طراح 'دودل' های گوگل چه کسانی هستند؟

حق نشر عکس b

تصاویر گرافیکی و هنری موسوم به "دودلز" ( Doodles) که بنا به موقعیت های زمانی جانشین لوگوی معمول گوگل می شوند، معمولا توسط صدها میلیون کاربر اینترنت روزانه دیده می شوند. اما سوال این جاست که مغز متفکر این طراحی ها چه کسانی هستند؟

گیتار گیبسون لس پال که تنها با یک کلیک قابل نواختن می شود، یک نمونه از بازی پک من، تصویر کیبوردی در سالمرگ رابرت موگ از پیشروان موسیقی الکترونیک همه آنها نمونه هایی از "دودلز" هستند، که به مناسبت هایی در صفحه اول گوگل شاهد آن بوده ایم.

تاکنون بیش از ۱۰۰۰ "دودلز" در صفحه اول سایت گوگل گذاشته شده است. این تصاویر هنری و گرافیکی اغلب معرف افرادی مشهور و درمواردی کمتر شناخته شده هستند.

این "دودل" ها که معمولا به مناسبت هایی ویژه نظیر سالگردها، و یا بزرگداشت افراد منتشر می شوند، به موضوعاتی تبدیل شده اند که کاربران اینترنت می توانند آن ها را به اشتراک بگذارند.

فکرمی کنید چند صد میلیون نفر از مردم در سراسر جهان یکصد و پانزدهمین سالگرد تولید آملیا ارهارت، از زنان خلبان پیشگام آمریکایی را بخاطر می آورند و یا چند میلیون نفر از مردم می دانند که گیدئون سندباک، مخترع زیپ بوده است؟

حق نشر عکس b

در یکصد وسی و دومین سال تولد گیدئون سندباک، گوگل یکی از همین" دودل "ها را که یک زیپ نیمه باز بود در صفحه اولش گذاشت.

از زمان شروع المپیک ۲۰۱۲ لندن هم هر روز "دودلزی" که به یکی از ورزش ها اختصاص داشت در صفحه اصلی این سایت دیده می شد.

انتخاب "دودلز" همیشه موضوعی قابل توجه است.

چه برای کارمندان خسته ادارات که این تصاویر گرافیکی می تواند تنوعی به زندگی روزمره آنها بدهد چه برای کسانی که به آنها به عنوان یک هنر و یا طراحی نگاه می کنند، "دودل" ها از جمله نمونه های اینترنتی در جهان هستند که بیشترین بازدید کنندگان را دارند.

برخی از آنها در عرض چند ساعت تهیه می شوند، حال آن که ساخت بعضی دیگر از این "دودل" ها نظیر آن چه که در بزرگداشت فردی مرکوری، خواننده و ترانه سرا ساخته شد، چندین ماه طول کشیده است.

علیرغم توجه زیاد به "دودل"ها، کمتر کسی به خالقان این آثار توجه می کنند.

رایان گرمیک، از جمله طراحان این "دودل" ها می گوید که هرگز تصور نمی کرده که کارهایشان تا این حد مورد توجه قرار بگیرد.

او می گوید: "تلاش کردیم تا هنر و تکنولوژی را به بهترین شیوه ممکن ارائه دهیم."

آقای گرمیک می گوید که او و همکارانش خود را هنرمند و یا طراح نمی دانند.

او می افزاید: " کار ما چیزی است بین سرگرمی، هنر، تکنولوژی و طراحی گرافیکی و تعیین این خط و مرز خیلی شفاف نیست."

حق نشر عکس b
Image caption طراحان دودل ها می گویند که تلاش کرده اند با حداقل منابع دردسترس، اثری با حداکثر سرگرمی ارائه دهند

آقای گرمیک به عنوان یکی از طراحان "دودلز" می گوید: "تیم ما تلاش می کند تا با حداقل منابع دردسترس، اثری با قابلیت حداکثری یک سرگرمی ارائه دهد."

رایان گرمیک به عنوان یکی از طراحان "دودلز" معتقد است کاری که آنها ارائه می دهند کاری فردی نیست بلکه یک فرهنگ است که عده زیادی در آن دخیل هستند.

آقای گرمیک در این باره که چه طرح و یا گرافیکی به عنوان "دودلز" در صفحه اول گوگل قرار داده شود می گوید که در این باره بیشتر به معیارهایی مثل "متعجب کردن" مردم توجه می شود.

توجه به سالگردها و بزرگداشت افرادی می شود درباره آنها "دودلز" مناسبی ساخت هم یکی دیگر از معیارهای کار ما در این زمینه است.

به گفته او پیشنهاداتی که از مردم دریافت می کنند و همچنین ایده هایی که از دفاتر گوگل در کشورهای دیگر دریافت می کنند هم می تواند نقشی بزرگ در انتخاب سوژه داشته باشد.

رایان گرمیک همچنین می افزاید برای خلق "دودلز" کارهای زیادی با استفاده از ابزارهای طراحی دیجیتالی انجام می شود، اما مواردی هم هست یک "دودلز" تنها یک نقاشی است.

اما آیا "دودل" ها اثر هنری محسوب می شوند؟

حق نشر عکس b
Image caption این دودل به مناسبت یکصدو سی و دومین سال تولد گیدئون سندباک، مخترع زیپ در صفحه اول سایت گوگل گذاشته شد

دیان سادجیچ، مدیر موزه طراحی لندن می گوید: "نکته قابل تامل در باره هنر این است که مقوله هنر، کاربردی محسوب نمی شود. اما طراحی که قبلا هنری تجاری بود، حال با ضرورت های کاربردی همراه است."

به گفته آقای سادجیچ،" اندی وارهول به عنوان یک تصویرگر آغاز به کار کرد اما به تدریج به یک هنرمند بدل شد. طراحی های او شاید به اندازه آن چه که او بعدا به عنوان یک هنرمند خلق کرد، فروش نداشته باشد."

اما سی اسکات، طراح گرافیکی معتقد است طراحی هایی که امروز می شود از جمله "دودل" ها هنر مدرن جدید هستند.

جسمین مونتگمری، مدیر اجرایی بخش بازار یابی کمپانی سون برادرز ضمن مخالفت با آقای اسکات می گوید: " همین که به شما پولی پرداخت شود تا اثری را که خلق کرده اید به تبلیغات بسپارید، دیگر نمی توان آن را هنر نامید، به این دلیل که این اثر درخدمت تجارت است و یک اثر صرف هنری نیست."

به گفته خانم مونتگمری، "دودل" ها مثل طراحی در راهروهای یک هتل و یا همانند محصولی هستند که در یک بسته بندی زیبا به بازار عرضه می شوند.

لیزا داونی مریام، یکی از مشاوران موسسه مریام می گوید: "دودل" ها سرگرم کننده هستند و شما را وادار به مشارکت در آن می کنند، آنها نشانگر بعضی از ویژگی های گوگل هستند."

مادامی که گوگل به عنوان بزرگترین موتور جستجو شناخته شود، این طراحی ها فارغ از آن که شما به دیده هنر، طرح ویا سرگرمی به آن نگاه کنید، بخشی فراگیر از جستجوی روزانه اینترنتی کاربران خواهد بود.