خانم ایامبیک اف: "شوهرم بازداشت نشده و در خانه است"

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption طالب بیک ایامبیک اق به عنوان افسر نیروهای مرزبانی تاجیک در بدخشان ایفای وظیفه می‌کرد

بر اساس اطلاع رسیده از شهر خاروغ، طالب بیک ایامبیک اف، یکی از رهبران گروه های مسلح مخالف دولت از مردم بدخشان و افراد سلاحدار دعوت کرده است که بحران در این ولایت را بدون “خونریزی” حل کنند.

به گفته یک خبرنگار مستقل در شهر خاروغ، این نخستین بار است که یکی از فرماندهان قبلی مخالفان که از سوی دادستانی کل تاجیکستان در ارتکاب جرایم مختلف متهم شده‌اند، توسط شبکه تلویزیون محلی دولتی سخنرانی می‌کند.

بعد از آغاز عملیات نیروهای دولتی در شهر خاروغ محل بود و باش آقای ایامبیک اف ناروشن بود. هم اکنون عده‌ای از ساکنان شهر خاروغ می‌گویند که آقای ایامبیک اف در حال حاضر در منزلش به سر می‌برد.

به گفته برخی دیگری از شاهدان، آقای ایامبیک اف که در عملیات نیروهای دولت برای بازداشت افراد مظنون در قتل یک مقام امنیتی ارشد روز ۲۴ ژوئیه جراحت برداشته است، در بیمارستان شهر خاروغ به سر می‌برد و قرار است که بزودی مورد عمل پزشکان قرار بگیرد.

این در حالیست که خبرگزاری دولتی "خاور" از تسلیم شدن آقای ایامبیک اف به نیروهای انتظامی تاجیکستان خبر داده است.

این خبرگزاری می‌نویسد: "شام روز ۱۲ ماه اوت طالب ایامبیک اف طریق تلویزیون ولایتی سخنرانی کرده، اظهار داشت که من و برادرانم به خاطر آرامی در ولایت و قائمی صلح و صلاح در سراسر جمهوری به مقامات حفظ حقوق تسلیم می‌شویم. دیگران را دعوت می‌نماییم که سلاحهای غیرقانونی در دست داشته را سپارند."

از سوی دیگر، یک مقام پلیس ولایت بدخشان گفته است که مسئله تسلیم در این میان مطرح نیست و سخن از "بازداشت" طالب بیک ایامبیک اف می‌رود.

اما دلبر مکاییرشایوا، خانم آقای ایامبیک اف، روز دوشنبه ۱۳ اوت، به بی بی سی بازداشت شدن شوهرش را تکذیب کرد.

وی افزود که هرچند شوهرش جراحت برداشته است، ولی حالا وضع سلامتی‌اش چندان نگران کننده نیست. همچنین، به گفته وی، شوهرش اتحاماتی را که علیه او در یک ماه اخیر وارد شده است، قبول ندارد.

خانم مکاییرشایوا افزود: "شوهرم در بنگاه طبی در نزد منزلمان هست. و پزشکان به آن جا آمده، او را طبابت می‌کنند. ولی من در حیرتم که چه طور او در طول یک روز از فرد عادی به تروریست مبدل شده است. بویژه، در رسانه‌ها نوشته‌اند که شوهرم در دختردزدی متهم است. این به عقل کس راست نمی‌آید و دروغ محض است. وی برای پیش رفتن جریان تحقیقات به مقامات همکاری می‌کند."

خانم مکاییرشایوا همچنین دست داشتن آقای ایامبیک اف در قاچاق مواد مخدر را تکذیب کرد و گفت: "بعد از دیدار با امام حاضر (شاه کریم حسینی، آقاخان چهارم ، امام حاضر شیعیان اسماعیلی) در سال ۱۹۹۵، طالب و بچه‌های دیگر وعده دادند که به مواد مخدر دست نمی‌زنند."

همسر آقای ایامبیک اف همچنین می‌گوید که شوهرش از بانک بدهی گرفته و همراه با برادرانش مشغول صاحبکاری بوده است. مقامات آقای ایامبیک اف را متهم کرده اند که وام های بانک را نپرداخته است.

اما همسر آقای ایامبیک اف می‌گوید که شوهرش به فروش تماکو و سیمان مشغول بوده و اگر در این جاده اشتباهی کرده است، وی آماده است که برای این فعالیتها جواب دهد. وی همچنین افزود که شوهرش آماده است در این باره با نمایندگان رسانه‌های مختلف صحبت کند.

در همین حال، دو روز قبل دو نفر دیگر از ساکنان شهر خاروغ که در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش کمیته امنیت ولایت بدخشان مظنون دانسته می‌شوند، خود را به نیروی انتظامی تسلیم کرده‌اند.

عملیات نیروهای دولتی در خاروغ به منظور بازداشت افراد مظنون در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت در بدخشان، ۲۴ ژوئیه سال روان آغاز شد.

ژنرال نظراف روز ۲۱ ژوئیه در یک مناقشه در نزدیکی شهر خاروغ کشته شد و مقامات افراد وابسته به طالب ایامبیک اف، مسئول اداره مرزبانی ناحیه اشکاشیم را که از فرماندهان بانفوذ مخالفان در زمان جنگ داخلی محسوب می‌شد، در این حادثه مظنون دانستند.

ولی خود آقای ایامبیک اف در نامه‌ای به رئیس جمهوری تاجیکستان ارتباط خود و نزدیکانش با این حادثه را تکذیب کرده بود.

مطالب مرتبط