ادعاهای متضاد در مورد علت سقوط جنگنده ارتش سوریه

به روز شده:  16:42 گرينويچ - دوشنبه 13 اوت 2012 - 23 مرداد 1391

رسانه های دولتی سوریه گفته اند که این جنگنده دچار "نقص فنی" شده بود

در حالی که گروه شورشی 'ارتش آزاد سوریه' از سرنگون کردن یک هواپیمای نظامی این کشور در نزدیکی مرز عراق خبر داده است، رسانه های دولتی سوریه می گویند دلیل سقوط بروز "مشکلات فنی" در هواپیما بوده است.

کارشناسان پس از بررسی فیلمی که توسط ارتش آزاد سوریه درباره سرنگونی این جنگنده بر روی اینترنت گذاشته شد، گفته اند که پوشش و علائم روی این جنگنده با هواپیماهای جنگی که در اختیار نیروی هوایی سوریه قرار دارد، هماهنگی دارد.

به گفته رسانه های دولتی سوریه، خلبان این هواپیما پیش از سقوط خود را به بیرون پرتاب کرده است و هم اکنون جستجو برای یافتن او در جریان است.

خبرگزاری دولتی سانا گزارش داده است این هواپیما در حال "ماموریت آموزشی" بود.

به گفته این خبرگزاری، خلبان این جنگنده به دلیل اشکال در "سیستم های کنترل" مجبور به ترک آن شد.

این در حالی است که ارتش آزاد سوریه ضمن اشاره به محل سرنگونی این جنگنده در ۱۲۰ کیلومتری مرز عراق، گفته است که یکی از دو خدمه این جت جنگی کشته شده و دیگری هم به اسارات آنها درآمده است.

فردی که شورشیان می گویند خلبان هواپیمای ساقط شده است

فردی که شورشیان می گویند خلبان هواپیمای ساقط شده است

یک گروه موسوم به "جوانان انقلابی سرزمین فرات" ویدئویی را در سایت یوتیوب قرار داده اند که در آن خلبانی را در حالی که در محاصره سه فرد مسلح قرار دارد، نشان می دهد.

در این ویدئو گفته شده که این هواپیمای جنگنده قصد بمباران داشته است.

کوین کانلی خبرنگار بی بی سی در لبنان می گوید که اگر شورشیان موفق به ساقط کردن هواپیمای میگ ۲۳ ارتش سوریه شده باشند، لحظه مهمی در این مناقشه به حساب می آید.

اخیرا گزارش هایی از رسیدن تسلیحات ضدهوایی به مخالفان مسلح سوریه منتشر شده و در هفته های اخیر هواپیماهای جنگی ارتش به گلوله باران و بمباران حلب – که محل زد و خورد دولت و شورشیان بوده - پرداخته اند.

همزمان سازمان همکاری اسلامی می گوید که قصد دارد سوریه را به خاطر نحوه مقابله با بحران این کشور از عضویت در این سازمان معلق کند.

در آستانه اجلاس اضطراری این گروه که عربستان سعودی خواستار برگزاری آن شده، وزرای خارجه این سازمان در دیدار مقدماتی در جده از قطعنامه تعلیق سوریه حمایت کردند. این علیرغم مخالفان ایران با این قطعنامه بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.