی نه حمایت باراک اوباما از تغییر رژیم در لیبی را قبول دارد، نه عدم حمایت او از تغییر رژیم در ایران را.

نامزد حزب جمهوری خواه در یادداشتی درباره ایران برای واشنگتن پست سیاست باراک اوباما در قبال ایران را ناکارآمد دانسته، تاکید کرده بود "یا آیت الله ها حرف ما را می فهمند یا معنی قاطعیت آمریکایی را به شیوه ای دردناک به آنها خواهیم فهماند."

از نظر فرماندار سابق ماساچوست باراک اوباما تلاش کرده فصل تازه ای از رابطه سیاسی را با روسیه که از نظر او"مهمترین دشمن ژئوپولتیک آمریکاست" آغاز کند.

مشاوران میت رامنی در سفر به بریتانیا از بهبود رابطه واشنگتن لندن در صورت پیروزی میت رامنی گفته اند چرا که "آقای اوباما به دلیل تبار آفریقایی اش" درک کاملی از فرهنگ آنگلو ساکسون ندارد.

با این همه پیام پنهان انتخاب پل رایان این است که میت رامنی به سیاست خارجی اهمیت چندانی نمی دهد.

میت رامنی که خود در سیاست خارجی تجربه چندانی ندارد می توانست با انتخاب شخصی با تجربه تر از خود در این زمینه دشواری مناظره های دو ماه پیش رو را برخود هموارتر کند.

حریف پل رایان در مناظره انتخاباتی جو بایدن، سیاستمدار کهنه کار آمریکاست که مهارت مناظره اش در واشنگتن زبانزد است.

هنوز هم خاطره انتخاب سارا پیلین به عنوان معاون سناتور مک کین در انتخابات پیشین آمریکا کام بسیاری از جمهوری خواهان را تلخ می کند.

بی تجربگی پل رایان در سیاست خارجی ممکن است یاد روزهای دشوار خانم پیلین را در مواجهه با رسانه های آمریکا زنده کند.

آقای رایان بیش از هرچیز بخت میت رامنی برای جذب آراء مستقل در انتخابات را کاهش می دهد.

رای به جنگ در عراق نیز از صفحات دردسرساز پرونده نمایندگی پل رایان در این انتخابات خواهد شد.

آقای رایان که از حامیان ساحت دیوار حائل در مرز آمریکا و مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکاست قطعا کمکی به جذب رای آمریکایی های لاتین تبار هم نخواهد کرد.

یک رای، دو ایدئولوژی

همان دلایلی که می تواند پل رایان را انتخابی مناسب برای میت رامنی نشان دهد، سنگی برای تیزتر کردن شمشیر انتقاد دموکرات ها از جمهوری خواهان خواهد بود.

با این همه به نظر می رسد جوانی و انرژی پل رایان و پرچم دار بودنش در مقابله با سیاست های اقتصادی دولت از نظر میت رامنی در اولویت است.

تا زمانی که آراء مردم در انتخابات پیش رو شمرده نشود معلوم نخواهد شد پل رایان یار پیروزی میت رامنی است یا غمخوار شکستش. اما در یک چیز تردیدی نیست؛ انتخاب این جوان اهل ویسکانسین میت رامنی را از طیف میانه جمهوری خواه دور می کند و انتخابات پیش رو را به انتخاب بین دو ایدئولوژی آشتی ناپذیر تبدیل خواهد کرد.

چهار سال پیش شعار باراک اوباما گذشتن از مرزهای حزبی و پیدا کردن فصل مشترکی برای حل بحران های کشور بود.

به نظر می رسد تا دو ماه دیگر آمریکا دو قطبی تر از پیش پای صندوق انتخابات برود.

مطالب مرتبط